וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יאשה סיטון על רכישת לומניס את HGM: החברה מכרה בשנה שעברה בכ-8 מיליון דולר אבל בלומניס היא תמכור יותר

גתית פנקס

12.11.2001 / 18:57

המנכ"ל צופה שרווחי לומניס יגדלו כתוצאה מהרכישה ב-4 מיליון דולר ב-2002; סיטון: "אין לנו כוונות בשלב זה לרכוש חברות נוספות בתחום הלייזרים"

בסוף השבוע האחרון הודיעה חברת לומניס כי חתמה על הסכם לרכישת חברת HGM Medical Laser מסולט לייק סיטי (בירת יוטה) שבארה"ב תמורת 9.7 מיליון דולר במזומן. HGM היא יצרנית של לייזרים רפואיים, בעיקר לתחום רפואת עיניים, ויש לה כיום בסיס התקנות רחב של 7,000 לייזרים ברחבי העולם.

"זוהי רכישה אסטרטגית חשובה עבורנו", אומר היום יאשה סיטון, מנכ"ל ונשיא לומניס, המתמחה בלייזרים רפואיים ואסתטיים. "HGM היא חברה ותיקה בשוק האופוטלמי, שאליו אנחנו מתכוונים להיכנס בצורה חזקה". לומניס, אי.אס.סי לשעבר, יצאה מתחום טיפולי העיניים כבר לפני כעשור, אך הרכישה של חטיבת הלייזרים של קוהירנט הובילה אותה לשוב אליו. בזכות קוהירנט לומניס מציעה כעת פתרונות גם לגלאוקומה, דלקות ברשתית וטיפולי קטרקט חוזרים.

"אין חפיפה כלל בין מוצרי קוהירנט לאלה של החברה הנרכשת", אומר סיטון. לדבריו, עד כה לומניס רכשה את המוצרים מגוף שלישי - מה שהוביל לשולי רווח גולמי נמוכים יותר. "אנחנו מעריכים שנשפר את הרווחיות הגולמית שלנו בהמשך", אומר סיטון.

צמיחה ברווח הנקי

שורה משמעותית יותר עבור לומניס תהיה זו התחתונה, שם היא מקווה להגדיל את הרווחיות בשנת 2002 ב-4 מיליון דולר - בהחלט לא רע בהתחשב במחיר ששילמה עבור HGM כולה, הטכנולוגיה שלה ובסיס הלקוחות הרחב. הערכות האנליסטים לפני הרכישה היו כי לומניס תרשום רווחים של כ-74 מיליון דולר ב-2002.

מכירותיה של HGM הסתכמו ב-7.8 מיליון דולר בשנת 2000, וסיטון מעדכן כי בתשעת החודשים הראשונים של 2001 החברה רשמה הכנסות של כ-6 מיליון דולר, כך שהיא אמורה לשמור על קצב דומה בבחינת השנה כולה. הרווחיות שלה גבוהה מ-10% מהמחזור, שכן היא ייצרה רווחים של 860 אלף דולר בשנת 2000.

סיטון נמצא כעת בניו אורלינס, בכנס של האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים. "הרכישה היא חלק מהאסטרטגיה שלנו לצמוח - הן בצורה אורגנית והן באמצעות רכישות אסטרטגיות", אומר סיטון. לדבריו, HGM מתמחה בטכנולוגיות המאפשרות להוריד את עלויות ייצור חלקי המכשיר הרפואי, שניתן יהיה לשלבן הן במוצרים קיימים של לומניס והן בפיתוחים עתידיים.

הסכום כולל שטח

הסכום שלומניס תשלם עבור החברה כולל לא רק את הטכנולוגיה שלה אלא גם שטח של 5,500 מ"ר שמוערך בכ-2.5 מיליון דולר. "החברה תהפוך להיות זרוע של לומניס", אומר סיטון, "ואנחנו נמשיך להשתמש במתקנים של HGM. באופן יחסי לקליפורניה, למשל, יש באזור כוח אדם מקצועי במחירים סבירים". HGM מעסיקה כיום 100 עובדים, ולומניס תקלוט כ-80 מתוכם.

"עם רשת ההפצה שלנו נצליח להגיע למכירות גבוהות יותר מאלה שייצרה החברה בנפרד", מעריך סיטון. ומה לגבי רכישות נוספות? "תמיד יש מקום להשלמת מוצרים וטכנולוגיות, אולם נראה שמיצינו את הפוטנציאל בתחום של הלייזרים. כעת אנחנו חושבים על אפשרויות התרחבות מכיוון בסיס הלקוחות הקיים שלנו", הוא אומר.

את הרבעון השני של השנה סיימה לומניס עם מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של כ-85.5 מיליון דולר, והעובדה שהחברה מבצעת את הרכישה הנוכחית במזומן מעידה, יש להניח, על אמון ההנהלה בחברה. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי במאזן החברה התחייבויות כוללות בגובה של 390 מיליון דולר, בעוד ההון שלה בסוף הרבעון השני הסתכם בפחות מ-41 מיליון דולר - מה שמעורר חששות מפני מינוף יתר של החברה.

מהו מקור ההזדקקות של החברה למימון? את חטיבת הלייזרים של קוהירנט רכשה לומניס בשילוב של מזומן, מניות ואג"ח: החברה שילמה 100 מיליון דולר במזומן, 5.4 מיליון מניות לקוהירנט לפי מחיר של 16.5 דולר למניה (89.1 מיליון דולר), ו-12.9 מיליון דולר באג"ח הנושאות ריבית שנתית של 5% למשך 18 חודשים.

במסגרת הסכם המימון שנחתם בין החברה לבין בנק הפועלים בסוף אפריל, הנפיקה לומניס עבורו 2.5 מיליון דולר, כך שהוא החזיק 7.6% מהון מניותיה, אם כי גורמים בחברה אישרו לנו לפני כחודשיים כי הבנק החל לממש מניותיו. מחיר המניה של לומניס היום הוא 17.7 דולר, המשקף לחברה שווי שוק של 620 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully