וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בפעם השנייה תוך 3 שנים: רוסיה עצרה אספקת הגז הטבעי לאוקראינה

נמרוד הלפרן

1.1.2009 / 18:22

חשש למחסור בגז טבעי באירופה; ארה"ב וסוכנות האנרגיה הבינ"ל - "יש ליישב המחלוקת ולחדש האספקה"


רוסיה עצרה היום את אספקת הגז הטבעי לאוקראינה, זו הפעם השנייה בתוך שלוש שנים, והגבירה בכך את החששות מפגיעה באספקת הגז הטבעי לכל אירופה. הפסקת אספקת הגז הטבעי באה בעקבות חוב של 2.1 מיליארד דולר שצברה אוקראינה למונופול הגז הטבעי של רוסיה, גזפרום.

גזפרום, האחראית על אספקת כרבע מצריכת הגז הטבעי של אירופה, הודיעה אתמול כי שיחות שנוהלו עם ממשלת אוקראינה נכשלו, ובכך הפכו את הפסקת אספקת הגז לבלתי נמנעת. כ-80% מהגז הטבעי שמספקת רוסיה לאירופה מועבר באמצעות צינורות העוברים בשטחה של אוקראינה.

נשיא אוקראינה, ויקטור יושצ'נקו, וראש ממשלת אוקראינה, יוליה טימושנקו, התחייבו היום כי אספקת הגז הטבעי דרך המדינה לאירופה לא תיפגע. עם זאת, יועץ האנרגיה של נשיא אוקראינה, בוהדן סוקולובסקי, אמר כי צמצום אספקת הגז מרוסיה הוא בהיקף גדול יותר מהמכסה שיועדה לשימוש באוקראינה, וכי לפיכך לא מועבר כעת די גז כדי לספק את הביקוש באירופה.

סוכנות האנרגיה הבינ"ל (IEA) הביעה היום תקווה כי למחלוקת תהיה השפעה מזערית על לקוחות גז טבעי באירופה. גם ארה"ב קראה היום לחידוש אספקת הגז הטבעי מרוסיה. "אנו מקווים כי רוסיה ואוקראינה יצליחו ליישב את המחלוקת לגבי חוב הגז הטבעי ותנאי אספקת הגז הטבעי באופן מסחרי ושקיף", אמר דובר הבית הלבן, גורדון ג'ונדרו. "אנו קוראים לשני הצדדים לקחת בחשבון את ההשלכות ההומינטריות של כל הפסקה באספקת הגז הטבעי בעיצומו של החורף", הוסיף.

ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר אתמול כי אוקראינה תעמוד בפני תוצאות חמורות במקרה שתתערב באספקת גז טבעי מרוסיה לאירופה. גזפרום טוענת כי החוב של ממשלת אוקראינה מסתכם ב-1.67 מיליארד דולר, בנוסף לריבית בסך 450 מיליון דולר על החוב.

רוסיה ואוקראינה נתונות זה ארבע שנים במחלוקת סביב אספקת גז טבעי, ומדינות אירופה עוקבות בדאגה אחרי ההתפתחויות. הסלמה קודמת במחלוקת בין שתי המדינות, בשנת 2006, גרמה להפסקת אספקת הגז הטבעי מרוסיה לאירופה במשך יומיים בעיצומו של החורף, לאחר שאוקראינה השעתה את אספקת הגז הרוסי לשאר אירופה. "אוקראינה צריכה לשלם את החוב עד לרובל האחרון אם היא אינה רוצה שכלכלתה תעמוד בסופו של דבר בפני עיצומים מצד רוסיה", אמר נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, בשבוע שעבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully