וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרשת צינורות המזרח התיכון: בעלי השליטה לשעבר - אביב אלגור ואיאן דיוויס - הורשעו בהטעיית משקיעים

עמית בן-ארויה

6.1.2009 / 16:40

השניים הורשעו בעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות של דיווח בכוונה להטעות משקיעים


שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ח'אלד כבוב, הרשיע היום את בעלי השליטה לשעבר בחברה הציבורית , אביב אלגור ואיאן דיוויס, בעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות של דיווח בכוונה להטעות משקיעים.

כתב האישום ייחס לאלגור ודיוויס בקשה לקבל דמי ניהול חודשיים מהחברה בסך 250 אלף בחודש. החלטות אלו היו טעונות אישור מיוחד של האסיפה הכללית בחברה הציבורית, בתמיכה של שליש מבעלי המניות שבידי הציבור, שאינו נגוע בעניין אישי, כלומר קשר לבעלי השליטה. משראו אלגור ודיוויס כי לא יוכלו לעמוד בתנאי זה בשל התנגדות המשקיעים המוסדיים, גייסו איש קש מטעמם, ויליאם הרנדל, אזרח צרפת, רכשו נתח מניות של כ-6%, החזיקו את המניות על שמו, והציגו אותו בפני מוסדות החברה כמשקיע אמיתי וכמי שאינו נגוע בעניין אישי. למעשה, רק בשל מצג שווא זה אישרה האסיפה הכללית את ההחלטות לטובת בעלי השליטה.

בכך קיבלו אלגור ודיוויס במרמה את אישורי האסיפה הכללית. כמו כן, משנמנעו במכוון מלדווח על המניות אותן החזיקו באמצעות אותו איש קש, הרי שגרמו לדיווחים כוזבים בכוונה להטעות משקיע סביר.

כבוב דחה את טענות אלגור ודיוויס בדבר היותו של הרנדל משקיע אמיתי. יצויין כי במסגרת חקירת פרשה זו על ידי מחלקת חקירות של רשות ניירות ערך, נחקר ויליאם הרנדל בצרפת והודה בסופו של דבר בהיותו איש קש. ואולם, במהלך המשפט טען הרנדל טענות קשות נגד חקירתו בצרפת וחזר בו מההודעה.

במשפט נפסק כי שני מניעים היו לאלגור ודיוויס: האחד, הרצון לקבל דמי ניהול חודשיים (והתנגדות המוסדיים לכך הקשתה עליהם). המניע השני נבע מכך שבאותה עת לא היתה החברה מוערכת בקרב המוסדיים ושער מנייתה הלך וירד. על כן, היה להם צורך לאתר איש קש שיתחזה למשקיע אמיתי, ויעביר למוסדיים מסר חיובי לגבי החברה וקבוצת בעלי השליטה.

לדברי כבוב, "עסקת דמי ניהול בין בעלי השליטה לחברה הציבורית הינה העסקה הטיפוסית אליה, כיוון המחוקק בקובעו את דרישת השליש הבלתי נגוע כאשר מדובר בעסקה חריגה עם בעל שליטה".

מנכ"לית I3 - חברת האחזקות שרכשה את צינורות המזרח התיכון - אסתר אלדן, ועו"ד אבי שץ , להם יוחסו עבירות מופחתות, זוכו מחמת הספק.

מאביב אלגור ואיאן דיוויס נמסר כי הם "בנו במהלך השנים קבוצה הפועלת להבראת חברות במצוקה בפריפריה מתוך אידיאולוגיה. הם סייעו לאלפי עובדים להמשיך לפרנס את משפחותיהם בכבוד. גם השופט הבין כי מניעי אלגור ודיוויס היו לטובת החברה וקובע כי הם האמינו ביכולתם הניהולית להבריא את החברה ולשקם אותה. שלב ההרשעה הוא רק השלב הראשון, עומדות בפנינו אפשרויות רבות. אנו נלמד את התיק ונחליט על המשך צעדינו שסביר להניח יכללו ערעור לביהמ"ש עליון".

התובעת בתיק היא יהודית תירוש, ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. אלגור מיוצג על ידי עורכי שוקי חורש וחגית בולמש, איאן דיוויס באמצעות עורכי הדין משה ישראל וקנת מן, אלדן באמצעות עו"ד יעקב וינרוט ושץ באמצעות עו"ד נתי שמחוני.

(40162/05)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully