וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארגון בטיחות בארה"ב דורש איסור גורף על דיבור בסלולרי בזמן נהיגה - גם בדיבורית

ניו יורק טיימס

13.1.2009 / 12:53

חוקרים: הבעיה אינה טמונה בידיים אלא במוח; הדיבור בזמן נהיגה פוגע ביכולת העיבוד הוויזואלית


בשש מדינות ובערים רבות ברחבי ארה"ב, החוק אינו מתיר להחזיק טלפון סלולרי ביד ולשוחח בו בזמן נהיגה, אך מתיר ניהול שיחות בדיבורית. התיאוריה היא שהחזקת הטלפון ביד, שמאלצת נהיגה ביד אחת, מסיחה את הדעת.

מחקרים שנעשו לאחרונה מראים ששיחה בדיבורית אינה פחות מסוכנת משיחה בטלפון בזמן שהוא מוחזק ביד. לטענת החוקרים, הבעיה אינה טמונה בידיים אלא במוח. "זה לא שהידיים שלכם אינן אוחזות בהגה", אמר ד"ר דיוויד סטרייר, מנהל המעבדה לקוגניציה שימושית באוניברסיטת יוטה וחוקר מוביל לנושאי בטיחות של טלפונים ניידים. "זה שהמוח שלכם אינו מרוכז בכביש". מחקרו מראה שהדיבור בזמן נהיגה פוגע בתשומת הלב וביכולת העיבוד הוויזואלית.

למחקרו של סטרייר מצטרף עכשיו בעל ברית חזק ומשפיע. המועצה לבטיחות לאומית (NSC) של ארה"ב, ארגון שלא למטרות רווח שבעבר סייע בקידום חקיקה המחייבת חגירת חגורת בטיחות ובהגברת המודעות לסכנות שבנהיגה בשכרות, קרא אתמול להטיל איסור גורף על שימוש בטלפונים ניידים במהלך נהיגה.

"ישנה סברה מוטעית הנפוצה בציבור שזה בסדר לעשות שימוש בדיבורית", אמרה ג'נט פרוצ'ר, הנשיאה והמנכ"ל של NSC. "זה אותו האתגר שהיה לנו עם חגורות הבטיחות ונהיגה בשכרות - אנחנו חייבים לגרום לאנשים להתחיל לחשוב באותו האופן אודות מכשירים סלולריים".

ניסויי מעבדה בהם נעשה שימוש בסימולאטורים, מחקרי כביש בזמן אמת והנתונים הסטטיסטיים של תאונות דרכים מצביעים על אותה מסקנה: דיבור בטלפון נייד בזמן נהיגה מגביר פי ארבע את הסיכוי להתרחשות תאונת דרכים - אותה רמת סיכון שיוצר נהג שיכור מבחינה חוקית.

למרות גודש הראיות, הרעיון של איסור מוחלט על הדיבור בנייד בזמן נהיגה צפוי להיות שנוי במחלוקת. "אנשים מבינים את הסכנות, אבל הם פשוט לא רוצים להיגמל מהטלפון בעצמם", אמרה פרוצ'ר. "אנחנו חייבים לחנך אנשים שזו התנהגות מסוכנת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully