וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלדין נמכרת לקרן וקטור האמריקאי תמורת 165 מיליון דולר - פרמיה של 20% על מחיר השוק

ניר צליק

12.1.2009 / 14:03

בעבר הציעה הקרן האמריקאית לחברה מחיר גבוה יותר - אולם מאז נסוגה מניית אלדין


נמכרת לקרן וקטור האמריקאית לפי מחיר של 11.5 דולר למניה, המשקף לחברה שווי של 165 מיליון דולר - פרמיה של 20% על מחיר מניית החברה בסגירת המסחר ביום שישי - 9.6 דולרים. כך, כפי שפורסם ב-TheMarker לפני שבוע.

בעבר הציעה הקרן האמריקאית לחברה מחיר גבוה יותר, אולם מאז נסוגה מניית אלדין. לפני הפרסום על העסקה הצפויה, עמד מחיר המניה של החברה בוול סטריט על כ-7 דולרים, ששיקף לחברה שווי של כ-85 מיליון דולר בלבד, כך שעל פי מחיר זה מדובר בפרמיה של 64%. החברה אף כתבה כי אין ודאות כי העסקה תצא אל הפועל לפני חמישה ימים, אך כעת העסקה יוצאת לפועל. עם זאת, היא עדיין תלויה באישור בעלי המניות של החברה וכפופה לתנאים מסויימים.

המשא ומתן בין שתי החברות ידע עליות ומורדות רבים, כאשר בשלב מסויים הציעה הקרן האמריקאית לחברה כ-14.5 דולר למניה, מחיר ששיקף לחברה שווי של כ-202 מיליון דולר. בשיחה שהתקיימה עם מרגלית מספר ימים לאחר הצעה זו, אמר מרגלית כי הוא חוזה שהחברה תגיע להכנסות של 250 מיליון דולר תוך כשלוש שנים, ואמר בין השורות כי תג המחיר של אלדין הוא של כ-500 מיליון דולר.

לפני כן, הציעה הקרן האמריקאית לחברה כ-13.5 דולר למניה, אולם גם את ההצעה ההיא דחתה אלדין בטענה כי החברה שווה יותר, ומנכ"ל החברה, ינקי מרגלית, קרא להצעה זו "אופורטוניסטית". בעקבות דחיית ההצעה, ביקשה החברה האמריקאית לזמן אסיפת בעלי מניות מיוחדת בכדי לדון בהצעה בטענה כי אלדין מסתירה ממנה מידע בנוגע לבעלי המניות כדי שלא תוכל לקיים עמם קשר לפני האסיפה. בתגובה, ניסה ינקי מרגלית לגייס משקיעים לחברה כדי שיוכל לעמוד באסיפה האמורה מול הקרן האמריקאית, אך כשל, ושני הצדדים שבו לשולחן הדיונים וביטלו את האסיפה.

עיקר העניין של וקטור באלדין מתמקד בחטיבת ה-DRM, העוסקת בפתרונות למניעת העתקות בלתי חוקיות של תוכנה. וקטור רוצה לחבר בין חטיבת ניהול הזכויות הדיגיטליות (DRM) של אלדין לבין סייפנט, חברת אבטחה שבבעלותה, אותה רכשה וקטור תמורת כ-634 מיליון דולר באפריל 2007.

קרן וקטור היא קרן אמריקאית שמשקיעה בחברות טכנולוגיה פרטיות שנמצאות בבעלות המייסדים ובחברות ציבוריות. הקרן עוסקת בהשקעה בחברות שלדעתה נסחרות במחיר שוק נמוך מהשווי האמיתי שלהן, וכן בהפיכת חברות ציבוריות לפרטיות. הקרן ממוקמת בסן פרנסיסקו ומנהלת מעל ל-2 מיליארד דולר.

עם היוודע דבר העסקה הצפויה לפני כשבוע, אמר האנליסט יונתן קרייזמן מאוסקר גרוס כי "זו דוגמה מובהקת שבתקופת מיתון ובהערכות נמוכות, גוף כמו קרן פרטית עם אורך נשימה ארוך טווח מסוגל לבוא ולנצל הזדמנויות כאלה להבדיל מגופים רגילים בשוק ההון שחייבים דין וחשבון יומי על התשואות. זה גוף שמסוגל להסתכל על היום שאחרי המיתון וזה היתרון הגדול שלו. נקודה נוספת היא שכבר הרבה זמן לא ראינו בארץ אקטיוויזם כמו במקרה של אלדין. היה סביר שנראה את זה בחברה שנסחרת בארה"ב כי אקטיוויזם זה חלק משוק ההון האמריקאי וזו דוגמה מפתיעה שאנחנו לא רגילים אליה פה".

עוד הוסיף קרייזמן כי "למרות שוקטור נכנסו בתקופה זולה, אני לא חושב שהם שיערו כמה דרמטית התקופה הזו עומדת להיות וכמה עמוק יהיה המיתון. זה מה שטרף את הקלפים מבחינת משקיעי אלדין. בתקופה קצת יותר סולידית היה להם יותר בסיס למחשבה והרבה משקיעים הגיבו ממניעים רגעיים ולא במחשבה לטווח ארוך אלא כדי לכסות הפסדים מיידיים". קרייזמן אמר עוד כי "כשמגיע בעל בית אמריקאי יש סבירות לקיצוצים בצד של אלדין, בטח בחטיבות שלא עוסקות ב-DRM".

מחזיקי המניות הגדולים בחברה הם ג'זמין הולדקו, חברת האחזקות של קרן וקטור, המחזיקה בכ-15.7% מאלדין; ג'וניפר, המחזיקה בכ-15.1% מאלדין; ינקי מרגלית, המחזיק בכ-12.6% מאלדין; דני מרגלית, אחיו של ינקי, המחזיק בכ-6.2% מהחברה ומנינג אנד נאפייר, המחזיקה בכ-10% מהחברה.
ינקי מרגלית, מנכ"ל ונשיא אלדין, אמר כי "לאחר משא ומתן ממושך ואנליזה מעמיקה וקפדנית, שנערכה עם היועצים העצמאיים שלנו, מועצת המנהלים החליטה פה אחד לתמוך בעסקה שהיא למיטב התועלת של החברה ובעלי המניות שלה".

דייוויד פישמן, שותף בקרן וקטור, אמר כי "אנחנו נרגשים להוסיף את אלדין לפורטפוליו של חברות הטכנולוגיה שלנו ומאמינים כי שילוב עסקי ה-DRM והאותנטיקציה של אלדין תחת הנהלה אחת עם סייפנט היא הגיונית אסטרטגית ותועיל למעורבים. אלדין היא חברה בלתי רגילה עם פוטנציאל משמעותי ומחוייבות גדולה לעובדיה, שותפיה ולקוחותיה בעולם. אנחנו מבינים את התעשייה ועסקיה של אלדין היטב, ואנחנו מצפים לשתף פעולה כדי לוודא מעבר מהיר וחלק".

אלדין סיימה את הרבעון השלישי עם הכנסות בגובה 31.7 מיליון דולר - גידול של 22% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה, רשמה אלדין הפסד נקי של 300 אלף דולר או 2 סנט למניה בהשוואה לרווח נקי של 4.3 מיליון דולר או 30 סנט למניה ברבעון המקביל ב-2007.

בניכוי הוצאות בסך 700 אלף דולר בגין תגמול מבוסס מניות להנהלה ולעובדים, התאמה הקשורה בהכנסות נדחות בגובה 400 אלף דולר, הפחתת נכסים בלתי מוחשיים בגובה 600 אלף דולר והוצאה של 1.9 מיליון דולר בגין עלויות משפטיות הקשורות להצעת הרכש, הסתכם הרווח הנקי ב-2.9 מיליון דולר, או 20 סנט למניה. זאת בהשוואה לרווח נקי של 4.5 מיליון דולר או 31 סנט למניה ברבעון המקביל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully