וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המועצה לצרכנות: עמלות הבנקים התייקרו ל-68% מהציבור - מראש לא היה מוצדק לגבות עמלת עריכת מסמכים

טל לוי

30.12.2008 / 17:16

המועצה לצרכנות: תחשיבי בנק ישראל מבוססים על הנחות הניתנות ללקוחות חזקים ואינן משקפות את הצרכן הממוצע


המועצה לצרכנות משיבה אש לבנק ישראל וממשיכה לטעון כי הנתונים שמציג בנק ישראל אינם עולים בקנה אחד עם ממצאיה וכי ל-68% מהצרכנים התייקרו עמלות הבנקים בשיעור של 14% בממוצע. בנק ישראל פירסם היום הודעה לפיה בעקבות הרפורמה בעמלות, פחתה ההוצאה הממוצעת לכ-70% ממשקי הבית.

השוני המהותי בין הממצאים של בנק ישראל והמועצה לצרכנות נובע להערכת המועצה מכמה נקודות: ראשית, הרפורמה בעמלות נועדה בעיקרה לעמלות הנפוצות והבסיסיות של משקי הבית הכוללות את עמלות בגין ניהול עו"ש (כולל מסגרת אשראי) ועמלות בגין כרטיס האשראי. לעומת זאת, פרסום בנק ישראל כולל רכיבים נוספים המקשים לדעת מהו השינוי האמיתי בעמלות כתוצאה מהרפורמה. לדוגמה, עמלות בגין נטילת הלוואות שנכללו בדו"ח בנק ישראל, שייכות לתחום ההלוואות ולא לסל השירותים הנפוצים, ולא ניתן, לדעת המועצה לצרכנות, לבודדן מהריבית על ההלוואה לצורך ביצוע תחשיבי השוואה בין סלי עמלות לפני ואחרי הרפורמה.

אחת הסיבות להוזלת העמלות היא ביטול עמלת המסמכים עליה גבה הבנקים סכום של כמה עשרות שקלים. מדובר בעמלה אותה גובה הבנק בעת קבלת הלוואה למשל או מתן ערבות. במועצה סבורים כי מלכתחילה לא היה מוצדק לגבות את עמלת עריכת המסמכים.

עוד טוענת המועצה, כי תחשיבי הבנק הביאו בחשבון הנחות הניתנות ללקוחות חזקים הנמצאים בעמדת מיקוח, ולא התבססו על העמלות התעריפיות אותן משלם הצרכן הממוצע.

לטענת המועצה במקטע עמלות העו"ש לא מתקיימת תחרות, ולכן יש לבטלו כדי למקד את התחרות במקטעים של השירותים הבנקאים במרווחים הפיננסים של האשראי בהם היא מתקיימת. לאור זאת תמשיך המועצה לקדם את החקיקה הציבורית לביטול עמלות העו"ש, קריאה שזכתה עד היום לתמיכה של למעלה מ-400 אלף אזרחים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully