וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאחר פקיעת האופציות של קבוצת ברונפמן-שראן: המדינה צפויה להקים ועדת מניות לבנק דיסקונט

שרון שפורר

1.1.2009 / 17:31

התפקיד העיקרי של ועדות המניות הוא מינוי דירקטורים בבנק בכל שנה במועד כינוס האסיפה הכללית


המדינה צפויה להקים ועדת מניות , וזאת שלוש שנים לאחר הפרטת הבנק. ל-TheMarker נודע כי בימים הקרובים יוגש לאישור שר האוצר ולוועדת הכספים של הכנסת נושא הקמת הועדה.

ועדות המניות הוקמו ב-93' כלקח מפרשת הוויסות, במטרה לנתק את הזיקה שבין הממשלה לבין הבנקים שבבעלותה. לכל אחד מארבעת הבנקים שהיו אז בהסדר (, , דיסקונט ) מונתה ועדת מניות בראשות שופט, שתפקידה היה למנות את הדירקטורים בבנקים, ולפעול למען האינטרס של בעלי השליטה בבנק - המדינה. בכך נותק הקשר הישיר בין הממשלה והפוליטיקאים לבין הבנקים. על פי החוק, התפקיד העיקרי של ועדות המניות הוא למנות דירקטורים בבנק בכל שנה במועד כינוס האסיפה הכללית.

 

המשמעות של הקמת ועדת המניות לדיסקונט אינה דבר של מה בכך. היא מגבירה את המעורבות של המדינה בבנק שנוהל עד כה כמו היה לגמרי בידיים פרטיות.

הקמת ועדת המניות לדיסקונט מגיעה לאחר שאתמול פקע המועד האחרון למימוש האופציות על ידי קבוצת ברונפמן שראן המחזיקה ב-26% ממניות הבנק. ברונפמן שראן רכשו את המניות בסוף 2005 על פי שווי של 5 מיליארד שקל לבנק. ברונפמן ושראן קיבלו אופציה לרכישת 25% נוספים מהמניות בתוך שלוש שנים לפי שווי זהה. אלא שבשנה האחרונה סבל דיסקונט מירידות חדות ושוויו ירד מ-9.8 מיליארד שקל בתחילת השנה לכ-3.5 מיליארד שקל היום. בעקבות זאת ועל רקע המשבר, לא מימשה קבוצת ברונפמן שראן את האופציה לרכישת המניות והן נשארו בידי המדינה.

דיסקונט דיווח אתמול כי ההסכם שחתם עם המדינה לעניין הסדרים ושיתוף פעולה בין הקבוצה למדינה יוארך עד ל-15 בינואר כאשר בינתיים תגובש ועדת מניות. כעת על נכסים מ.י - שמחזיקה בעבור המדינה את המניות - לדון בהסכם שנחתם עם ברונפן שראן, כולל סוגיות שונות ובהן, בין היתר, מינוי דירקטורים בבנק. כך על פי חוזה שנחתם עם הקבוצה במועד מכירת גרעין השליטה, נקבעו הסדרים לשיתוף פעולה לתקופה שבהן האופציות יהיו תקפות ולפיהם ימונו בדירקטוריון דיסקונט 4 דירקטורים שיוצעו לבחירה על ידי הממשלה ועוד 9 דירקטורים מטעם הקבוצה.

הסדרים אלו עשויים כעת להשתנות. גם אופן תיאום ההצבעה בין המדינה לקבוצה שבשליטת מתיו ברונפמן ורובין שראן עשוי להשתנות. עד היום הממשלה הבטיחה כי נציגיה יימנעו מאסיפות כלליות כל עוד הרוכשים של גרעין השליטה יפעלו בהתאם להתחייבויותיהם על פי הסכמים.

בנתיים, דיסקונט דיווח כי קבוצת ברונפמן שראן מנהלת מגעים עם המדינה לגבי הארכת שיתוף הפעולה והיקף שיתוף הפעולה. דיסקונט מציינת בדיווח כי לאחר ה-15 בינואר - אין דבר המונע מהמדינה למכור את אחזקותיה בבנק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully