וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי צריך מתמטיקה כשאין כסף? מושל קליפורניה שוורצנגר מציע להקטין הגירעון בקיצור ימי לימוד

הדר תדמור

1.1.2009 / 9:43

עוד צעדים לחיסול הגירעון התקציבי של קליפורניה: העלאת מס מכירה והטלת מס על הלוטו


מושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר הציע ביום רביעי לקצץ בשנת הלימודים במדינה כצעד אחד לקראת סגירת הגירעון בשווי 42 מיליארד דולר בתקציב. בנוסף הציע שוורצנגר ללוות 5 מיליארד דולר, להעלות את מיסי המכירות על המוצרים ולהטיל מיסוי על הלוטו בקליפורניה.

קליפורניה, המדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב, מתקשה להתמודד עם המשבר שפקד את ארה"ב, ואת העולם כולו. שיעור האבטלה בקליפורניה צפוי לעלות ל-9% ב-2009 ו-2010, והמשבר הביא לירידה בהכנסות ממס הכנסה.

אם יאשר הממשל את תוכניתו של שוורצנגר, יאלצו בתי הספר בקליפורניה לקצץ יחדיו בהוצאותיהם ב-2.1 מיליארד דולר בשנת הכספים שתסתיים בעוד שישה חודשים. משמעות הדבר היא ששנת הלימודים תקוצר בחמישה ימים.

בנוסף, במסגרת תוכנית הקיצוצים של שוורצנגר, יאלצו ההורים להסתפק בהקלות מס פחות משמעותיות עבור ילדיהם. בתי הסוהר, האוניברסיטאות וגופים שמספקים שירותי בריאות יאלצו לספוג גם הם קיצוץ בתקציב.

מושל קליפורניה הכריז בסוף דצמבר על מצב חירום תקציבי בקליפורניה. הוא קרא למחוקקים בבית הנבחרים של קליפורניה כדי לדון במצב הקשה הכספי של המדינה. בנפרד, הורה לפקידי הממשל בקליפורניה להתכונן להוציא עובדים לפגרה ולפטר עובדים אחרים כדי לקצץ בהוצאות.

מדובר בהסלמה דרמטית במאבק התקציבי שניטש בשבועות האחרונים בסקרמנטו, בירת המדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב. קליפורניה, הכלכלה השמינית בגודלה בעולם, סובלת מצניחה חדה ומהירה מהצפוי בהכנסותיה השנה. לפי הערכות תתרוקן קופת המזומנים של המדינה בפברואר.

לנוכח צרכי המימון של המדינה מחד והתייבשותם של שוקי ההון מאידך שיגר שוורצנגר בתחילת דצמבר מכתב בהול לשר האוצר האמריקאי הנרי פולסון, בו הוא מעדכן כי קליפורניה עלולה להזדקק לסיוע ממשלתי על מנת להימנע ממשבר נזילות חמור שעשוי להיגמר בפשיטת רגל של המדינה.

במכתבו הציע שוורצנגר כי הממשל הפדרלי בוושינגטון ירכוש בעצמו איגרות חוב מבוססות הכנסה עתידית של קליפורניה בסך של 7 מיליארד דולר, על מנת לספק לקליפורניה יכולת לפרוע את איגרות החוב הצפוית להגיע לפדיון.

קליפורניה היא מנפיקת איגרות החוב הגדולה בשוק איגרות החוב המוניציפאליות של ארה"ב. סך החוב של המדינה בטווח הקצר והארוך הוא 51 מיליארד דולר. דירוג האשראי שנקבע לקליפורניה על ידי שלושת חברות דירוג האשראי הוא +A.

בקליפורניה 28 מיליון אזרחים והיא השלישית בגודלה בארה"ב במונחי שטח. התוצר של מדינת קליפורניה הוא הגדול בארה"ב בשיעור של כ-1.9 טריליון דולר והוא מהווה 14% מכלל התוצר של ארה"ב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully