וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק לאומי: כאשר פעילות הסקטור העסקי יורדת במשך 4 חודשים ברציפות - ההאטה נמשכת 16 חודשים בממוצע

טל לוי

25.12.2008 / 17:27

בבנק לאומי בדקו בכמה פעמים ב-30 השנים האחרונות היה המדד המשולב שלילי


כשמגיעה ההאטה, היא מגיעה בגדול. כך עולה ממחקר שערך בנק לאומי. המדד המשולב לבחינת מצב המשק, מדד המשקף את פעילות הסקטור העסקי בישראל, ירד ברציפות במשך 4 החודשים האחרונים ובלאומי בדקו כמה פעמים בהיסטוריה ירד המדד במשך יותר מ-4 חודשים ברציפות. הפעם האחרונה בה ירד המדד המשולב למשך יותר מ-4 חודשים היתה רק בתקופת המיתון של השנים 2003-2000.

על מנת לבחון את אורכן של תקופות של ירידה בפעילות הכלכלית בישראל, בדקו בלאומי את התפתחות המדד בשלושת העשורים האחרונים, כאשר נספרו מספר החודשים בכל תקופה הארוכה מ-4 חודשים בה המדד המשולב הצביע על ירידה. הבדיקה העלתה 5 תקופות שכאלה.

משמעות הנתונים היא שבתקופות של ירידה בפעילות של יותר מ-4 חודשים היא נמשכה לרוב כשנה ויותר (16 חודשים בממוצע). יתר על כן, אורך התקופה של ירידה בפעילות נע בין 28-8 חודשים.נתונים אלה אינם מעודדים כלל ועיקר שכן משמעותם עלולה להיות שכאשר מתרחשת ירידה במדד של 4 חודשים ויותר היא אינה קצרה. אמנם, ההאטה בפעילות בישראל אינה נובעת במישרין מהרעה בגורמי היסוד של המשק הישראלי (תקציב, מאזן תשלומים וכיוב') אלא שעוצמת המיתון בעולם צפויה להשפיע לשלילה על המשק הישראלי ובפרט על היצוא שהוא מנוע הצמיחה של המשק. זאת בנוסף להשפעה על הביקושים המקומיים המושפעים מהשלכות המשבר בשוקי ההון בארץ ובעולם על העושר הפיננסי, וממחירי ההון (הריביות) לטווח הקצר והארוך.

לפיכך, עולה הסבירות שצמיחת המשק הישראלי לשנת 2009 הצפויה להיות כ-2%, על פי לאומי, תתעדכן כלפי מטה בעת הקרובה, בפרט אם מדדי הפעילות השונים בארץ ובעולם יוסיפו להצביע על מגמה שלילית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully