וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תרו דוחה את הצעת הפשרה של סאן בנוגע לרכישת החברה - רוצה להעביר את ההחלטה בעניין לבעלי המניות

שמואל שוסטר

5.1.2009 / 17:01

מציעה כי בעלי המניות יחליטו בסוגיית המיזוג על פי מחיר שתציע סאן


בתגובה להתקפתה של סאן בסוף השבוע נגד סירובה של להתייחס להצעותיה, פותחת יצרנית התרופות הישראלית חזית משלה: במכתב ששוגר אל דיליפ שאנגווי, יו"ר סאן ההודית, דוחה בארי לויט - יו"ר דירקטוריון תרו, את הצעותיה של סאן לפשרה ותוקף אותה על "ההפרה החד צדדית של ההסכם, על פיו כל השיחות וההצעות להסדר פשרה יהיו חסויות".

בנוסף מציע לויט הצעה יצירתית משלו, לפיה תקיים החברה הצבעה בקרב בעלי המניות, במסגרתה יצביעו לטובת או כנגד מיזוג בהתאם למחיר שייקבע על ידי סאן. לדבריו, "בכך תהיה לסאן היכולת להראות למחזיקי המניות באופן ישיר כיצד המחיר המוצע הוא אכן הוגן כלפיהם, בעוד הדירקטוריון יוכל להסביר את התנגדותו להצעה (אם אכן תהיה זו החלטתו, שתתקבל לאחר התייעצות עם יועצינו הפיננסיים)".

על פי הצעתו של לויט, אם תקבל הצעתה של סאן את התמיכה המספקת לצורך אישור הצעת מיזוג לפי החוק הישראלי, תרו תתקשר באופן מיידי בהסכם המיזוג עם סאן לפי המחיר שיינקב על ידי סאן בהצבעת בעלי המניות. אם, מאידך, בעלי המניות של תרו ידחו את המחיר שיוצע על ידי סאן עבור המיזוג, סאן תחתום על הסכם שבו היא תתחייב לא לעשות כל פעולה לשינוי אחזקותיה בחברה, (באמצעות רכישת מניות, קרבות שליטה, או כל הצעה אחרת למחזיקי המניות), במשך תקופה של שלוש שנים, במטרה לאפשר לתרו הזדמנות הוגנת לקבל את הערך הראוי שדירקטוריון החברה רואה בה, ללא הפרעות הנובעות מחוסר ההסכמה הנוכחי שלנו.

בסוף השבוע פנה שאנגווי במכתב לרשות ניירות הערך האמריקאית (SEC) ולתרו, בו הוא מאשים את תרו בהתעלמות מהצעות הפשרה שנשלחו לתרו בעקבות החלטת בית המשפט העליון. לדבריו "שתי ההצעות שהגישה סאן מציגות פתרון מצוין לסכסוך, וכן פרמיה ראויה לבעלי המניות על מחיר השוק הנוכחי של תרו. זאת, במיוחד לאור הסביבה הפיננסית העכשווית ומשבר הנזילות הפוקד את שוקי ההון בעולם".

במקביל שיגרה סאן מכתב למירון סטרובר, יו"ר ועדת הביקורת של תרו, בו היא מאשימה את תרו כי ה"מפנה המרשים", שבוצע בחברה, ואשר באמצעותו מנסה תרו לדחות את הצעת הרכש של סאן בטענה כי אינה משקפת את הערך האמיתי של החברה, אינו אלא שורה של פעולות שיפגעו בחברה. לטענתה, מקור ה"שיפור" שהציגה תרו בביצועי החברה, במסגרתו הגדילה בין החודשים ינואר 2007 לספטמבר 2008, את הרווח ל-54 מיליון דולר ואת תזרים המזומנים מפעילות שוטפת ל-45 מיליון דולר - הוא בשורה של צמצומים חדים בהוצאות הפיתוח. תרו אינה מפרסמת את דו"חותיה מאז 2006, בשל בחינת הלימות ההפרשות שנרשמו ב-2005 ובשנים קודמות - בגין החזרי מכירות, זיכויים, הנחות, ותשלומים אדמיניסטרטיוויים, ועד כה נמנעה מלציין מועד בו תגיש את דו"חותיה המבוקרים לשנים הללו.

תחילתה של הפרשה בהשקעה בסך 100 מיליון דולר של סאן במניות תרו. השקעה זו בוצעה כשתרו היתה במשבר פיננסי קשה, במאי 2007. לאחר מכן חתמו תרו וסאן על הסכם למיזוג במחיר של 7.75 דולרים למניה. כחלק מההסכם, וכדי להבטיח את השקעת סאן, נתנה מועצת המנהלים של תרו לסאן אופציה לרכוש את המניות של משפחות לויט ומורוס, בעלי השליטה בחברה (9% מההון ו-41% מההצבעה) במחיר זה אם ההסכם למיזוג יבוטל.

אלא שבמאי 2008 ביטלה מועצת המנהלים את המיזוג בטענה שמחירו אינו משקף את שווי החברה. כשסאן דרשה מבעלי השליטה לממש את הסכם האופציה ולמכור לה את מניות השליטה, הם סירבו ודרשו מסאן, כתנאי למימוש האופציה, לפרסם הצעת רכש מיוחדת.

הצדדים פנו לבית המשפט ובסוף חודש אוגוסט השנה פסקה שופטת בית המשפט המחוזי מיכל אגמון גונן לטובת חברת התרופות ההודית סאן. תרו ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון, שהמליץ לצדדים לעשות מאמץ על מנת להגיע להסכם פשרה ביניהם, בטרם יפסוק בערעור. בעקבות כך שלחה סאן ב-22 בדצמבר שתי הצעות חדשות לפשרה, בהן העלתה את הצעתה המקורית עד למחיר של 9.5 דולר למניה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully