וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כך תצליחו למכור ב-ebay

בר חיון

1.1.2009 / 7:06

אם חשבתם שמכירת כמה פריטים ב-ebay תחלץ אתכם מהמשבר הכלכלי - תחשבו שוב ■ מי שרוצה לעשות כסף אמיתי באתר המכירות הפומביות צריך להשקיע זמן ומחשבה בהצגת המוצרים ובבניית תדמית אמינה ורצינית ■ כך תימנעו מטעויות של מתחילים


מאת בר חיון ואור הירשאוגה

>> אחת הדרכים היעילות להשלמת הכנסה, ובמקרים מסוימים אף ליצירת הכנסה מלאה, היא סחר באתר המכירות הפומביות ebay. הצרה היא שישראלים רבים חושבים שב-ebay הכסף נופל מהעצים, בעיקר אם אלה הם עצי אשוח והזמן הוא תקופת חג המולד.

ואולם מי שמנסה להיכנס לעניינים מגלה מהר מאוד שכדי להפוך את המכירות באתר לרווחיות יש להשקיע זמן רב ולהתייחס אליהן כאל עסק לכל דבר.

ולא מדובר רק בזמן. ממש כמו בחנות אמיתית, ואולי אף יותר, על המוכר להתייחס ללקוחותיו בכבוד, להתנהג במקצועיות ולהשרות ביטחון על הקונים. ישראלים שמנסים להתחכם, לעקוף את חוקי המשחק או להתחצף - לא יצליחו להרוויח במקרה הטוב, או ייבעטו החוצה במקרה הרע.

אפשר לעשות הרבה כסף ב-ebay, אבל לשם כך חייבים להשקיע זמן בתחקיר, בפרזנטציה ובשמירה על רמה גבוהה של שירות לקוחות. הנה כמה טעויות נפוצות של הסוחר הישראלי המתחיל, וטיפים שיעזרו לכם להימנע מהן ולהפוך את האתר למקור רווח.

התייחסו בכבוד לכותרת

מה לא לעשות: כותרות כמו "קנו עכשיו!" ו"מצלמה באמת מעולה" הן טעות נפוצה של הישראלי המתחיל ב-ebay. הימנעו מלהיטות יתר בניסוח הכותרת. בהתחשב בעובדה שיש לכם 50 אותיות בלבד כדי לתאר את המוצר שלכם באופן שיאפשר למנוע החיפוש של ebay לאתר אותו בתגובה לשאילתות של גולשים, עליכם לשקול מלים. אין לכם אות לבזבז. אם אתם מוכרחים להשתמש בסופרלטיווים, השאירו אותם לתיאור המפורט. הכותרת חייבת להיות אינפורמטיווית ולתאר את המוצר, משום שאף קונה לא יחפש סימני קריאה או מלה כמו Wonderful.

מה כן לעשות: סמכו על האינטליגנציה של הגולש ותנו לו אינפורמציה מרבית על המוצר. אם תספקו לו את המידע הוא יידע להחליט בעצמו אם הפריט שלכם הוא הפריט שהוא מחפש. התמקדו בתיאור המוצר. היכנסו לנעלי הגולש וחשבו על המלים שהייתם אתם מזינים כדי לחפש את הפריט. רוצים למשוך את תשומת הלב של הקונים? הסתפקו באותיות גדולות.

- PayPal לא רק אמצעי תשלום

PayPal הוא אמצעי תשלום אינטרנטי הכרוך בעמלות. הוא מאפשר ביצוע עסקה באמצעות חברה מתווכת ששייכת ל-ebay, המגבירה את בטיחות העברת הכסף.

מה לא לעשות: התקמצנות על תשלום עמלות PayPal. ישראלים רבים נמנעים מלהציע אפשרות של תשלום בשירות התשלומים של PayPal עקב העמלות הגבוהות הכרוכות בכך. לפני שאתם מוותרים על PayPal, כדאי שתשקלו את העובדה שסקרים שבוצעו באתר מראים כי מרבית הגולשים יעדיפו לפסוח על פריט שלצדו לא מוצגת האפשרות לתשלום באמצעות החשבון המקוון. בקיצור, כשאתם מוותרים על PayPal אתם מוותרים על לקוחות.

מה כן לעשות: מעבר לכך שהתשלום ב-PayPal מאובטח, הוא גם חוסך את הצורך במשלוח צ'ק בדואר, והופך את מעבר הכספים למיידי.

תמונה אחת שווה 1,000 מלים

מה לא לעשות: להתעצל להעלות את תמונת המוצר.

מחקרים שנערכו מראים כי קונים רבים לא יבחנו פריט המופיע ללא תמונה. עד לא מזמן העלאת תמונה היתה כרוכה בתשלום, אך כיום, כשזה חינם, אל תתעצלו - צלמו באופן אטרקטיווי והעלו את התמונה.

מה כן לעשות: כדאי להעלות תמונה איכותית ומקצועית. השתמשו בחצובה וברקע נייטרלי. צלמו תמונה באיכות גבוהה, שבה יבלוט המוצר ולא הרקע. השתמשו תמיד בתמונה אנכית, גם אם המוצר שלכם רחב. הסיבה: כשהגולש מבצע חיפוש פריט, אלפי הפריטים שעולים מסודרים בשורות. תמונה אנכית תגדיל את שטח הפנים של השורה של הפריט שלכם ותגרום לגולש להשתהות עליה זמן רב יותר.

הימנעו מאנגלית עילגת

מה לא לעשות: אנגלית עילגת ועיצוב בסיסי של דף המכירות.

ישראלים רבים מאמצים את הגישה הפרקטית הטוענת שלא צריך להסתכל בקנקן, אלא במה שיש בו. כלומר, מה שחשוב זה המוצר והמחיר. למי אכפת מטעויות כתיב ותחביר באנגלית? ליותר אנשים ממה שנדמה לכם. כתיב משובש, אנגלית עילגת וטעויות כתיב משדרים חוסר מקצועיות. מעבר לכך, אם יש לכם טעות כתיב בשם המוצר המופיע בכותרת, אף אחד לא יגיע אליו. אז אם אתם מוכרים חולצה עם הדפס של גווינת' פלטרו, הגיע הזמן לברר איך כותבים את שמה באנגלית.

בנוסף, ישראלים רבים מסתפקים בעיצוב הבסיסי של ebay כפורמט למכירות שלהם. אחרים מעצבים בעצמם את ה"חנות" הווירטואלית באופן צעקני ובוטה, המציב מכשולים בפני הגולש, כמו טקסטים מרצדים, גדלי גופן אימתניים ותמונות מקפצות על המסך.

מה כן לעשות: ראשית, מומלץ לכתוב כל טקסט (למשל, מייל תגובה ללקוח או תיאור של מוצר) במסמך וורד, ולהיעזר בו לתיקון שגיאות כתיב ודקדוק. כדי לגלות את הכתיב הנכון של שמות היעזרו בגוגל: הקלידו במנוע החיפוש את הכתיב שנראה לכם. צורת הכתיב שתניב את מספר התוצאות הגדול ביותר היא קרוב לוודאי התעתיק הנכון.

האמרה "חיים ומוות ביד הלשון" אינה קשורה לענייני נימוסים בלבד: אם מדובר בפריטים נדירים בעלי ערך גבוה מומלץ להתייעץ בבעל מקצוע שיסייע להציג תיאור מדויק יותר של הפריט. בנוסף, השתמשו בדפי תיאור מוצר מעוצבים. עמוד מעוצב היטב מגדיל את האמינות שלכם ויוכל לגרום לקונה הפוטנציאלי להמשיך לגלול את הדף. למי שאינם בקיאים ברזי העיצוב מומלץ להשתמש בדפים מעוצבים המוצעים באתרי עזר של ebayכמו Auctiva.com, אך גם אלה צריכים להיחשב כאפשרות שנייה בטיבה.

ריבוי המשתמשים בדפים מעוצבים מראש מוזיל את מראה המוצר שלכם. קחו את הזמן כדי לעצב למוצרים שלכם תבנית סטנדרטית בעלת חזות מכובדת וייחודית. חשוב להשתמש בגדלי גופן קריאים ולהדגיש את תנאי העסקה במקום בולט (מחיר הפריט, המשלוח) כדי לחסוך לקונה את זמן החיפוש אחר הנתונים.

השקיעו בקבלת פנים

מה לא לעשות: אמירות כמו "קודם תשלם, אחר כך אני אשלח", או "מי שלא קונה שלא יפנה בשאלות", הן רק שתי דוגמאות למשפטים המעטרים את דפי המוצר של ישראלים רבים באינטרנט. אך ebay, אף יותר מחנות רגילה, הוא מקום שבו קבלת הפנים של המוכר יכולה להפיל או להרים מכירה. ולא רק קבלת הפנים: בארה"ב זלזול בזמנו של אדם שווה ערך לזלזול באדם עצמו, ולכן מוכרים ישראלים שאינם עומדים בזמנים יצברו "נקודות שחורות". הנוסחה היא פשוטה: לא מצאתם חן בעיני הגולש? הוא יעבור למוכר הבא.

מה כן לעשות: היו מנומסים וענו ב"כן אדוני", "לא אדוני", ממש כמו בחנות בריטית טיפוסית, גם כשהשאלות הנשאלות מטופשות. הלקוח ה-20 שואל על מחירי המשלוח שמצוינים בפירוש בתיאור הפריט? קחו נשימה עמוקה והתחילו את תשובתכם ב"תודה רבה על התעניינותך בפריטים שלנו".

שחקו לפי הכללים

מה לא לעשות: לירוק על כללי האתר.

אחד הדברים הראשונים שהמשתמשים הישראלים מגלים הוא שכשלא נוצרת התמקחות בהצעות על הפריט אפשר ליצור אותה באופן מלאכותי: להתחזות לקונה מתמקח וכך להעלות את המחיר. אחדים אפילו משוכנעים שהמציאו את הגלגל וניצחו את השיטה. ב- ebayקוראים לעבירה הזו shell bidding, וזו דרך בטוחה למצוא את עצמכם מחוץ למעגל הסוחרים באתר. השיטה יכולה להביא לרווחים גדולים יותר בטווח הקצר, אך הלקוחות יבינו מהר מאוד מה אתם עושים ויפנו אל המוכר הבא. מוניטין הם שם המשחק והם שווים את הכסף שלא השגתם בהרצת מחירים. ולא רק הלקוחות שמים לב לכל פעולה שתעשו, אלא גם מפקחי הגינות המסחר של האתר, שלא יהססו להראות לכם את הדלת החוצה.

מה כן לעשות: הישמעו לכללי המשחק. לא מרוצים ממחיר המינימום שהוצע עבור הפריט? בפעם הבאה קיבעו מחיר מינימום גבוה יותר.

אל תבלפו

מה לא לעשות: שיטת הרייטינג של ebayהופכת את כלל הזהב "הלקוח תמיד צודק" לנכון פי 100 במסחר האלקטרוני. אם חשוב לכם להיות צודקים חפשו דרכים אחרות להרוויח כסף. ישראלים רבים מעלים למכירה מוצרים שכלל אינם ברשותם, בשיטת ה"סמוך": אם תהיה קנייה, הם כבר ישיגו את המוצר.

מה כן לעשות: היאבקו בדחף שלא לצאת פראייר - פצו לקוחות לא מרוצים, קבלו חזרה מוצרים, החזירו את מלוא מחיר המוצר, אל תמכרו אם אין לכם את המוצר ושננו יומיום: "אני לא פראייר, אני בונה לעצמי שם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully