מחיר הנפט ממשיך לצנוח: 39.9 דולר לחבית

מחיר הנפט ירד היום ב-5.9%. מאז יולי האחרון ירד מחיר הנפט ב-74%. בניסיון לבלום את נפילת המחירים, באופ"ק החליטו על קיצוץ התפוקה

  • נפט
  • אופ"ק
מיכל רמתי

מחיר הנפט הגולמי המשיך לצנוח היום (שני) בעקבות הערכות כי גם צמצום תפוקת הנפט על ידי קרטל אופ"ק לא יצליח להעלות את המחיר בחזרה לרמות קודמות, בשל המיתון המאיים על כלכלות העולם והירידה בביקוש לנפט. מחיר החוזים על הנפט הגולמי מסוג Light Crude למסירה בפברואר ירד ב-5.9% בניו יורק, ונסגר במחיר 39.91 דולר לחבית.

שר הנפט הסעודי, עלי אל-נעימי, אמר אתמול כי מדינות אופ"ק – האחראיות ל-40% מתפוקת הנפט העולמית – נחושות בדעתן לייצב את שוקי הנפט לאחר שמחיר הנפט נפל ב-74% מאז שנגע בשיא של 147.27 דולר לחבית ב-1 ביולי. מחיר הנפט צפוי ליפול ב-55% ב-2008 – הירידה השנתית הראשונה במחירו מזה שבע שנים. ברחבי העולם מתחילה להירשם ירידה או האטה בביקוש. היום דיווחה דרום קוריאה על ירידה בביקוש לתוצרי נפט.

אופ"ק, בניסיון לבלום את נפילת מחירי הנפט, החליט בשבוע שעבר על קיצוץ תפוקה בהיקף של 4.2 מיליון חביות ביום לעומת רמת התפוקה בחודש ספטמבר או קיצוץ של 2.2 מיליון חביות ביום לעומת תפוקתו הקודמת – הורדת התפוקה החדה ביותר עליה החליט אי פעם. יצרניות נפט שאינן חברות באופ"ק, כגון רוסיה ואזרבייג'ן, רמזו גם הן על כוונתו להפחית את תפוקת הנפט.

בסוף השבוע נפל מחיר החוזים למסירה בינואר, שפגו ביום שישי, ב-6.5% ל-33.87 דולר לחבית, בעוד שמחיר החוזים למסירה בפברואר עלה ב-1.7% בשל ציפיות המשקיעים כי מחיר הנפט יעלה בינואר. מאז תחילת חודש דצמבר נפל מחיר הנפט ב-21%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully