וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המכשירים של אילנות בטוחה לימים קשים

הארץ

14.11.2001 / 9:59

מאת אורי וינברגר ורותם שטרקמן

"בישראל קיים שוק אדיר למכשירים שלנו ואין לנו כל סיבה לחשוש מהמצב הביטחוני. גם בסרילנקה ודרום אפריקה אנחנו פועלים בגלל הצרכים המקומיים", אומר סיימון הילס, מנהל בסקוטיש לייף, שחתמה באחרונה על הסכם לשיתוף פעולה עם בית ההשקעות אילנות בטוחה. הילס מוסיף, כי קהל היעד מגוון וכולל חברות ביטוח, מנהלי תיקים וקופות גמל, המנהלות כספים בהיקף של מיליארדי דולרים. "הייחוד של המוצרים שאנחנו מוכרים", אומר הילס, "טמון בהתאמתם לתנאי חוסר ודאות המאפיינים את שוקי המניות בעולם".

אחד המוצרים הוא פיקדון עם בונוס, המאפשר ליהנות מעליית מחירים בשוקי המניות בצד חשיפה מינימלית לירידות. הפיקדון מבטיח תשואה בשיעור קבוע וידוע מראש, אם המדד עולה או נותר ללא שינוי. ואולם, אם יירד השוק - יקבל המשקיע תשואה הגבוהה מהשוק, כשלפחות 95% מכספו מוגנים.

המכשיר מתאים בעיקר לשוקי מניות יורדים או מדשדשים במקום. אם נותר השוק בתום הרבעון בדומה לרמתו בתחילת הרבעון, יקבל המשקיע תשואה קבועה המבטאת את מלוא הבונוס שנקבע מראש בין הלקוח לחברה. לדוגמה, לקוח שהשקיע מיליון דולר עם בונוס מובטח של 4% בתחילת הרבעון בפיקדון העוקב אחר ביצועי מדד פייננשל טיימס 100 הלונדוני (פוטסי), ירוויח 40 אלף דולר אם בתום הרבעון לא היה שינוי במדד.

לעומת זאת, אם יירד הפוטסי ברבעון ב-1%, תשואת הלקוח תהיה חיובית אך נמוכה מ-4%, למשל 3%. אם יירד המדד ברבעון בשיעור חד, כמו הירידה החדה בשיעור של כ-16% שרשם הפוטסי ברבעון השלישי של 2001 עקב פיגועי הטרור בארה"ב, מבטיח לעצמו הלקוח תשואה שלילית מקסימלית של 5%. כלומר, בסוף הרבעון יזוכה הלקוח ב-950 אלף דולר, בהשוואה למי שהשקיע בפוטסי מיליון דולר והפסיד 160 אלף דולר.

הפיקדון אינו מתאים למצב שבו מעריך הלקוח כי מדד המניות שאחר ביצועיו הוא מעוניין לעקוב צפוי לעלות, מכיוון שאז יהיה זכאי לקבל רק את הבונוס שנקבע מראש גם כשהמדד עלה, למשל ב-15%. סקוטיש מציעה פיקדון אחר להערכה אחרת של שוק המניות. הפיקדון מבטיח רמות הצמדה שונות למדד מסוים בשוקי חו"ל, כשהלקוח בוחר את רמת ההגנה (בין 95% ל-100%), והחברה קובעת את מקדם ההצמדה (המכפיל) לפי הפרמטרים של השוק הספציפי.

לדוגמה, ללקוח המעוניין להגן על 100% מכספו נקבע מכפיל של 38.2%, כך שאם יעלה המדד ב-10% זכאי הלקוח לתשואה של 3.8%. תשואת מדד של 20% תסב ללקוח תשואה של 7.6%, וכך הלאה. כל ירידה של המדד, אפילו בעשרות אחוזים, תזכה את הלקוח בתשואה קבועה של 3.8%.

ג'וש רורקה, דירקטור בחברת קפיטל אינטרנשיונל, שהובילה לשיתוף הפעולה בין אילנות בטוחה לסקוטיש לייף, אמר כי הפיקדונות מבית סקוטיש המוצעים כיום על ידי אילנות בטוחה בלעדיים. בחו"ל, הוא מוסיף, מוצעים המכשירים כבר שנים, אך הם יותר רלוונטיים דווקא בשנה האחרונה עקבהמפולת בשוקי המניות. השנים שהתאפיינו בעליות חדות התאימו פחות לאופי המכשירים של סקוטיש לייף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully