וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התמ"ג האמריקאי התכווץ ב-0.5% ברבעון השלישי; הצריכה הפרטית ירדה ב-3.8%

סוכנויות הידיעות

23.12.2008 / 15:53

כלכלנים צופים נסיגה חדה של כ-6% בתמ"ג האמריקאי ברבעון הרביעי, לפי אתר מרקט ווץ'


התמ"ג האמריקאי התכווץ ב-0.5% ברבעון השלישי לעומת הרבעון השני, לפי נתונים סופיים ממשלתיים ובהתאם לציפיות האנליסטים בארה"ב. התמ"ג הנומינלי צמח ב-3.4%, לשיעור שנתי של 14.41 טריליון דולר.

כלכלנים טוענים כי המיתון בארה"ב החל בחודש דצמבר 2007, בהתבסס על נתוני התעסוקה, ההכנסה הפרטית והייצור התעשייתי, כך דיווח אתר מרקט ווץ'. כלכלנים צופים ירידה חדה מאוד בתמ"ג האמריקאי ברבעון הרביעי, אשר תסתכם בכ-6%. אם התחזית תתממש, תהיה זו הנסיגה החדה ביותר בכלכלה האמריקאית מאז תחילת שנות ה-80'.

הצריכה הפרטית ירדה ב-3.8% ברבעון השלישי. השקעות החברות ירדו ב-5.3%; ההשקעות בדיור ירדו ב-16%; המלאים ירדו ב-29.6 מיליארד דולר; שווי השירותים והמוצרים שנרכשו על ידי אזרחי ארה"ב ירד ב-1.5% ברבעון השלישי. שווי המכירות של מוצרים מקומיים, ליצוא ולביקוש מקומי, ירד ב-1.3%.

ההשקעות הממשלתיות עלו ב-5.8%. רווחי החברות המשיכו להיות חלשים. הרווח לפני מס ירד ב-1.2% ברבעון השלישי. היצוא מארה"ב עלה ב-3% ברבעון השלישי. היבוא ירד ב-3.5%, לאחר שירידה של 7.3% ברבעון השני.

התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) של ארה"ב צפוי לצנוח ברבעון הנוכחי בקצב שנתי של 6.6% - הנפילה החדה ביותר זה 28 שנה. כך העריכו כלכלני חברת המחקר מקרו-אקונומיק אדווייסרס מוקדם יותר החודש.

לפני שבוע חתך הבנק הפדרלי את הריבית לרמתה הנמוכה מעולם בניסיון למנוע מהמיתון העמוק ביותר זה רבע מאה בארה"ב להחריף לכדי שפל כלכלי גדול, ואותת כי יותיר את הריבית ברמה נמוכה למשך זמן מה בעקבות הנפילה החדה בלחצים האינפלציוניים.

הבנק הפדרלי הוריד את הריבית בארה"ב מרמה של 1% לטווח של 0%-0.25% - רמתה הנמוכה מעולם. כמו כן, אותת הבנק על שלב חדש במדיניותו במסגרתה הגדלת היצע הכסף (quantitative easing) תתפוס את מקומה של המדיניות המוניטרית - כלומר הורדה של הריבית - ככלי המדיניות העיקרי של הבנק הפדרלי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully