וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יפול טייקון? לא נורא

איתן אבריאל

8.1.2009 / 7:01

אין בעיה לאומית בנפילת אחת מקבוצות העסקים הגדולות


>> יפה עשה ראובן קובנט, מנכ"ל דן אנד ברדסטריט, שחישב אתמול את שיעור הנפילה של נכסי המשפחות החזקות בישראל מאז ימי השיא, ובכך הבהיר שהכינוי "טייקון" שאנו ממהרים להצמיד לראשי המשפחות הללו פשוט שגוי.

לאחר ירידה של 80% בשווי נכסיהם וכאשר רובם תלויים בחסדי הבנקים והמוסדיים, רוב ה"משפחות" של דן אנד ברדסטריט כבר אינן "טייקונים", "מיליארדרים" ו"אילי הון", אלא אנשי עסקים במצוקה. אלא שקובנט הוסיף לסקירה הכמותית שלו פרשנות, הקובעת כי "נפילה של אחת הקבוצות משולה לנפילה של אחד הבנקים הגדולים בישראל, ומבחינה לאומית חייבים לבחון את התנהלות הקבוצות האלה, ובתקופות משבר - לסייע להן".

האמנם לסייע? אם לדן אנד ברדסטריט מעוניין להזרים כסף לקופות המדוללות של לב לבייב, אליעזר פישמן או יצחק תשובה (הרשימה היא של ראובן קובנט - לא נגענו) - יפה לה. אבל אם קובנט חושב שהסיוע צריך לבוא מכספי ציבור - הוא טועה.

למרות הקמפיין של המשפחות, המקורבים ושאר בעלי העניין, אין שום בעיה לאומית בנפילת אחת מהקבוצות הגדולות. הטענה של קובנט כי "הנזק שעלול להיגרם למשק יכול להיות בהיקף שלא ניתן להערכה", היא לא נכונה. ניתן בהחלט להעריך את הנזק, והוא לא גדול.

מהי "נפילה" של קבוצה מרכזית? האירוע שאליו קובנט מתכוון הוא חדלות פירעון, אי תשלום חוב שיגרור הקפאת הליכים, פעולות משפטיות או פירוק ומכירת נכסים. אבל אירוע אי התשלום עצמו אינו משנה את מצבן של החברות, את איכות עסקיה או את טיב נכסיה. ההשפעה העיקרית לכך תהיה מעבר השליטה לגוף אחר: הבנקים, הציבור, העובדים, הספקים והרשויות. זו אינה בעיה של הציבור.

ומה עם הטענה לפיה אירוע כזה יהפך לבעיה עבור כלל המשק? טענה ראשונה גורסת כי כינוס נכסים של קבוצת נדל"ן גדולה עלול להביא להיצע גדול של נכסים ולהחרפת משבר הנדל"ן בישראל. אלא שרוב נכסי הנדל"ן של המשפחות נמצא בכלל בחו"ל, ומכירה שלהם לא תשפיע על השוק המקומי. בנוסף, אין להניח שבעלי השליטה החדשים יבחרו לחסל את כל מלאי הנדל"ן הישראלי בבת אחת. הם הרי אינם מעוניינים לפגוע בשוק ויעדיפו לנהל את הפעילות כעסק חי ולמכור נכסים באטיות ובשמרנות, אם בכלל.

הטענה השנייה מפחידה עוד יותר: "פשיטת רגל של קבוצה עסקית גדולה תגרור אחריה הפסדי ענק באחד הבנקים ונפילתו". אלא שכבר כיום אמורים הבנקים לשערך את טיב נכסי הטייקונים לפי ערכם הכלכלי ולבצע מחיקות בהתאם, והתעלמות מהמציאות אינה פותרת דבר. אם בנק ייאלץ לבצע מחיקות גדולות ולקבל סיוע כזה או אחר לחיזוק הונו, הרי שכך עליו לעשות ממילא, ועל בעלי השליטה שלו יהיה להביא כסף חדש מהבית או להידלל בהתאם.

נפילה של אחת הקבוצות העסקיות הגדולות בישראל בהחלט תהיה אירוע דרמטי. היא תספק כותרות גדולות בעיתונים ותשנה את מאזן הכוחות בין המשפחות, אבל היא לא סכנה לאומית. תהיה בה אפילו תועלת: היא תוכיח לכל הסקטור העסקי שבכל זאת מתקיים בו העיקרון של שכר ועונש. היא תראה שמנהלים ובעלי שליטה שנטלו סיכונים גדולים מדי ונכשלו - גם משלמים את המחיר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully