וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק לאומי: מיתון כלכלי עמוק בישראל יפגע בחברות דפנסיוויות מבוססות צריכה פרטית

TheMarker

11.1.2009 / 15:27

על רקע עליות השערים בלטה במיוחד חולשתן של המניות הדפנסיוויות. המניות מענפי התרופות התקשורת והמזון שהציגו ירידות מתונות בלבד מאז תחילת המשבר בשווקים, הציגו השבוע תשואות חסר לעומת המדדים המובילים, וחלקן אף רשמו ירידות שערים



המגמה החיובית שאפיינה את המסחר מאז תחילת השנה החדשה נמשכה גם בתחילת השבוע הנוכחי. זו, נתמכה באווירה האופטימית מעבר לים, חרף ההסלמה במצב הביטחוני. בהמשך השבוע התהפכה המגמה בעולם בעקבות החשש מפירסום נתוני מאקרו שליליים, וגם בשוק המקומי נרשמו ירידות שערים.



למרות זאת, בסיכום שבועי רשמו מרבית המדדים המובילים עליות שערים. מדדי המעו"ף ות"א 75 רשמו עליות של כ-1.5% וכ-1.0% בהתאמה. מדד הבנקים עלה בכ-3.5% ואילו מדד הנדל"ן 15 ירד בכ-1.9%.



ההסלמה הביטחונית גררה זינוק במחירי הנפט במהלך השבוע שעבר, דבר שלווה בעלייה בולטת במחירי הסחורות החקלאיות. זו, בנוסף לרמות המחירים הנמוכות, תורגמה לעליות שערים בולטות במיוחד במניות כי"ל והחברה לישראל.



כך, במהלך השבועיים האחרונים עלו אלו בעשרות אחוזים, בדומה למגמה החיוביות במקבילותיהן בעולם. פרסום דו"חות "מוזאיק" הקנדית שהצביעו על גידול של למעלה מ-140% ברווח הנקי, מעבר לציפיות האנליסטים, תמך במגמה, אם כי תחזיותיה השליליות מיתנו אותה.



על רקע עליות השערים בלטה במיוחד חולשתן של המניות הדפנסיוויות. המניות מענפי התרופות התקשורת והמזון שהציגו ירידות מתונות בלבד מאז תחילת המשבר בשווקים, הציגו השבוע תשואות חסר לעומת המדדים המובילים, וחלקן אף רשמו ירידות שערים.



להערכת כלכלני בנק לאומי, הדבר נובע משני אלמנטים. הראשון טכני ונובע מכך שעליות השערים מלוות במעבר מהמניות ה"דפנסיוויות" אל אלו ה"אטרקטיוויות". האלמנט השני והמרכזי נובע מהיותן של החברות ה"דפנסיוויות" מוטות צריכה פרטית.



בענף מחקר שוק ההון של בנק לאומי מציינים כי עד לאחרונה רבו ההערכות כי הנזק לכלכלה הריאלית המקומית יהיה מוגבל בהיקפו וכי הפגיעה הצפויה למשק הישראלי תתמקד בחברות הממונפות.



עם זאת אומרים בבנק כי הערכות חדשות לפיהן המשבר יתפתח למיתון כלכלי עמוק גם בארץ, מובילה למסקנה שכם חברות המתאפיינות באיתנות פיננסית ובתזרים מזומנים יציב יספגו ירידה ניכרת בהכנסותיהן, והביאו לתמחור מחודש של רמת הסיכון הגלומה בהן.



מגמת הקטנת הסיכון בעולם הביאה במהלך החודשים האחרונים לצמצום היקף ההשקעות הזרות בשווקים המתפתחים. בשוק המקומי, שנהנה בשנים האחרונות מכניסתם של משקיעים זרים רבים, בא הדבר לידי ביטוי בצמצום חד בהיקף ההשקעות מחו"ל.



השבוע פרסם בנק ישראל נתונים המצביעים על התמתנות מסוימת שחלה במגמה זו. על פי הנתונים, במהלך חודש נובמבר הסתכמו המימושים של תושבי חוץ בכ-400 מיליון דולר בלבד. זאת, לעומת כ- 1.3 מיליארד דולר במהלך חודש אוקטובר. עיקר המימושים היו במניות מענפי הכימיה והבנקים. לפיכך, חזרתם של משקיעים זרים לשוק המקומי עשויה לתמוך במיוחד במניות מענפים אלו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully