וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ד"ר מיכאל שראל: התוכנית של בנק ישראל אינה דרמטית אבל היא צעד בכיוון הנכון שיגדיל את כמות הכסף

טל לוי

24.12.2008 / 10:25

הכלכלן הראשי של קבוצת הראל: הצעד יגדיל את מצאי האשראי, את ההשקעות ואת הצריכה הפרטית


"התוכנית של בנק ישראל אמנם אינה מאוד דרמטית ולא תפתור את כל הבעיות, אבל היא בהחלט צעד בכיוון הנכון שיגדיל את מצאי האשראי ובכך גם את ההשקעות והצריכה הפרטית", כך אומר הכלכלן הראשי של קבוצת הראל, ד"ר מיכאל שראל. "בסופו של דבר, כל צעד שיגדיל את כמות הכסף והנזילות במשק הוא צעד טוב", הוסיף.

בנק ישראל הודיע הבוקר על כמה צעדים להגברת הנזילות במערכת הפיננסית, בהם צמצום הנפקת המק"מים (מלווה קצר מועד) ומתן ריבית נמוכה יותר לבנקים בידי בנק ישראל. המשמעות של המהלך היא שבנק ישראל מגדיל את כמות הכסף במשק לא רק באמצעות הורדת ריבית אלא גם בשל צמצום ספיגת הכסף במשק.

שראל אומר שמטרת המהלך אינה רק להילחם במחנק האשראי אלא גם כדי להלחם בדפלציה (אינפלציה שלילית). בנק ישראל רואה שהציפיות בשוק ההון הן לאינפלציה שלילית - שהיא דבר רע בעת מיתון - והוא מנסה למנוע מצב שכזה באמצעות הגדלת כמות הכסף.

"לא כמו הפד"
ההשוואה המתבקשת של המהלך שעשה בנק ישראל היא להזרמות הכסף שמבצע הפדרל ריזרב האמריקאי. עם זאת שראל אומר כי יש הבדל מהותי בין שני המהלכים: "הפד האמריקאי הלך רחוק יותר שכן הוא נותן אשראי באופן ישיר למשקי הבית ולפירמות באמצעות רכישת משכנתאות למשל. בנק ישראל לא עוקף את המערכת הבנקאית אלא מנסה לגרום לה להגדיל את כמות האשראי שהיא מעניקה", אומר שראל. "העידוד הזה מתבצע למשל כאשר הוא משלם לבנקים ריבית נמוכה יותר ובעצם שולח אותם להעניק הלוואות".

בנאום שנשא נגיד בנק ישראל - סטנלי פישר - באגוד הבנקים, נזף הנגיד בבנקים ואמר כי בנק ישראל מוריד את הריבית שוב ושוב אולם הורדות הריבית הללו אינן מתורגמות לציבור, כך שהוא אינו נהנה מהן. באופן זה רמז הנגיד לבנקים על התוכנית שהוציא הבוקר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully