וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יותר חברות, יותר תחרות

אמיתי זיו

22.12.2008 / 8:58

סיכום 2008

ועדת גרונאו מעודדת מלחמה

בשנה האחרונה נהפך שוק התקשורת לצפוף הרבה יותר, כשכל חברה מנסה לחדור לתחומים חדשים על חשבון החברות האחרות. פרטנר, למשל, החליטה שהיא רוצה להיכנס לשוק של סמייל באינטרנט - ולכן סמייל רוצה להיכנס למגרש של פרטנר בסלולר. וזו רק דוגמה אחת. לתזזית בשוק אחראית במידה רבה ועדת גרונאו, שהמליצה במארס לאפשר לחברות חדשות לפעול על גבי תשתיות תקשורת קיימות.

מיזוג ענק שנכשל

באפריל עמד שוק התקשורת בפני מיזוג ענק, כאשר נטוויז'ן הודיעה על כוונתה לרכוש את HOT ב-480 מיליון שקל. ואולם אז התעוררו ברשות להגבלים עסקיים ומנעו את ביצוע העסקה. רק התפוגגה העסקה - והנה HOT רוצה להקים חברה לאספקת אינטרנט ולהתחרות בנטוויז'ן, ואילו נטוויז'ן השיקה שירות טלפוניה מתחרה לזה של HOT. התוצאה: ריבוי חברות וריבוי שירותים.

שחקנים חדשים

מספר המפעילים בשוק הטלפוניה הפנים ארצית הוכפל בשנה האחרונה משלושה לשישה. לבזק, HOT ו-012 סמייל הצטרפו גם 018 אקספון ונטוויז'ן, ובימים הקרובים גם פרטנר תתחיל לפעול בתחום. גם בתחום האינטרנט הוכפל מספר השחקנים, כאשר לנטוויז'ן, סמייל ובזק בינלאומי הצטרפו אקספון, רימון (שמשווקת אינטרנט כשר למגזר הדתי) ופרטנר - שנהפכת לחברת אינטרנט. מנגד, בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית טרם התחוללה מהפכה, ועדיין פועלות בו רק שתי חברות. גם שוק הסלולר לא נהפך לתחרותי יותר.

אטיאס מגן על הצרכנים

במשך השנה ביצע שר התקשורת אריאל אטיאס כמה רפורמות לטובת הצרכנים, ובהן קיצור תקופת ההתחייבות בהתקשרות עם חברות תקשורת, איסור העלאת תעריפים במשך תקופת התחייבות וקיצור יחידת החיוב לשנייה. כל זאת לאחר שבדצמבר 2007 נכנסה לתוקף רפורמה חשובה נוספת שיזם אטיאס - תוכנית ניידות המספרים.

יש משבר? לא בבית ספרנו

אי אפשר לסכם את 2008 בלי לציין את החוסן המרשים של שוק התקשורת מול השינויים הרגולטוריים ומול המשבר הכלכלי בעולם. חברות התקשורת - בעיקר בתחום הסלולר - ממשיכות לצמוח, להגדיל את רווחיהן ולחלק דיווידנדים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully