וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל בריטיש גז בישראל: "אם לא יימצא שוק נשקול מעמדנו בישראל"

הארץ

14.11.2001 / 9:07

"לממשלת ישראל אסור להסתפק בשני ספקי גז וחיוני לצרף ספק גז אסטרטגי שלישי; רק שוק שיש בו 3 ספקים או יותר, יכול להבטיח לצרכנים אמינות אספקה, גיבוי וביטחון מפני השתלטות של ספק יחיד ויצירת מונופול בשוק במקרה של תקלה או הפסקה מכוונת של האספקה" - כך אמר אתמול מנכ"ל בריטיש גז (BG) בישראל, ג'ון פילד.

פילד הוסיף כי "בריטיש גז, שבבעלותה מקורות גז גדולים במזרח התיכון, צריכה להיות ספק הגז השלישי. BG תבטיח לשוק זרימה אמינה ויציבה של גז בכל התנאים והמצבים. מדובר בחברת אנרגיה בינלאומית בריטית, שמסוגלת להבטיח לצרכן הגז הישראלי גיבוי מלא בכל התנאים".

פילד גילה כי BG השקיעה בשנתיים האחרונות 50 מיליון דולר בחיפושי גז בישראל ובעזה והיא לא תוכל להמשיך להשקיע בישראל כל עוד לא יובטח לה פלח שוק יציב בהיקף 1.5 מיליארד מ"ק לשנה (כ-40% מהגז שמבקשת חברת החשמל לרכוש מים תטיס ומחברת הצינור הישראלית מצרית בחוזה האספקה הראשון). שווי כמות הגז המינימלית שמבקשת BG למכור לצרכנים בישראל נאמד ב-150 מיליון דולר לשנה.

פילד גילה כי BG נמצאת בשלבים שונים של משא ומתן עם צרכנים ישראליים לרכישת חוזי אספקה ארוכי טווח, בהם האחים עופר וחברת החשמל. מרבית הגז שמציעה BG הוא מעזה וכמות שולית בלבד מקידוחים ימיים בישראל.

"מתקיים משא ומתן ביננו לצרכנים ואנחנו מבטיחים להם מחיר תחרותי ותנאי אספקה מצוינים", אמר פילד. "אלא שקיים סיכון שלא יובטח לנו היקף שיווק מינימלי, שיאפשר לנו הקמת מערך הפקה. במקרה כזה נאלץ, לצערנו, לשקול מחדש את המשך פעולתנו בישראל. מבחינת לוח הזמנים, אמצע השנה הבאה צפוי להיות המועד האחרון להקמת מערך ההפקה", הוסיף.

נתונים שנחשפו לאחרונה מראים כי BG הציעה לצרכנים ישראליים גז ב-2 דולר למיליון BTU (יחידת אנרגיה מקובלת בגז), כ-50% בלבד ממחיר הגז הטבעי בשווקי אירופה.

BG היא חברת האנרגיה הבינלאומית היחידה שלא נכנעה ללחצי המדינות הערביות והמוסלמיות והשקיעה בישראל החל מ-99' בחיפושי נפט וגז; כל זאת על אף האינטרסים העסקיים שיש לה במדינות מוסלמיות וערביות בהן מצרים, טוניס, פקיסטן, אינדונזיה, מלזיה ועוד.

לעניין חששם של הצרכנים הישראליים לרכוש גז מעזה, אמר פילד כי BG מגבה את הצעותיה בכתבי הסכמה בלתי מותנים של הרשות הפלשתינית ושל שותפיה הפלשתינאים של BG.

ל-BG עתודות מוכחות של גז טבעי בישראל ובעזה בהיקף 40 מיליארד מ"ק ועתודות אפשריות בהיקף של עוד 10 מיליארד מ"ק. זו כמות גז דומה או יותר גדולה מכל הגז שהתגלה במימי ישראל. לדברי פילד, החברה מוכנה להתחייב לספק לישראל 3-2 מיליארד מ"ק גז לשנה בחוזה ל-15 שנה.

מתקן ההפקה שמתכננת BG יזרים את הגז מעזה ומהחלק הפלשתינאי של מאגר נועה (נועה דרום) לטרמינל האיסוף באשקלון, במרחק 45 ק"מ. חלק קטן מהגז יוזרם בחזרה לעזה בצינור יבשתי ויספק את צרכי הרצועה. עם זאת, מדובר בכמות קטנה, שעשויה להגיע בעוד 5 שנים לחצי מיליארד מ"ק לשנה.

פילד גם התייחס לתביעת שותפיו הישראליים קבוצת ישראמקו-MEE להיכלל במכסת הגז שתספק ים תטיס לחברת החשמל. פילד הבהיר כי BG היא חברה גדולה בעלת מאגרים גדולים, שאין לה עניין לספק כמות שולית בלבד של גז.

"אנחנו מעדיפים לראות את השוק העיקרי שלנו בישראל", אמר פילד, "אבל אם לא תהיה ברירה, נמכור את הגז שלנו למדינות באירופה ולארה"ב", הוסיף. "זה פחות כדאי לנו אבל לא נוכל לחכות בלי סוף עם הגז באדמה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully