וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרת התמ"ס: היצוא התעשייתי לא מתאושש

עתי"ם

14.11.2001 / 14:43

ירידה של 7% ביצוא התעשייתי בעשרת החודשים האחרונים של השנה; ירידה בייצוא ההיי-טק ב-4.6%

סקירה של מינהל תכנון וכלכלה במשרד התעשייה והמסחר, שהונחה על שולחנה של השרה דליה איציק, מצביעה כי היצוא התעשייתי בעשרת החודשים הראשונים של 2001 הסתכם ב- 20.1 מיליארד דולר - ירידה של כ- 7% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. ללא ענף היהלומים, ירד היצוא בשיעור של כ- 4.6% והסתכם ב- 16.2 מיליארד דולר.

ניתוח נתוני הלמ"ס ע"י כלכלני מינהל תכנון וכלכלה מראה, כי בתקופה הנסקרת, התחזקה מגמת הירידה ביצוא ענפי היי-טק ב-4.6%. במיוחד יש לציין, את הירידה הדרסטית ביצוא רכיבים אלקטרוניים שנפל באוקטובר ב-34% ובכ-11% מאז תחילת השנה.

בקבוצת הענפים המסורתיים חלה התמתנות בירידה, לאור התייצבות היצוא באוקטובר, ונרשמה בהן ירידה של 7.7%. ביצוא ענפי הטקסטיל וההלבשה חלה ירידה של כ-10%.

בענף היהלומים המלוטשים (נטו), הרגיש מאד לשפל הכלכלי העולמי, נרשמה ירידה חדה של כ-15.7%.

מינהל תכנון וכלכלה בתמ"ס מצביע על כמה ענפים, אשר למרות המיתון העולמי, מצליחים בכל זאת להגדיר יצואם כגון ענף התרופות - 33%, כלי הובלה 19%, מכונות וציוד 3.2%. ניתוח היצוא עפ"י יעדים גאוגרפיים, מצביע על ירידות חריפות בשוק האמריקני - 9.6%, בשוקי מערב אירופה - 9.3%, בעוד שבמפתיע, היצוא ליפן שומר על יציבות, למרות המיתון הכבד בה שרויה כלכלתה.

הפרדוקס הנ"ל מוסבר בגידול המרשים ביצוא מוצרי אופטיקה, מכשירי מדידה וציוד רפואי, אשר איזנו את הנפילה בשאר הענפים. בניגוד למגמה, נרשמו עליות ביצוא לסין, בשיעור של כ-30%, ולמרבית מדינות מזרח אירופה כגון הונגריה, בולגריה, רומניה, קרואטיה וגרוזיה.

בתגובה לסקירה, אומרת שרת התמ"ס דליה איציק כי, "נתוני היצוא הקודרים והמגמה השלילית לעתיד, מגבירים ביתר שאת את דרישתה להכריז על מצב חירום בכלכלה הישראלית, תוך כדי נקיטת אמצעים מתאימים כגון הגדלת תקציב קרן השיווק ליצוא".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully