וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאחר יותר מעשור: גרינפלד זוכה חלקית, אך הדיון בתיק קרדן יימשך

מאת הילה רז

22.12.2008 / 8:57

בית המשפט אישר את זיכויו של יוסף גרינפלד מאישומים בעבירות של שימוש במידע פנים עד לאוגוסט 98', אך ביטל את זיכויו מעבירות שימוש במידע פנים שבוצעו לכאורה החל במועד זה

>> בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר אתמול את זיכויו של יוסף גרינפלד, בעל השליטה ויו"ר הדירקטוריון של חברת קרדן, ושל מנכ"ל החברה איתן רכטר מאישומים בעבירות של שימוש במידע פנים. בנוסף אושר זיכויו של גרינפלד מעבירות תרמית בניירות ערך. עם זאת, הרכב השופטים, בראשות הנשיא אורי גורן, ביטל את זיכויו של גרינפלד מעבירה של שימוש במידע פנים, שבוצע לכאורה מאוגוסט 98' ואילך. השופטים קבעו כי התיק יוחזר לבית משפט השלום, שלא התייחס בפסק דינו לקביעות עובדתיות בנוגע לתקופה זו.

באפריל הגישה פרקליטות מיסוי וכלכלה ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב על החלטת שופטת בית משפט השלום בתל אביב, זיוה הדסי-הרמן, לזכות את ראשי חברת קרדן מעבירות של שימוש במידע פנים ותרמית בניירות ערך.

שופטת השלום זיכתה לחלוטין את גרינפלד מעבירות שימוש במידע פנים. גרינפלד ורכטר, זוכו מחמת הספק מעבירות של תרמית בניירות ערך. יצחק גרוסמן, דירקטור בחברה, זוכה אף הוא. הפרקליטות עירערה על זיכויים של גרינפלד ורכטר בלבד. גרינפלד ורכטר הואשמו כי ב-98' עשו שימוש במידע פנימי הנוגע לתוכנית רה-ארגון בחברה - שהיתה עתידה להעלות משמעותית את ערך המניות - באמצעות ביצוע סדרת רכישות של מניותיה בעשרות מיליוני שקלים.

לטענת ההגנה, תוכנית הרה-ארגון בקרדן, שלפיה יימכרו האחזקות המשותפות לחברה ולבעליה, היתה מותנית בהתקיימותה של עסקה עם חברת אזורים, ומאחר שעסקת אזורים היתה מוטלת בספק עד לרגע האחרון, הרי שגם הרה-ארגון היה בספק, ולא ניתן לטעון כי הנאשמים רכשו מניות של קרדן על יסוד מידע פנים של תוכנית שכלל לא היתה מגובשת.

הדסי-הרמן אמרה: "המאשימה מרחיבה את היריעה בפירוש החוק ונותנת לסעיף האישום המיוחס לנאשמים פרשנות מרחיקת לכת קיצונית... עמדתה של התביעה עלולה לגרום לשיבוש המסחר בשוק ניירות הערך, לגרוע מיעילותו של השוק ולפגוע בכושרו להשיג את מטרותיו".

בערעור טענה הפרקליטות כי מדובר היה ברעיונות שמימושם היה צפוי בהסתברות גבוהה, שכן הדבר היה תלוי בעיקר בבעלי השליטה עצמם. עוד נטען כי פסק הדין אינו עולה בקנה אחד עם הפסיקה הקיימת בעבירות של שימוש במידע פנים שאינה תוחמת את מידת הוודאות של מימוש המידע המצוי בידי איש הפנים.

השופטים הותירו על כנו את הזיכוי מעבירה של שימוש במידע פנים עד לאוגוסט 98' מאחר שלדבריהם "העובדה כי גרינפלד התכוון להוציא את התוכנית אל הפועל תוך שנה, אין די בה כדי להפוך אותה באפריל 98' לתוכנית ודאית דיה, כדי שהמידע אודותיה ייחשב במועד זה כמידע פנים".

לגבי התקופה שהחל מאוגוסט 98' קבעו השופטים כי המחוזי היה צריך לבחון את היריעה העובדתית גם ביחס למועד של אוגוסט 98', ולהכריע האם במועד זה היה בידיו של גרינפלד מידע פנים.

השופטים מוסיפים כי "כתב האישום אינו מנוסח באופן מיטבי. מוטב היה לו היתה המאשימה מציינת במפורש מתי לגישתה התגבש מידע הפנים. ואולם משלא עשתה כן וככל שמדובר בתוכנית איחוד ההון - אין בסיס לקביעה כי כתב האישום התבסס רק על המועד של אפריל 98'".

עו"ד יעקב וינרוט, נבות תל צור, ישראל וולנרמן ואלירם בקל ייצגו את גרינפלד ורכטר יוצג על ידי עו"ד קנת מן ויוסי אברהם. את הפרקליטות ייצגו עורכות הדין יעל אלמוג, חנה קורין ואורלי דורון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully