וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סיטי מצטרפת באיחור ליריבותיה: בכירי סיטי ויתרו על הבונוסים של 2008

ניו יורק טיימס

1.1.2009 / 14:04

מנכ"ל סיטי, ויקראם פנדיט: "זה רק הוגן מצידנו לוותר על הבונוסים בשל האתגרים הקרבים"


ראשי ענקית הפיננסים סיטי ויתרו על הבונוסים שלהם לשנת 2008 ובכוונתם לקצץ בשכרם של בכירים נוספים בארגון ובהטבות הנדיבות המוענקות להם - כך עולה ממזכר שהופץ היום בין עובדי הבנק. במזכר הודיע מנכ"ל סיטי, ויקראם פנדיט, כי הוא והיו"ר, ווינפריד בישוף, החליטו לוותר על חבילת הבונוסים השנתית.

הפסדיה של סיטי במהלך 2008 מסתכמים ביותר מ-10 מיליארד דולר, אם כי טרם התקבלו הנתונים הסופיים. בנובמבר חילץ הממשל האמריקאי את סיטי מקריסה באמצעות הזרמת הון של 20 מיליארד דולר, בנוסף ל-25 מיליארד הדולר שקיבל באוקטובר במסגרת תוכנית החילוץ הפדרלית למגזר הפיננסי וערבויות לנכסים בעייתיים בסך 300 מיליארד דולר שהיו במאזני החברה. בכך הפך סיטי לאחד הנהנים הגדולים ביותר של תוכנית החירום הכלכלית.

החלטתם של פנדיט ובישוף לוותר על הבונוסים שלהם התקבלה בעקבות לחץ רב שהופעל עליהם על ידי מחוקקים. בדומה לבנקים אחרים, קיצוצי השכר הגדולים ביותר בסיטי מיועדים להנהלה הבכירה: הבונוסים של עשרה מנהלים בצוות ההנהגה הבכירה יקוצצו בלפחות 40%, לפי רישום תאגידי שפורסם היום. שר האוצר לשעבר של ארה"ב רוברט רובין, חבר דירקטוריון ויועץ בכיר בסיטי, גם ויתר על הבונוס השנתי שלו.

בנוסף לצמצום עלויות שכר הבכירים, הוחלט בסיטי להטיל מגבלות על שלל הוצאות אחרות, לרבות השימוש במטוסי המנהלים של הארגון ועלויות הקשורות לבידור ומסיבות בחגים. "המציאות הקשה של 2008, בייחוד התוצאות הפיננסיות שלנו, משמעותה כי מאגר הבונוסים שלנו נמוך באופן דרמטי בהשוואה לשנה שעברה", כתב פנדיט לעובדים. "ההנהלה הבכירה של הבנק היא זאת שצריכה להיות מושפעת יותר מכולם... זה הוגן שנוותר על הבונוסים בשל האתגרים הקרבים והצורך בתגמול חלקים אחרים של הארגון".

החלטתם של פנדיט ובישוף לוותר על הבונוסים מצרפת אותם, באיחור ניכר, לרשימה גדלה והולכת של מנהלים פיננסיים שוויתרו על חלק משכרם. כמעט כל מנכ"ל בוול סטריט כבר הודיע כי יוותר על הבונוס השנתי, בהם מנכ"ל גולדמן סאקס לויד בלנקפיין, מנכ"ל מריל לינץ' ג'ון תיין ומנכ"ל מורגן סטנלי ג'ון מאק. הסרבנים היחידים שנותרו עד כה הם יו"ר ומנכ"ל בנק אוף אמריקה, קנת לואיס, ומנכ"ל וולס פארגו, ג'ון סטאמפף, שלא ויתרו על הבונוסים השנתיים.

לעומת סיטי, בנקים אחרים החליטו על יישום צעדים דרסטיים הרבה יותר בנושא שכר ובונוסים בעקבות מסכת לחצים שהפעילו הקונגרס, רגולטורים ומשקיעים. ואקוביה, לדוגמה, אמר כי יקצץ את השכר וההטבות לא רק לבכירים, אלא בכל הדרגים בבנק. קרדי סוויס, מורגן סטנלי ו-UBS החליטו על יישומו של הסכם שיחול על כל העובדים, המאפשר לשלושתם לקבל בחזרה חלק מבונוסים שחולקו בשנים קודמות אם בשלב מאוחר יותר מתברר כי הם התבססו על הימורים כושלים.

"מה ששונה השנה לעומת 2007 זה שמשלם המסים האמריקאי הוא חלק מהמשוואה, ולכן הדרך שבה דברים נראים כלפי חוץ היא חשובה", אמר ראקש קוראנה, פרופסור בבית הספר לעסקים של הרווארד.

גובה הבונוסים בוול סטריט הוא באופן מסורתי נושא שנוי במחלוקת, אולם בשנה האחרונה גברה הסערה הציבורית בעקבות משבר האשראי העולמי והפסדי מגזר הפיננסים. לטענת החברות, האפשרות של נטישת עובדים לקרנות גידור וחברות הון פרטי היא שהובילה לעלייה הדרמטית בשכר העובדים במגזר הפיננסים.

"זה תמיד אותו טיעון אודות הטבות מופלגות, שהדבר נחוץ כדי לשמור על האנשים האלה אצלך", אמר ריצ'ארד סליני, סגן נשיא בכיר של אינטגריטי אינטראקטיב, חברת ייעוץ במסצ'וסטס. "עכשיו זה ייבחן בפועל, ואני לא בטוח אם לאנשים האלה יש בכלל מקום אחר ללכת אליו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully