וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ריטליקס עומדת בציפיות

אלי דניאל

13.11.2001 / 12:10

רשמה ברבעון השלישי גידול של כ-85% בהכנסות לכ-15.1 מיליון דולר; רשמה רווח תפעולי ורווח נקי

חברת ריטליקס , המפתחת ומשווקת פתרונות תוכנה כלל מערכתיים לתעשיית קמעונאות המזון, דיווחה היום על הכנסות רבעוניות של כ-15.1 מיליון דולר. התוצאות בהתאם להודעת מנכ"ל החברה, בארי שקד, אשר מסר לפני כחודש כי החברה תעמוד בתחזיות לרבעון ותשיג הכנסות של למעלה מ-14.5 מיליון דולר, וכ-85% יותר מההכנסות ברבעון המקביל.

כמו כן, בהתאם להודעתו של שקד, מציגה החברה ברבעון השלישי רווח תפעולי של כ-569 אלף דולר, בהשוואה להפסד תפעולי של 706 אלף דולר שנרשם ברבעון המקביל. השורה התחתונה מצביעה על רווח נקי של כ-362 אלף דולר, או 3 סנט למניה, לעומת הפסד של כ-566 אלף דולר, או 5 סנט למניה, ברבעון המקביל.

סיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה מצביע על גידול של כ-91% בהכנסות, שהסתכמו בכ-43.8 מיליון דולר, לעומת הכנסות של 22.9 מיליון דולר בתקופה המקבילה. בתקופה זו השיגה ריטליקס רווח נקי של כ-3.4 מיליון דולר המשקף רווח של 28 סנט למניה, בהשוואה להפסד של 1.4 מיליון דולר, כלומר, הפסד של 13 סנט למניה, בתקופה המקבילה.

בראיון שקיימנו עימו, התייחס בארי שקד, מנכ"ל ויו"ר החברה, לתוצאות החברה ברבעון השלישי, כמו גם להתפתחות מיזמי ה-ASP ולעתיד החברה:

איך היית מסכם את הרבעון השלישי שלכם?

"מבחינתנו, מדובר ברבעון נוסף של הכנסות שיא והמשך הרווחיות, והתוצאות שלנו הן פועל יוצא של היקף ההתקנות הניכר של פתרונות התוכנה ע"י רשתות סופרמרקט וחנויות הנוחות המובילות. הפעילות בצפון אמריקה המשיכה להיות מנוע הצמיחה החזק ביותר שלנו, כשהיא תורמת יותר מ-60% מהמכירות ברבעון השלישי".

"בנוסף, רשתות הסופרמרקטים בארה"ב ממשיכות להחליף את מערכות המידע המיושנות שלהן תוך דגש על הטמעת מערכות 'פתוחות' למגוון חומרות וכן תמיכה בשיטות קמעונאות שונות, ותופעה זו מהווה מבחינתנו אתגר מבורך".

מהן תחזיות החברה באשר לתוצאותיה בעתיד הנראה לעין?

"הודענו כבר שאנחנו מעריכים את ההכנסות שיירשמו ברבעון הרביעי בלמעלה מ-15 מילון דולר, כאשר אנחנו סבורים כי החברה תמשיך להציג רווח תפעולי ורווח נקי. באשר לשנת 2002, ההערכה שלנו היא שמגמת הצמיחה במכירות תימשך, במקביל לגידול בשיעורי הרווחיות. תחזית מעודכנת יותר לגבי שנת 2002 נוכל לתת כשנפרסם את התוצאות לרבעון הרביעי של השנה".

בחודשים האחרונים היו לא מעט פרסומים על הכנסת שותף אסטרטגי לסטור-אליינס ישראל. האם חזרתם בכם מכוונה זו?

"לא. זו עדיין האסטרטגיה שלנו, להכניס לסטור-אליינס שותף פיננסי, אם כי אי היציבות המדינית-בטחונית מעכבת את מימוש אסטרטגיה זו. מעבר לזה, אין לי מה להוסיף".

בשונה מסטור-אליינס ישראל, מיזם סטור-אליינס בארה"ב נראה קצת בעייתי והאנליסטים המסקרים את החברה סבורים כי ההצלחה תלויה בהשגת מאסה קריטית של לקוחות. מה דעתך?

"הגישה שלנו בנוגע למיזם סטור-אליינס בארה"ב היא של בניית הקהילה באמצעות מכירה של תוכנות או אפליקציות, וזאת בניגוד לישראל, בה ניתן חיבור חינם לקמעונאים, כשהשרתים הוקמו אף הם על חשבוננו.

"הבדל נוסף בין ישראל לארה"ב, הוא שהחנויות בארה"ב הן הרבה יותר גדולות, בניגוד לישראל שכאן חנות קטנה זה קופה אחת או שתיים. בשל כך, בשנת 2002 אנחנו הולכים לבנות תוכנית שיווק חדשה בה נארוז בחבילה אחת את תוכנת הקופה והחיבור לסטור-אליינס, ונציע אותה כתוכנה הנשכרת על בסיס שבועי. כך, במקום לקנות את התוכנה - העלות לחנות בודדת יכולה להגיע לכ-120 אלף דולר - יוכל הלקוח לשכור אותה".

"בארה"ב מספר החנויות הנכללות בתחום הרשתות הקטנות מסתכם ב-20 עד 25 אלף. עד כה, 7,000 חנויות כבר קנו תוכנות, ו-15-17 אלף חנויות נוספות עודן משתמשות בטכנולוגיה ישנה. בסיכומו של דבר, אני מסכים עם האנליסטים שמציינים כי רק כאשר יש מאסה קריטית אפשר לעבוד ולבצע עסקות".

אתה יכול למסור פרטים על התפתחות מיזם C-StoreMatrix בארה"ב?

"מבחינתנו, מיזם ה-C-StoreMatrix מהווה השקעה לטווח ארוך. השחקנים הפועלים בתחום הם מאוד גדולים - הן הרשתות והן הספקים. אנחנו מקווים להתחיל בפיילוטים כבר ברבעון הראשון של שנת 2002, שזה קצת יותר מאוחר ממה שתיכננו. באופן כללי, אפשר לומר שאנו נמצאים עדיין בשלב של גישושים".

לפני מספר שבועות הודעתם על שני חוזים חדשים באירופה. אתה יכול להוסיף לנו פרטים חדשים על חוזים אלה?

"שני הלקוחות הגדולים איתם נחתמו החוזים ביקשו להימנע מפרסום שמם, אבל מה שניתן לומר זה שמדובר בעסקות שיפרשו על פני 5 השנים הקרובות. בכלל, אפשר לציין שכבר יש לנו הכנסות משני החוזים הללו, כאשר חלק מההכנסות עוד נרשמו ברבעון השלישי של השנה. עם זאת, ההכנסות המהותיות משני החוזים יבואו לידי ביטוי רק באמצע שנת 2002".

במהלך הרבעון רכשתם את חברת BASS האמריקאית. האם היו הרכישה השפיעה על תוצאות הרבעון?

"ככלל, כמעט ולא ניתן היה להבחין בתרומה של Bass לתוצאות. חברה זו נרכשה על ידנו בעיקר בשל נתח השוק שלה והאנשים הנמנים על שורותיה. Bass הוסיפה 2,300 חנויות לבסיס ההתקנות שלנו, והיא ממצבת את ריטליקס כשחקן חשוב בשוק הסופרמרקטים מסדר גודל בינוני בארה"ב. באמצעותה אנחנו מתחילים למכור את המערכות המיוצרות של ריטליקס".

כיצד משתלבת החברה הבת, פאלם פוינט, באסטרטגיה הכוללת של החברה?

"פאלם פוינט עוסקת בפיתוח קו מוצרים המשתלב עם ליבת העסקים שלנו. בעוד שבעבר פנתה פאלם פוינט לספקים ואנחנו בריטליקס פנינו לקמעונאים, כיום המצב הוא שונה. בפאלם פוינט פיתחו אפליקציות ניהול משרד אחורי בחנות, מוצר אשר מתאים גם לקמעונאים. בתקופה האחרונה רכשנו את מניות המיעוט בחברה וכיום היא נמצאת בבעלות מלאה של ריטליקס".

בחודשים האחרונים הפנתם מאמצים רבים להרחיב את המכירות למדינות אירופה, דרום אפריקה ואוסטרליה. מה לגבי מדינות דרום מזרח אסיה?

"תראה, ההשקעה של כניסה לחנויות במזרח הרחוק היא לא קטנה. בשל כך, אנחנו עוברים בצוותא עם הלקוחות הגדולים שלנו למדינות מזרח אסיה. כך למשל, אנו נתקין שם מערכות בשיתוף פעולה עם Tesco. ניתן לציין גם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully