וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החוזים העתידיים בוול סטריט מורים על עליות שערים קלות בפתיחה

ניר צליק

29.12.2008 / 13:50

אמדוקס תסחר על רקע פיטורי 200 מעובדי החברה


החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מורים על עליות שערים קלות בפתיחת שבוע המסחר. המסחר ביום שישי הסתיים בעליות קלות, כאשר נאסד"ק התחזק ב-0.3% לרמה של 1,530 נקודות; דאו ג’ונס עלה ב-0.6% לרמה של 8,515 נקודות; מדד S&P 500 הוסיף 0.5% לרמה של 872 נקודות.

בסיכום שבועי איבד נאסד"ק 2.2%, דאו ג'ונס נחלש ב-0.7% ומדד S&P 500 השיל 1.7%. בשוק הסולידי נרשמו עליות במחירי איגרות החוב של ממשלת ארה"ב לתקופה של 10 שנים והתשואה עליהן ירדה ב-0.042% לרמה של 2.137%.

בגזרת המקרו, יפורסם היום מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בשיקגו. המדד צפוי להצביע על ירידה לרמה של 33 נקודות - הרמה הנמוכה מאז שנת 82', לפי הערכת בלומברג. הקריאה בחודש נובמבר עמדה על 33.8 נקודות.מחיר הנפט מזנק כעת ב-6%, זה היום השני ברציפות, לאחר שמבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה הגביר את החששות מפני אי יציבות במזרח התיכון, שתוביל לקשיים באספקת הנפט של האזור. מחיר החוזים על הנפט מסוג Light Crude למסירה בפברואר עולה ב-6%% ל-40.12 דולר לחבית.

מחיר הנפט פוגע גם בסגירת עסקות. ממשלת כוויית ביטלה היום עסקה בסך 17.4 מיליארד דולר עם ענקית הכימיקלים האמריקאית דאו כמיקל, בעקבות המשבר הכלכלי העולמי ולאחר שהעסקה - אשר במסגרתה תכננה כווית לרכוש מחצית מחטיבת הפלסטיק של דאו כמיקל - נתקלה בהתנגדות בפרלמנט הכוויתי.

במהלך פגישה בה נכח גם ראש ממשלת כווית נאסר אל-מוחמד אל-סבאח, החליטה מועצת הנפט העליונה של כווית לדחות את העסקה להקמתו של מיזם משותף בסך 17.4 מיליארד דולר עם דאו כמיקל, בטענה כי לעסקה מתלווים סיכונים רבים בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, אשר הוביל את דאו כמיקל לפטר 11% מכוח העבודה בחברה, והירידה במחיר הנפט.

מנספחי פרשת הונאת הענק של מיידוף, נחשפים היום נפגעים נוספים. דרום אמריקאים עשירים נמנים עם המפסידים הגדולים בהונאת פונזי של ברנרד מיידוף, אך הם נמנעים מלחשוף זאת בשל אופיו הפרטי של הונם וחששות מפני רשויות המסים והביטחון.

המשקיעים דרום אמריקה השקיעו בקרן של מיידוף דרך בנקו סנטנדר הספרדי. בנקו סנטנדר, הפועל גם ב-8 מדינות באמריקה הלטינית - ממקסיקו ועד ארגנטינה - הודה מוקדם יותר החודש כי הפסיד יותר מ-3.22 מיליארד דולר בהונאת מיידוף. בהתחשב בנוכחות הרחבה של סנטנדר במקסיקו, ההערכות הן כי לקוחות הבנק המקסיקנים הפסידו כ-300 מיליון דולר.

במניות הישראליות, חברת ההיי-טק תפטר 200 עובדים בישראל בימים הקרובים - כך נודע ל-TheMarker. פיטורים אלה מתווספים לפיטורים של 275 עובדים בישראל שהתבצעו בסוף אוקטובר. אמדוקס, העוסקת במערכות בילינג (חיוב לקוחות), היא אחת מחברות ההיי-טק הגדולות בישראל, ומעסיקה במשרדיה המקומיים כ-5,000 עובדים וכ-17 אלף ברחבי העולם.

לפני כחודשיים הודיעה אמדוקס על סגירת מרכז הפיתוח שלה בירושלים ופיטורי 200 עובדים, ואף שבמהלך השנה הגדילה את מצבת כוח האדם העולמית שלה ב-6% ל-18,535 עובדים. מהדו"ח השנתי המורחב של החברה עלה שבישראל דווקא נרשמה ירידה של כ-275 איש במספר המועסקים. הפיטורים בישראל באים במקביל לעלייה של 675 איש במספר המועסקים במרכזי הפיתוח של החברה בהודו, שמעסיקים כעת כ-3,700 עובדים.

עוד במניות הישראליות, ג'ונסון אנד ג'ונסון השלימה את רכישת מניות ביום שבת. החברה השלימה רכישה של 97.8% ממניות אומריקס בהצעת הרכש למחזיקי המניות של אומריקס שהגישה בעקבות ההסכמה שהגיעה עם דירקטוריון החברה לרכישתה. החברה מצפה להשלים את העסקה "בהקדם האפשרי". ג'ונסון אנד ג'ונסון הודיעה כי היא מתכננת להשלים את הרכישה ללא הצבעה או פגישה של יתרת מחזיקי המניות של אומריקס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully