וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גילת רשתות מפסידה, אבל המתחרה יוז בצרות יותר גדולות

הארץ

13.11.2001 / 13:21

מאת עמי גינזבורג

אזהרת הרווח החמורה שפירסמה גילת רשתות לוויין בתחילת אוקטובר לא הותירה הרבה מקום להפתעות לדו"ח הרשמי. גילת חשפה אז כי עסקי תחנות הלוויין הזעירות (VSAT) ספגו מכה קשה, וכי הכנסותיה לרבעון השלישי יהיו נמוכות בכמעט 50% מהציפיות המוקדמות. בנוסף מסרה גילת כי היא עומדת לבצע מחיקות בסכום של 246 מיליון דולר, וכתוצאה מכך יווצר לה הפסד רבעוני של כ-267 מיליון דולר.

תוצאותיה של גילת תאמו את אזהרת הרווח. החברה דיווחה אתמול על הכנסות של 81.4 מיליון דולר ברבעון השלישי, נמוך ב-32% מהרבעון השני. הירידה החדה בהכנסות מיוחסת בעיקר לדעיכה במכירת תחנות הלוויין לשוק הצרכני, ובעיקר למיזם האינטרנט רחב הפס, סטארבנד, שהמתין ברבעון השלישי לעירוי מזומנים מהשותפה של גילת, חברת אקוסטאר האמריקאית.

בעקבות ירידה זו, ומחיקת מלאי של כ-70 מיליון דולר, נוצר לגילת הפסד גולמי של 44.9 מיליון דולר. ההפחתות הנוספות שביצעה גילת כללו מחיקת שווי השקעה בחברות בסך 57 מיליון דולר; מחיקת מוניטין שנוצר ברכישת ספייסנט האמריקאית בהיקף של 80 מיליון דולר; הפרשה לחובות מסופקים בסך 10 מיליון דולר; והוצאות הקשורות ברה ארגון נרחב שהיא מבצעת בסכום של 30 מיליון דולר. כתוצאה מכל ההפחתות הללו נוצר לחברה ברבעון השלישי הפסד נקי של 266.8 מיליון דולר. בתום הרבעון השלישי נותרו בקופת גילת 85 מיליון דולר. ירידה של כ-5 מיליון דולר לעומת סוף יוני.

בסיכום התוצאות ל-9 חודשים מציגה גילת הכנסות של 300 מיליון דולר, ירידה של 10% לעומת התקופה המקבילה. בשורה התחתונה ל-9 חודשים מתנוסס הפסד עצום של 340 מיליון דולר, לעומת רווח של 29.6 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

המשבר החמור אילץ את גילת לבצע קיצוץ חד בהוצאות, כדי להתאים את עצמה לרמת הכנסות חדשה. מטרת הרה ארגון, מסביר סמנכ"ל הכספים, יואב לייבוביץ', היא לחסוך 30 מיליון דולר ברבעון מההוצאות התפעוליות, כדי שהחברה תוכל לחזור ולייצר מזומנים גם ברמת הכנסות של 350 מיליון דולר בשנה.

יעדי גילת לשנה הקרובה

בשיחת הוועידה אתמול חשף מנכ"ל גילת, יואל גת, את היעדים התפעוליים של החברה לשנה הקרובה. החברה מסרה כי היא מצפה להשיג ברבעון הרביעי הכנסות של כ-90 מיליון דולר, והפסד תפעולי של כ-5 מיליון דולר. הוצאות המימון ברבעון אמורות להסתכם ב-5 מיליון דולר. החברה מצפה לצרוך ברבעון הרביעי 20-10 מיליון דולר, בעיקר לצורך מימוש תוכנית הרה ארגון.

התחזיות ל-2002 שמרניות למדי. גילת מצפה כי הכנסותיה הרבעוניות ינועו בין 80 ל-95 מיליון דולר. המכירות מבוססות בעיקר על הזמנות מהשוק הארגוני, שאמור לייצר הכנסות של 85-75 מיליון דולר לרבעון. השוק הצרכני, שאמור היה להיות מנוע הצמיחה העיקרי של גילת, צפוי לייצר הכנסות של 15-10 מיליון דולר בלבד לרבעון. גילת מצפה להכנסות של 360-350 מיליון דולר ל-2002, שישקפו עבורה ירידה של 8%-10% מהכנסותיה ב-2001.

היכולת לעבור את היעד הזה תהיה תלויה במידת ההצלחה של המכירות בשוק הצרכני, שנמצאות כרגע ברמה נמוכה. לדברי לייבוביץ', צבר ההזמנות של החברה בשוק הארגוני מסתכם בכ-250 מיליון דולר, והוא אמור, עם חוזים חדשים שייכנסו, לסייע לחברה לעמוד לפחות ביעד המכירות השנתי, שהוא שמרני לדעתו.

היעדים התפעוליים של גילת מתמקדים בהשגת רווחיות גולמית בשיעור של 30%-33% מההכנסות. זהו שיעור רווח נמוך יחסית לעובדה שהחברה מתכננת לייצר את עיקר הכנסותיה מהשוק הארגוני, שבו שולי הרווח הגולמי שלה גבוהים יותר. לדברי לייבוביץ', הסיבה לכך נובעת מעלויות קבועות שגילת תמשיך ל"סחוב" גם לאחר הקיצוצים, כגון שכירת קווי לוויין או חוזים שונים שעדיין לא ניתן להתירם.

יעד נוסף של גילת יהיה לעמוד ברמת הוצאות תפעוליות בהיקף של 25%-30% מההכנסות, דהיינו הוצאה שנתית של כ-100 מיליון דולר. הרווח התפעולי של החברה צפוי לנוע בין 2%- ל-7% מההכנסות בכל רבעון. גילת מצפה גם להשיג תזרים מזומנים חיובי מפעילות, בהיקף של כ-10 מיליון דולר לרבעון.

ההתכווצות הצפויה בהכנסות של גילת, ההפסדים העצומים שנוצרו לה השנה והדעיכה המהירה בכמות המזומן בקופה הם חדשות מאוד לא משמחות. כל אלו היו יכולים להדאיג מעט פחות אלמלא היה לחברה חוב פיננסי עצום בהיקף של כמעט חצי מיליארד דולר. החוב של החברה הוא לטווח בינוני-ארוך, ומורכב מאיגרות חוב להמרה בהיקף של 350 מיליון דולר, ועוד 137 מיליון דולר בהלוואות לטווחים ארוכים. איגרות החוב יעמדו לפירעון ב-2005, ותשלומי הריבית עליהן מתבצעים באופן שוטף.

היקף החוב הגבוה הוא הסיבה העיקרית לכך שגילת נסחרת כיום בשווי של 50 מיליון דולר בלבד, על אף שבתרחיש אופטימי אך שמרני היא אמורה לייצר ב-2002 יותר מ-30 מיליון דולר. במילים אחרות, המשקיעים בבורסה רואים לנגד עיניהם בעיקר את הסיכון הפיננסי של גילת, ופחות מכך את סיכויי ההתאוששות ואת החזרה הצפויה לרווח. אלמלא החוב הגבוה, מניית גילת לא היתה מידרדרת למחיר המשקף לחברה מכפיל של 2 או 3 על תזרים המזומנים הצפוי ל-2002.

גם תשואות האג"ח של גילת, שנסקו בשבועות האחרונים ליותר מ-40%, משקפות את אותו סיכון פיננסי. מי שעלולה להיות מודאגת מכך היא חברת מבטח שמיר פיננסיים, בשליטת מאיר שמיר, שהשקיעה בשנה האחרונה עשרות מיליוני שקלים ברכישת אותם אג"חים. האם למחזיקי המניות והאג"ח של החברה יש סיבה לדאגה? "עד עכשיו לא אמרנו שום דבר אחר, וזה סימן שאנחנו עדיין מחויבים להחזיר למחזיקי האג"ח את מלוא כספם", אומר לייבוביץ'. "האג"ח להמרה של גילת זו בעיה פיננסית שתיפתר בכלים פיננסיים. מי משלם אג"ח? אף אחד לא משלם אג"ח. בדרך כלל, או שממירים אותו למניות, או שמחליפים אותו בהנפקה של אג"ח חדשות. בכל מקרה, יש לנו עוד הרבה זמן והרבה אפשרויות לטפל בבעיה הזו".

שלא כמו מנכ"ל אי.סי.איי, דורון ענבר, לייבוביץ' לא מוכן שיתפסו אותו בהצהרה לפיה גילת אינה מצויה כעת בסיכון פיננסי. "גילת היתה בסיכון פיננסי מהיום שנולדה", הוא אומר בדיפלומטיות. עם זאת, הוא מ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully