וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרץ למאגרי מידע של אתרי קניות - וניצל מהרשעה בבית המשפט

יובל גורן

11.1.2009 / 22:25

הפרשה שעוררה תרעומת כלפי אתרי הקניות ברשת הסתיימה בעבודות שירות בלבד


האקר שפרץ לאתרי קניות ונחשף לכרטיסי אשראי של לקוחות יצא היום ללא הרשעה ממשפטו שהתקיים בבית המשפט ברחובות. כתב האישום המקורי כלפי הנאשם כלל גם מחיקת מסדי הנתונים, אך משלא הצליחה התביעה להוכיח את העובדה שהנאשם הוא שמחק את המידע, תוקן כתב האישום לפריצה למסדי הנתונים בלבד. הצעיר נידון ל-140 שעות לתועלת הציבור.

לפני כארבע שנים התגלתה פרצת אבטחה במערכת המופעלת על ידי חברה למסחר אלקטרוני באינטרנט, ששימשה אתרי מכירות והפעלת מכרזים רבים בישראל. כתוצאה מהפרצה התאפשרה לזמן מה גישה לבסיס נתונים רחב של אותן חנויות ברשת, שכלל פרטים רגישים של מספרי אשראי, מספרי תעודות זהות ופרטים נוספים של למעלה מ-30 אלף לקוחות. עם פרסום הפרצה הגישו מנהלי החברה תלונה במשטרה, וביחידה לעבירות מחשב במפלג ההונאה של מחוז מרכז נפתחה חקירה לנסיבות המקרה. בזמנו עוררה הפרשה הדים רבים.

מחקירת המשטרה עלה כי מספר האקרים זיהו את הפרצה באבטחת האתר, ולאחר מספר ימים עיכבו החוקרים את תושב השפלה בן 31, בחשד שעמד מאחורי הפריצה לבסיס הנתונים.

במשטרה הצליחו להתחקות אחר כתובת ה-IP של החשוד, והוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט ברחובות, בגין חדירה לחומר מחשב ושיבוש חומר מחשב. בכתב האישום המקורי שהוגש נגדו נטען כי חדר באמצעות טכניקת SQL לבסיס הנתונים של האתר ומחק את מסד הנתונים שלו, במהלך פרק הזמן בו נפרץ האתר.

אולם במהלך המשפט התקשתה התביעה להצביע על חלקו של הצעיר בפריצה לבסיס הנתונים של האתר, ובאמצעות סנגוריו - עורכי הדין אורון שוורץ ויוגב נרקיס - הגיעו הצדדים להסדר טיעון ולתיקון כתב האישום, לפיו נטען כי הצעיר רק חדר שלא כדין לאתר האינטרנט, ויצא ממנו כעבור זמן קצר. זאת, לאחר שעורכי הדין טענו כי למרות שכתובת ה-IP זוהתה כשייכת לצעיר, לא ניתן להוכיח את הקשר בינו לבין מחיקת הנתונים מהאתר. זאת, מאחר שייתכן שמחיקת הנתונים בוצעה בכלל על ידי האקר אחר, שהצליח לזייף את הכתובת בכדי להפליל את הצעיר. לטענת הצעיר, אשר בבעלותו חברה לבניית מערכות אינטרנט, כל שעשה היה כניסה לאתר מתוך סקרנות לצפות במה שהוצע ללקוח שלו בעבר.

היום, כאמור, הסתיים משפטו של הצעיר, ולאחר שהודה בכתב אישום מתוקן בחדירה לאתר האינטרנט - "לשם סקרנות בלבד" - ויציאה מהירה ממנו, החליט שופט בית משפט השלום ברחובות לסיים את ההליך המשפטי מבלי להרשיע את הצעיר. בהחלטתו ציין השופט ירון לוי, כי "נוכח נסיבות העובדה שלא נגרם נזק בסופו של דבר, ועקב עברו הנקי של הנאשם ומבלי להתעלם ממדיניות הראויה בעבירות מסוג זה - במיוחד נוכח הקושי בחשיפת עבירות מחשב בחיי היום יום המודרניים ... אני מורה על סיום ההליך בלא הרשעה". השופט גזר על הצעיר 140 שעות לתועלת הציבור, אותם ירצה בבית נוער בעיר מגוריו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully