וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרינסטון והרווארד ממשיכות למכור אג"ח כדי לפצות על הירידה בהכנסות של קרנות התרומות

בלומברג

14.1.2009 / 14:09

הקרן האוניברסיטאית הממוצעת איבדה 30%-25% מאז יוני; פרינסטון מכרה אתמול אג"ח בשווי של מיליארד דולר


פרינסטון והרווארד מובילות את בהלת מכירת האג"ח של אוניברסיטאות בארה"ב המנסות לפצות על ירידת ערכן של קרנות התרומות שלהן ב-25% בחצי השנה האחרונה כתוצאה מהפסדי השקעות. הרווארד הודיעה ב-2 בדצמבר שקרן התרומות שלה צנחה ב-22% לכ-28.8 מיליארד דולר בארבעת החודשים הראשונים של שנת הכספים 2009. קרן התרומות של פרינסטון נפלה ב-11% בין ה-30 ביוני ל-31 באוקטובר ועלולה ליפול עד 25% עד סוף שנת הכספים, הודיעה הנשיאה שירלי טילמן, במכתב ששיגרה ב-8 בינואר לסטודנטים ולסגל האקדמי.

פרינסטון מכרה אתמול אג"ח בשווי של מיליארד דולר, ההנפקה הראשונה שלה החייבת במס מאז 1994. מכירת אג"ח של אוניברסיטת הרווארד, המוסד האקדמי העשיר בארה"ב, הזרימה לבית הספר בחודש שעבר 1.5 מיליארד דולר. אוניברסיטת נוטר דיים גייסה אף היא 150 מיליון דולר לאחרונה. נשיא אוניברסיטת קורנל, דיוויד סקורטון, אמר אתמול כי המוסד ישקול לקיחת הלוואות אחרי שקרן התרומות שלו איבדה 27% בשני הרבעונים האחרונים של 2008.

המשבר הפיננסי הגלובלי מחק 29 טריליון דולר משוקי המניות בעולם ב-2008, מציאות שמאלצת הרבה אוניברסיטאות לגייס מזומנים בעקבות הירידה בהכנסות של קרנות התרומות שלהן. לפי ג'ון וולדה, מנכ"ל האיגוד הלאומי של מנהלים עסקיים באוניברסיטאות, קרן התרומות האוניברסיטאית הממוצעת איבדה 30%-25% מאז סיומה של שנת הכספים של האוניברסיטאות ב-30 ביוני. ההכנסות ממכירות אג"ח מנוצלות למימון הפעילויות של האוניברסיטאות ובמקרים מסוימים מאפשרות להם להמשיך ולהחזיק בהשקעות פרטיות ונכסי נדל"ן מתוך ציפייה שערכם יתאושש בעתיד.

"בתי הספר בוחנים דרכים לבנות נזילות וגמישות בסביבה שבה חוסר הוודאות הרבה יותר גדול מאשר זה של לפני שנה", אמר רוג'ר גודמן, אנליסט שמתמחה בהשכלה גבוהה וארגונים שלא למטרות רווח בחברת דירוג האשראי מוד'יס. "זהו שינוי משמעותי". לדברי לורנס אלן, מנהל שותף בניפקס הולדינגס מניו יורק, יותר ויותר אוניברסיטאות עשויות להצטרף לפרינסטון והרווארד ולמכור אג"ח, בגלל שזה זול יותר מנטילת הלוואות מבנקים וקיים ביקוש מצד משקיעים.

קרולין איינסלי, הגזברית של פרינסטון, אמרה אתמול בראיון כי האוניברסיטה פנתה לשוק האג"ח כדי לנצל את הייתרון של תשואות נמוכות יותר הודות לביקוש של המשקיעים וכדי "להפחית את חוסר הוודאות שלנו" במקרה שקרן התרומות תמשיך לרדת. "רצינו לוודא שאנחנו מוכנים לחלוטין ומסוגלים להמשיך בסדרי העדיפויות האסטרטגיים שלנו", אמרה. "אנחנו גם רוצים לוודא שלא ניאלץ לנקוט בצעדים דרקוניים בכל הקשור לפעילות שלנו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully