וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מגבירים את השקיפות: רשות ניירות ערך אישרה הנחיה לגילוי של סיכוני אשראי בתעודות סל

יעל פולק

14.1.2009 / 9:53

זהו צעד נוסף בשורה של הנחיות גילוי שפרסמה הרשות כדי להפוך את שוק המוצרים הפיננסיים לשקוף יותר


רשות ניירות ערך אישרה הנחיה המרחיבה את הגילוי שמפרסמות חברות המנפיקות תעודות סל ומחילה אותו גם על סיכוני אשראי, סיכוני שוק והחזקות ציבור במוצרים אלה. זהו צעד נוסף בשורה של הנחיות גילוי שפרסמה הרשות כדי להפוך את שוק המוצרים הפיננסיים לשקוף יותר.

ברמת הדיווח החודשית, נדרש מנפיק המכשיר הפיננסי בגילוי אודות היקף החזקות הציבור ביחס לכל מכשיר שהנפיק. ברמת הדיווח הרבעוני, נדרש מנפיק המכשיר הפיננסי לפרסם, בין היתר, מידע אודות סיכוני האשראי הרלוונטיים, לרבות מידע איכותי אודות מדיניות ניהול סיכוני האשראי ותיאור כמותי של סיכוני אשראי אלו. בנוסף, נדרש המנפיק לתאר את סיכוני השוק הרלוונטיים. בכלל זה, נדרש תיאור פילוח סוגי הנכסים המגבים, מבחני רגישות כתוצאה משינויים בגורמי השוק וכן ערך שווי הוגן בסיכון ביחס לכל מכשיר פיננסי בנפרד. שינוי מהותי שנעשה ביחס לנתונים אשר דווחו בדיווח החודשי או הרבעוני, לפי העניין, ידווח בדיווח מיידי.

ההנחיה מסדירה את דרישות הגילוי האמורות באופן שפרטים אלה יהיו בפני ציבור המשקיעים במבנה אחיד ובר השוואה. טיוטת ההנחיה שאושרה על ידי מליאת הרשות הועלתה לאתר הרשות לתגובות הציבור. לאחר שתתקבלנה התגובות תפרסם הרשות את נוסח ההנחיה הסופי.

אחד התחומים שתפסו מקום מרכזי בשוק ההון הישראלי בשנים האחרונות הוא תחום המכשירים הפיננסיים הכוללים מוצרי מדדים שונים, אגרות חוב מובנות ועוד. על רקע המשבר הקיים ובמטרה לצמצם את אי הוודאות בקרב ציבור המשקיעים, קיימת חשיבות יתרה להגברת השקיפות באמצעות דרישות גילוי שונות אודות מצבן הפיננסי של חברות אלה. העובדה שהחברות המנפיקות מכשירים פיננסיים הן חברות ייעודיות בעלות יכולות כלכליות מוגבלות, מחייבת את הגברת הגילוי אודות עיקרי הסיכונים הגלומים בפעילותם. בהתאם לכך, השקיפות הנדרשת מחייבת גילוי מפורט על סיכוני השוק וסיכוני האשראי הגלומים בפעילותן של חברות אלה.

אם יתממש סיכון האשראי של המנפיק בגין השקעה בנכסים שאינם נכסי בסיס (כגון רכישת כתבי התחייבות, הפקדת מזומן בבנקים וכו') עלול הדבר להוביל את מנפיק התעודה למצב של חדלות פירעון. לפיכך, סיכון האשראי ואופן ניהולו מהווים פרט חשוב למשקיעים השוקלים רכישה או מכירה של מכשיר פיננסי.

באותה מידה קיימת חשיבות בגילוי החשיפה לסיכוני השוק. במקרה זה נדרשים מנפיקי המכשירים הפיננסים בגילוי של סיכון השוק של כל תעודה, וזאת בשל אופי פעילותן של חברות אלה, אשר מתחייבות ליחס שווי נכסים להתחייבויות של לפחות 100%.

לכל אלה מוסיפה ההנחיה דרישה לגילוי מידע על היקף החזקות הציבור ביחס לכל מכשיר שהונפק. מידע על סך שווי החזקות הציבור במכשירים פיננסיים הוא מידע חשוב לציבור בהערכת הסחירות של מכשירים אלו. מידע זה עשוי לסייע למשקיע לקבל החלטת השקעה מושכלת יותר, ולהעריך נכון יותר את היקף השווי המנוהל על ידי הגוף המנפיק, הן לפני רכישת המכשיר הפיננסי והן לצורך החלטה אם להמשיך ולהחזיק בו או למוכרו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully