וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלו אינדיקטורים משקפים את תחילת תהליך הצמיחה בעולם?

TheMarker

5.1.2009 / 15:19

מטרת האינדיקטורים לעיל היא לעזור בתזמון השוק לאור הסברה ששוקי המניות מקדימים את השוק הריאלי


בין שלל סיכומי 2008, והתחזיות ל-2009, התפרסמו גם רשימות של אינדיקאטורים שיכולים להוות איתות לתחילת תהליך של צמיחה בארה"ב ובעולם. ברוב המקרים הכותבים התייחסו בעיקר ל-VIX, הקרוי גם מדד הפחד. ה-VIX, מדד המחשב את התנודתיות (כפי שנמדדת בסטיות תקן), הגיע השנה לשיא כל הזמנים. מאז השיא שנקבע ב-20/11/08 בשער של כ-81 נקודות, ירד המדד ל-40 נקודות בסוף השנה.

הבעיה המרכזית עם האינדיקאטורים הכלכליים שמתפרסמים הם טווח הזמן שלהם. התמ"ג בארה"ב, למשל, מתפרסם באיחור של מספר חודשים, ועוד מתעדכן במשך פעמיים נוספות עד לקבלת הנתון הסופי. בהקשר זה, נזכיר שה-NBER, גוף המחקר בארה"ב שמכריז על מחזורים כלכליים, הכריז רק לפני מספר חודשים שארה"ב נכנסה למיתון בדצמבר 2007.

לכן, ישנה חשיבות רבה בתזמון השוק, וחיפוש אחר אינדיקאטורים שמתעדכנים בזמן אמת, או קרוב אליו. להלן מספר אינדיקאטורים שמתעדכנים בזמן אמת, או בטווח זמן קצר יחסית. להערכת כלכלני מנורה מבטחים ניתן יהיה להשתמש באינדיקאטורים אלו על מנת לנסות ולזהות את תחילת תהליך הצמיחה בעולם.

Baltic dry index - מדד ההובלה הימית, 2001-2008

ה-Baltic Dry Index, מדד ההובלה הימית, מודד את עלות השילוח הימי ב-26 נתיבי סחר גלובליים. המדד מחושב באופן יומי על ידי צוות מומחים שמייצר מדי יום מחירון תובלה. המדד משמש אינדיקאטור לפעילות הכלכלית, בעיקר בתחום חומרי הגלם.

בתקופות צמיחה, ישנה תעבורה של חומרי גלם רבים בין יבשות, ואילו במיתון יורד היקף התעבורה. שוק התעבורה הימית והמספנות רגיש במיוחד לפעילות כלכלית. כדוגמא ניתן לראות את שוק המספנות בשנים 2007-2008.

ב-2007, השוק היה במירוץ על מנת להשיג חוזים לבניית ספינות חדשות, ואילו ב-2008 התחילה תקופה בה חברות מעדיפות לשלם קנסות ולבטל את אותם החוזים שעליהם נלחמו בשנה הקודמת. מדד התעבורה הימית ירד ב-91% ב-2008. עלייה בנפח התעבורה הימית בין מדינות ויצרנים היא איתות הכרחי ליציאה מהמיתון.נחושת (COPPER)

מחירי הסחורות, בעיקר אלו המשמשות לבנייה ולייצור, נחתכו באופן חד בשנת 2008. סביבה של מחירי סחורות עולים (אם כי לא בועתיים) היא אינדיקאטור חיובי למצב השווקים, ובפרט לשווקים המתעוררים העשירים בסחורות.

הנחושת היא אחת מחומרי הגלם המשמשים בתעשיית הרכב ובבניית בתים. היתרון במעקב אחר מחיר הנחושת הוא שתחילת התעוררות בייצור הרכבים והבתים תקדים את נתון העלייה בתמ"ג שמפורסם באיחור של מספר חודשים. מחיר חוזה עתידי לשלושה חודשים על הנחושת, ירד בכ-54% השנה.

התנהגות מחיר הנחושת (לבן) מול התמ"ג האמריקאי (צהוב), 2001-2008בגרף לעיל, ניתן לראות את מחיר החוזה העתידי על הנחושת (קו לבן) מול התנהגות התמ"ג האמריקאי (קו צהוב מקווקוו). ניתן לראות שמחיר הנחושת מקדים את התמ"ג, כך שאם נתייחס לסוף השנה, הרי שמחיר הנחושת צופה המשך ירידה בתמ"ג האמריקאי.

CDS - עלות ביטוח חדלות פרעון ומרווחי אשראי

בנוגע לחוב (קרדיט), יש להסתכל על שני מדדים עיקרים, ה-CDS המהווה מדד לעלות ביטוח כנגד חדלות פרעון. עם נפילת ליהמן בראדרס, עלו מחירי ה-CDS לרמות שיא, המשקפות היסטריה בכל נושא שוק האג"ח. ההסתכלות על מרווחי ה-CDS יכולה לשמש מדד המשקף את ירידת ההיסטריה בשוק - בדומה למדד ה-VIX. יש להסתכל על מדד ה-CDS כמייצג הפשרה של שוק האג"ח.

ירידות במחירי ה-CDS, מהוות אינדיקציה לעלות הון, ומהוות אינדיקציה לתחילת תהליך של גיוס הון על ידי החברות. דוגמא נוספת שיכולה לשמש כאינדיקציה היא מרווחי האשראי מעל חוב ממשלת ארה"ב. (לדוגמא מרווחי החוב של הבנקים, מרווחי חוב ממשלתי של השווקים המתעוררים.

מרווחי החוב של השווקים המתעוררים, כפי שמחושב על ידי ג'י.פי מורגןבגרף לעיל ניתן לראות כיצד במהלך אוקטובר הגיעו המרווחים לשיא, ולאחר מכן ירדו, אם כי תוך תנודתיות רבה. המרווחים עדיין גבוהים באופן משמעותי מהמרווחים ההיסטוריים. ירידה יציבה במרווחים, תראה על הפשרת שוק האשראי, וירידת מחיר ההון של החברות.

OECD Leading Indicators

ה-Leading indicator משמש מדד טוב יותר מהתמ"ג מכיוון שהתמ"ג מתפרסם באיחור של כשלושה חודשים, ולכן, ה-leading indicators, מהווה מדד עדכני יותר. במובן זה, עדיף להסתכל על המדד של ה-OECD שנותן תמונה גלובלית יותר.בגרף לעיל, ניתן לראות שהירידה במדד החלה כבר בסוף 2006, עוד לפני שההאטה בצמיחה התחילה להשפיע באופן גלובלי חד (לקראת סוף 2007).

מטרת האינדיקטורים לעיל היא לעזור בתזמון השוק לאור הסברה ששוקי המניות מקדימים את השוק הריאלי (כלומר – ששוק המניות יתחיל לעלות הרבה לפני שתהיה התאוששות בכלכלה עצמה). הבעיה היא כמובן לזהות מתי עליות שערים בשוק המניות הן סתם תיקון טכני למספר ימים/שבועות, ומתי הן מסמנות שאכן השוק שינה מגמה כיוון שהוא צופה שיפור בכלכלה.

הכותבים: בני שרביט הוא סמנכ"ל השקעות במנורה מבטחים וחיים נתן הוא מנהל מחלקת חו"ל במנורה מבטחים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully