וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנקים ייאלצו להפריש 150 מיליון שקל לאיש העסקים גד זאבי - בגין חובות אבודים

סקירת עיתונים / מעריב

12.11.2001 / 7:22

"מעריב": כך עולה ממכתב שקיבלו מהמפקח יצחק טל; במערכת הבנקאית דוחים את הנוסחה המוצעת וטוענים כי היא מנוגדת לכללי החשבונאות

הבנקים המסחריים ייאלצו להפריש 150 מיליון שקל לחובות אבודים בגין המימון של עסקת הרכישה של מניות בזק לאיש העסקים גד זאבי. כך נודע ל"מעריב". מידע זה עולה מטיוטה שנשלחה לבנקים על-ידי המפקח על הבנקים, יצחק טל, לפני ימים אחדים, ובה מפורטת הנוסחה המוצעת לביצוע ההפרשה.

לבנקים מוצע לבצע את ההפרשה על-פי ממוצע שערי המניות של בזק בבורסה - שבעה ימים לפני מועד פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי (ה-30 בספטמבר 2001).

על-פי ההצעה, שוויה של בזק, על-פי מחיר מניותיה בבורסה, יושווה להיקף המימון של הבנקים לעסקה (מימון ראשוני של 640 מיליון דולר שהעמידו לרשות זאבי ועוד 90 מיליון דולר שניתנו במועד מאוחר יותר) בניכוי הבטחונות שיש לבנקים (הון עצמי שזאבי העמיד לבנקים, באמצעות הבנק הבינלאומי, בהיקף של 150 מיליון דולר). לבנקים מוצע לצמצם בעתיד את ההפרשה שירשמו בספריהם, אם יתברר כי שווי הבטחונות שלהם, כפי שהם נגזרים ממחירי מניות בזק בבורסה, יעלה.

על-פי ההערכות, ייאלץ הבנק הבינלאומי, שערב לשיעור גבוה יחסית מחובות זאבי, להפריש סכום גבוה יותר בהשוואה לבנקים האחרים. פרט לבינלאומי השתתפו במימון העסקה גם בנק הפועלים , לאומי , דיסקונט והמזרחי.

במערכת הבנקאית דוחים את הנוסחה המוצעת וטוענים, כי היא מנוגדת לכללי החשבונאות, לפיהם נקבע ערך ההשקעה על-פי עלותה המתואמת בספרים. מקורות בנקאיים טוענים עוד, כי מחיר מניות בזק בבורסה, המושפע מתנודות קצרות טווח, אינו מהווה אינדיקציה טובה לשיעור ההפרשה. לטענתם, גם אם בעתיד יעלו שערי המניות הרי שמטעמים חשבונאיים קשה יהיה לצמצם את ההפרשה בחזרה.

בתוך כך נודע למעריב, כי נציגי זאבי מאיצים את המגעים למימוש נכסים של הקבוצה, ואלה כבר נכנסו להילוך גבוה. על הנכסים העומדים למכירה מיידית נמנות חברות מל"מ, טראנס כלל, סימטרון ואייס קנה ובנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully