וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סאגת פירעון האג"ח של שטיינמץ הגיעה לסיומה: יקנה את יתרת החוב כמעט לפי שוויו ב-891 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר

8.1.2009 / 16:44

באסיפת בעלי האג"ח של החברה, 99% מהגופים המוסדיים שהשתתפו הצביעו בעד ההסדר שהציע שטיינמץ


הסאגה שהעסיקה את פעילי שוק ההון בתקופה האחרונה, סביב פירעון איגרות החוב של חברת טי.אמ.איי שבשליטת קבוצת BSGR של בני שטיינמץ, הגיעה לסיומה. באסיפת בעלי האג"ח של החברה, 99% מהגופים המוסדיים שהשתתפו הצביעו בעד ההסדר שהציע שטיינמץ. על פי ההסדר, שטיינמץ יפרע את מלוא יתרת החוב הבלתי מסולקת - 825 מיליון אג"ח ערך נקוב - לפי מחיר מתואם של 108 אגורות לכל איגרת, בעלות כוללת של 891 מיליון שקל, שתיפרע ביום 25 בינואר 2009.

הערך המתואם הכלכלי של האיגרות עומד כיום על 109.7 אגורות, אך אינו כולל שקלול של המדד האחרון של חודש דצמבר 2008 (הצפוי להיות שלילי), כך שהמחיר לפיו שטיינמץ פורע את האג"ח שהנפיק, נמוך בכ-1% ממלוא שוויו הכלכלי. הגוף שהצביע נגד ההסדר היה מגדל שוקי הון. מספר גופים מוסדיים, שלא היו בטוחים כי שטיינמץ אכן יקנה את מלוא החוב חזרה לפי מחיר של 108 אגורות, מכרו לו בשבועות האחרונים איגרות שהיו בבעלותן לפי מחיר של 105 אגורות.

במהלך שנת 2007, שטיינמץ ביצע באמצעות טי.אמ.איי הנפקות פרטיות של איגרות חוב לגופים מוסדיים בהיקף של 1.4 מיליארד שקל. כבטוחות לאיגרות החוב הללו משמשים, בין היתר, החזקותיו בחברות הציבוריות בתחום הנדסה, אנרגיה וכרייה - בהן בייטמן הנדסה, בייטמן ליטווין וקטאנגה הקנדית, שהתכווצו מאז פרוץ משבר האשראי בקיץ 2007 בלמעלה מ-1 מיליארד דולר.

הפרשה סביב דירוג איגרות החוב של טי.אמ.איי החלה לפני כחודש. שטיינמץ הגיש אז הצעה לרכישת 150 מיליון אג"ח ערך נקוב של טי.אמ.אי במחיר של 85 אגורות לאיגרת. אולם באותה העת שטיינמץ קיבל ממעלות טיוטא בדבר כוונתה להוריד את הדירוג של האג"ח ל-ilCCC, בשל "חוקי הגדרות הדירוג של P&S מעלות". לפי הגדרות אלה, במקרה של החלפת חוב, שבמסגרתה חלק או כל ההתחייבויות נרכשות מחדש תמורת מזומנים או בטוחות שערכן הכולל נמוך מן הערך הנקוב של ההתחייבויות - ייקבע לאג"ח דירוג D". בעקבות זאת עצרו נאמני איגרות החוב של טי.אמ.איי הרמטיק נאמנות את הצעת הרכש, שכן הורדת הדירוג מתחת לדרגת ההשקעה BBB פלוס מהווה אחת העילות לדרישה לפירעון מיידי של יתרת החוב הבלתי מסולקת.

לאחר ששטיינמץ וצוותו הבינו כי במעלות הולכים לחתוך את הדירוג אל מתחת לדרגת השקעה BBB פלוס, טי.אמ.איי יצאה בהצעת רכש מלאה לרכישת כ-860 מיליון אג"ח במחיר של 90 אגורות לאיגרת, דבר שהיה חוסך לחברה כ-170 מיליון שקל. זאת, לעומת ערך ההתחייבוית המתואם (כולל ריבית והצמדה) של האג"ח, ששטיינמץ אמור היה לשלם במקרה של פירעון מיידי - 109 אגורות לאיגרת.

בעקבות כך, טי.אמ.איי שינתה את מתווה הצעת הרכש והציעה לבעלי האג"ח לרכוש את מלוא יתרת החוב הבלתי מסולקת בהיקף של כ-860 מיליון אג"ח ערך נקוב תמורת 90 אגורות לאיגרת, כשבמקביל מעלות הורידה את הדירוג ל-ilCCC.

להצעת רכש זו נענו גופים מוסדיים מסוימים, בהם פריזמה, ישיר גמל, אקסלנס, הלמן אלדובי ופרפקט, שמכרו לטי.אמ.איי כ-20% מהיקף הסדרה תמורת 150 מיליון שקל. פסגות ודש לא נענו להצעה. כעת האג"ח במחזור של טי.אמ.איי נאמד בכ-700 מיליון שקל ערך נקוב.

במעלות אף הורידו את הדירוג של טי.אמ.איי ל-D - דיפולט (חדלות פירעון), מה שגרם לשטיינמץ וצוותו לצאת במלחמה פומבית נגד מעלות תוך הטחת האשמות כבדות באשר למקצועיותה של חברת הדירוג. בתוך כך הגיש שטיינמץ בקשה לצו מניעה נגד הדירוג שהעניקה מעלות ל-טי.אמ.איי. בסופו של דבר שטיינמץ הבין כי עדיף לו לסיים את הפרשה מול הגופים המוסדיים בכבוד ולפרוע את מלוא החוב - אולי מתוך רצון לשמור אופציה לגייס חוב נוסף בישראל בעתיד, במסגרת החברה הפרטית סקורפיו נדל"ן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully