וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התשואות על אג"ח ממשלת ארה"ב עולות - האם מגמת הבריחה מסיכונים מתפוגגת?

TheMarker

8.1.2009 / 16:46

נכון להיום, התשואה לפדיון של האג"ח האחרון עומדת על 2.46% לאחר שכבר ירדה ב-30 בדצמבר לרמה של 2.04%.


התשואות של איגרות החוב הממשלתיות בארה"ב עלו השבוע, כאשר נכון ליום שלישי ה-6 לינואר, האג"ח הפוקע בנובמבר 2018 (מקבילו של ה-219 שלנו) ירד ב-19/32 ל-23/32 111, או ב-5.94 דולר מתוך שווי נקוב של 1,000 דולר (face amount).

נכון להיום, התשואה לפדיון של האג"ח האחרון עומדת על 2.46% לאחר שכבר ירדה ב-30 בדצמבר לרמה של 2.04%. האם מגמת ה-Flight to Safety (הבריחה מסיכוני) נמצאת לקראת סופה לאחר שבשנת 2008 השקעה באג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב הניבה רווחי הון בשיעור של 14%?

כמו בישראל, גם בארה"ב יש כמה כוחות מנוגדים המשפיעים על כיוונן של האג"ח הממשלתיות, ולירידות של הימים האחרונים ניתן למנות מספר סיבות.

תשואות נמוכות

רמת התשואות הנמוכה באג"ח הממשלתי מניעה משקיעים להסיט כספם לטובת מכשירים המניבים תשואות גבוהות יותר ובעלות סיכון גבוה יותר. הרוחות של אובאמה – למרות שאין שינוי מהותי בסנטימנט המשקיעים והמשקיעים עדיין מחפשים ביטחון ונוטים לשיקולים המוטים לשמירת ערך הכסף.

ההתבטאויות של הנשיא הנשיא הנבחר והצוות הכלכלי שלו לגבי תוכניות חילוץ וצעדים פיסקאליים (רק לאחרונה - קיצוץ מסים בעלות של 300 מיליארד דולר), בהחלט מפיחים רוחות של תקווה בקרב הציבור האמריקני כי הכלכלה האמריקנית תתאושש מהמשבר מהר יותר מהמצופה.

דבר זה גורם לציבור להעיז ולבצע רכישות מסוכנות יותר כגון השקעה במניות ובאג"ח קונצרני. עם זאת, המגמה אינה מובהקת – משמע – נפחי המסחר עדיין נמוכים משמעותית לעומת הרמות ב-2007.

הבאז התקשורתי

אנליסטים ואנשי השקעות רבים, ביניהם גורו ההשקעות ג'ים רוג'רס, התבטאו לאחרונה בתקשורת ומסרו כי מתפתחת לה בועה באג"ח הממשלתי. מכיוון שהציבור זוכר טוב מאד מהו סופן של בועות פיננסיות וחושש מהתפוצצות בועה זו, אט אט הביקוש למכשירים מסוג זה במגמת ירידה. לאחרונה פורסמו תחזיות כי התשואות של האג"ח הממשלתי ל-10 שנים יגיעו בסוף 2009 לרמה של 3.37%, כאשר כבר בסוף החודש התשואות עשויות להגיע לרמת תשואה של 2.5%.

ב-1999, השקעה באג"ח אמריקאי ל-10 שנים הניבה הפסד הון של 8.3%. מסקר מנהלי קרנות הנאמנות של Ried, Thunberg & Co. עולה כי רמת הפסימיות של המנהלים לגבי האג"ח הממשלתי הגיעה לשיא. המדד עומד כיום על 32, כאשר כל רמה הנמוכה מ-50 נקודות מעידה על הערכות לירידה במחירי אגרות החוב. רמה מעל ל-50 נקודות מעידה על הערכות לעלייה במחיר או ירידה בתשואה.

הנפקות אג"ח

הדמוקרטים עובדים בשבועות האחרונים על הניסוחים האחרונים של תוכניות ההאצה למיניהן למשק האמריקאי. תוכניות אלה עשויות להסתכם בכ-1 טריליון דולר ואולי אף יותר בשלבים מאוחרים יותר. ההערכות הן כי הממשל האמריקני ינפיק חוב בשנת 2009 בסדר גודל של 2 טריליון דולר כדי לממן את התוכניות של הממשל. אגב, החוב הסחיר עלה לרמת שיא כל הזמנים בחודש נובמבר לרמה של 5.82 טריליון דולר. מחר, האוצר האמריקני ינפיק אג"ח צמודות מדד ל-10 שנים בהיקף של 8 מיליארד דולר. ובהמשך השבוע ינפיק אג"ח קונבנציונאליות (דולריות – המקבילות של השחרים) ל-3 ו-10 שנים, כאשר האוצר ידווח היום על היקף ההנפקה.

האם מגמה זו תימשך?

הגורמים שציינו למעלה בהחלט עשויים להניע משקיעים להקטין ביקושים לאג"ח הממשלתי האמריקני ולחפש אלטרנטיווה ברמת סיכון מעט גבוהה יותר. ולהערכתנו, ישנן אלטרנטיוות טובות יותר בשווקים זרים אחרים, כמו אג"ח ממשלתי אירופאי. אולם, נכון לעכשיו, אנו לא צופים Over-shooting ועלייה חדה בתשואות.

ביטחון הצרכנים והמשקיעים נמצא ברמות שפל היסטוריות והציבור עדיין מחפש אחר מקלט השקעה וביטחון על פני הפסדי הון ולחץ דם גבוה. בנוסף, הבנק הפדרלי הדגיש פעמים רבות כי כחלק מתוכנית ההרחבה הכמותית הוא מתכוון לרכוש בין היתר איגרות חוב ממשלתיות ארוכות (תמיכה בירידת תשואות ארוכות) לצורך הגדלת האטרקטיוויות של "התשואות הקונצרניות" והורדת הריבית על המשכנתאות הנגזרת הן מאג"ח הממשלתי הארוך והן מהאג"ח הארוך של חברות המשכנתאות פרדי מאק ואני מיי.

בנוסף, לציפיות האינפלציוניות ותחזיות הכלכלנים הצופים המשך ירידה באינפלציה, מדדים שליליים וסיכוני הדיפלציה לטווח הזמן הבינוני עולים. זאת יחד עם ריבית ברמה אפסית אשר צפויה להישאר ברמה זו עוד מספר רב של חודשים (נכון שהצעד הבא הוא ריסון מוניטארי, אך עדיין לא ברור מדי תהליך זה יחל) תומכים בהמשך השקעה ואחזקה במכשירים ממשלתיים אלה.

בשורה התחתונה, אנו סבורים שהכוחות שתומכים בעליית תשואות יגברו על הכוחות התומכים בירידתן. אך אנו לא צופים עלייה חדה בתשואות. תחזית התשואה על אגח ממשלת ארה"ב בינואר 2009 2.60%.

הכותב: האנליסט אריה טל הוא מנהל מחלקת המחקר בספרינט השקעות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully