וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סודנים במקום תאילנדים: הממשלה יוזמת העסקת פליטים סודניים בחקלאות במקום התאילנדיים

עמירם כהן

15.1.2009 / 16:02

החקלאים: הפליטים הסודניים לא מתאימים לעבודה חקלאית ומחפשים עבודות קלות יותר


הממשלה יוזמת העסקת פליטים סודניים במקום העובדים הזרים מתאילנד, כך עולה מדיונים שקיימו החקלאים עם נציגי משרד ראש הממשלה. החקלאים דחו את ההצעה בטענה כי כל הניסיונות להעסיק פליטים סודניים נכשלו, מפני שהסודנים מסרבים לעבוד בחקלאות ומחפשים תעסוקות קלות יותר, וכל אלה שהגיעו למשקים עזבו את המשקים לאחר מספר ימים והשתלבו בעבודות קלות יותר ביישובים במרכז הארץ.

הניסיון להחליף את התאילנדים בפליטים סודניים הוא אחד מהצעדים שיוזמת הממשלה להקטנת מספר העובדים הזרים בחקלאות. צעד נוסף הוא הצעה לקצץ 2,400 (10%) מהעובדים הזרים בחקלאות. ההצעה תובא לאישור הממשלה בראשית השבוע בידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור.

בעשור האחרון גדל מספר העובדים הזרים בחקלאות ב-1,100 בממוצע מדי שנה, והם מהווים כיום כ-35% מכוח העבודה השכיר בחקלאות, השיעור הגבוה ביותר של עובדים זרים בחקלאות במדינות המפותחות למעט ארה"ב. באותה תקופה ירד מספר הישראליים המועסקים בחקלאות ב-1,400 בממוצע מדי שנה.

צעד נוסף עליו החליטה הממשלה הוא מתן מענק של 17.3% מעל שכר המינימום לישראליים שיעבדו בחקלאות במשך שנה שלמה ותמריץ של 7,000 שקל למעסיקים שיעסיקו במשקיהם עובד ישראלי לתקופה של שנה. הצעה נוספת שתובא לאישור הממשלה היא "סגירת השמיים", או הקפאת אשרות כניסה לעובדים תאילנדים הבאים להחליף עובדים שסיימו שלוש שנות עבודה בישראל וחוזרים למולדתם.

במכתב חריף ששיגרו 12 ראשי מועצות אזוריות ונשיא היתאחדות האיכרים לראש הממשלה, אהוד אולמרט, תבעו ממנו אלה לחדול מהניסיונות החוזרים ונשנים לצמצם את מספר העובדים הזרים בחקלאות, שרובם מעוסקים ביישובים החקלאיים בפריפריה. עוד טוענים ראשי המועצות האזוריות כי לא רק שאין לצמצם את מספר העובדים הזרים אלא יש להוסיף 15 אלף נוספים כדי לעמוד בצרכי החקלאות, הסובלת מזה שנים רבות ממחסור חריף בכוח עבודה לאחר שהישראלים מסרבים לעבוד בה.

פורום חקלאי הפריפריה, הכולל את הוועדות החקלאיות במועצות האזוריות ערבה, ים המלח והנגב המרכזי, שכרו את עו"ד יעקב נאמן ממשרד הרצוג פוקס נאמן, ששיגר אתמול מכתב חריף למנכ"ל משרד ראש הממשלה, לפיו היוזמה "הפראית של הממשלה להפחית באופן חד צדדי וכוחני את מכסת העובדים הזרים בחקלאות ל-2009 ולסגור את השמיים בפני תחלופת העובדים וללא מתן זכות לחקלאים להשמיע את עמדתם – תתקל בתגובה על פי כל דין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully