וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעל מניות לשעבר באמריס מבקש לפרק את החברה בשל חוב בסך 1.25 מיליון דולר

נורית רוט

23.12.2008 / 14:16

ישראל שוחט: מצב החברה הורע ונשללה ממנה האפשרות להישען על ההכנסות מפטרו גרופ


בקשה למתן צו פירוק נגד אמריס אחזקות, שהיתה בשליטת ארקדי גאידמק, הוגשה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב, על ידי ישראל (איזי) שוחט, בעל מניות לשעבר באמריס, בטענה כי החברה חדלת פירעון וכי היא חייבת לו 1.25 מיליון דולר.

אמריס היא חברת אחזקות המחזיקה ב-62% מ, העוסקת בהפעלת מאות תחנות דלק וחנויות נוחות בארה"ב, וכן במכירת דלק. היא הונפקה בבורסה בפברואר 2007. גאידמק רכש מלוי קושניר ושותפיו את השליטה (65%) באמריס אחזקות ב-42.2 מיליון דולר ביולי 2007. 46% ממניות החברה, שבהן מחזיקים האחים יוסי וצבי ויליגר, נמצאות בנאמנות אצל גיל הוכבוים.

מהבקשה, שהוגשה באמצעות עו"ד אריה דנציגר, עולה כי במהלך יוני 2007 נטלה אמריס הלוואה מבנק מזרחי-טפחות בסך 5 מיליון דולר. להבטחת השבת ההלוואה הופקד בבנק פיקדון על אותו סכום מכספי שלושה גורמים: חברת "קיטאל" שבשליטת מר לוי קושניר – שהיה עד להתפטרותו לפני כעשרה ימים דירקטור ומנכ"ל החברה (50%), בלרם צ'רניי (25%) – דירקטור באמריס, ושוחט (25%). לטענת שוחט, ההלוואה וכן תקופת השעבוד של הפיקדון הוארכו מעת לעת, ללא הסכמתו. לטענת שוחט, בינואר האחרון הוא פנה לאמריס ודרש לשחרר את חלקו בפיקדון, ואולם במרץ קיבל תשובה כי פנייתו נדחתה .

מהבקשה עולה כי לפני כשלושה חודשים דיווחה אמריס לציבור כי קיבלה הודעה מהבנק לפיה ההלוואה תיפרע בסוף נובמבר, וכי עליה לכסות את יתרת ההלוואה עד לאותו מועד. בהמשך לכך, דיווחה אמריס לפני כשבועיים כי הבנק הודיע לה כי הפיקדון קוזז כנגד ההלוואה. בעקבות הקיזוז, הודיעה אמריס, הפכו בעלי הפיקדון ובהם שוחט, לנושים של אמריס. לטענת שוחט, למרות שהוא נושה של אמריס על חוב בסך 1.25 מיליון דולר, החברה לא השיבה לו את הסכום.

לטענת שוחט, באסיפת בעלי אג"ח של החברה מלפני כחודש, אמר קושניר כי "לחברה אין תזרים כדי לשלם משכורות" וכי בכוונתה להציע למחזיקי האג"ח הסדר נושים. שוחט מזכיר כי מחזיקי האג"ח, באמצעות עו"ד יוסי כהן, הגישו לבית המשפט בקשה למינוי כונס נכסים על נכסי החברה המשועבדים להבטחת פירעון האג"ח, ובית המשפט נעתר לבקשה ומינה בשבוע שעבר את כהן ככונס נכסים למניות פטרו גרופ המוחזקות ע"י הנאמן לצורך מימוש המניות המשועבדות לטובת מחזיקי האג"ח.

שוחט מציין עוד כי בתחילת החודש ציינו רואי החשבון של החברה בסקירה של הדו"חות הכספיים שלה כי נכון לסוף ספטמבר, נגרמו לחברה הפסדים בסך כ-61 אלף דולר, וכי לחברה גירעון בהון העצמי בסך כ-27 אלף דולר וגירעון בהון החוזר בסך 77 אלף דולר. "גורמים אלה, מעוררים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כ"עסק חי", אמרו רואי החשבון.

לדברי שוחט, בחודשים האחרונים הורע מצבה של החברה הרבה יותר ועתה נשללה מן החברה האפשרות להישען על ההכנסות מפטרו גרופ והיא חייבת לבעלי הפיקדון 5 מיליון דולר. כל אלה, נטען, מראים את חדלות הפירעון והצורך בפירוק החברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully