וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רווח או הפסד? ארגון הדסה משך ב-20 השנים האחרונות 130 מיליון דולר מקרן מיידוף

סוכנויות הידיעות

15.1.2009 / 22:27

הארגון דיווח על יתרת השקעה בסך 90 מיליון דולר; הערכות - עשוי להידרש להחזיר עד 42 מיליון דולר


ארגון הנשים הדסה אולי הפסיד 90 מיליון דולר עקב השקעות אצל ברנרד מיידוף, אולם משך ב-20 השנים האחרונות 130 מיליון דולר מקרן מיידוף. כך דיווח השבועון האמריקאי "ג'ואיש וויק".

"לא היה לנו מושג כמה כסף משכנו עד לפני מספר ימים", אמר מקור המקורב לארגון. לדבריו, "ארגון הדסה ערך בדיקה מקיפה של מאזניו הכספיים, שנה אחר שנה, כדי לבדוק את כל הרשומות", לאחר שקיבל פניות נזעמות מחבריו לגבי ההפסד בסך 90 מיליון דולר מהונאת הענק של מיידוף.

"יש הרבה אנשים זועמים", אמר המקור. "כאשר בדקנו, גילינו שדווקא הצלחנו לא רע - משכנו 130 מיליון דולר מאז שנת 1987", הוסיף. ארגון הדסה אישר את הדיווח כי משך 130 מיליון דולר, אולם הדגיש כי הארגון עודנו זקוק לכספים משום שבמהלך חמש השנים האחרונות העביר מדי שנה 91 מיליון דולר לפרויקטים של הארגון בישראל.

עם זאת, קיים חשש כי ארגון הדסה - כמו לקוחות אחרים של מיידוף שהצליחו למשוך חלק מכספם מחברת ההשקעות שלו לפני חשיפת ההונאה - יידרש על ידי בית המשפט לפשיטות רגל המטפל בנכסי מיידוף להשיב חלק מהכספים שמשך. זאת, משום שעל פי חוקי פשיטת הרגל בארה"ב, כונס הנכסים שמונה לחברת ההשקעות של מיידוף מוסמך לדרוש את החזרתם של כל הכספים שהופצו במסגרת ההונאה במטרה לחלקם בין שאר הקורבנות. עו"ד סטן אפסטיין, אחד התורמים של הדסה במדינת קליפורניה ואשר עוסק בתחום התביעות ייצוגיות מזה עשור, העריך כי יתכן שארגון הדסה יידרש להחזיר עד 42 מיליון דולר.

הדסה השקיע לראשונה כספים אצל מיידוף לקראת סוף שנות ה-80, לאחר שאזרח צרפתי תרם לארגון 7 מיליון דולר והתנה זאת בכך שהכספים יושקעו אצל מיידוף. הפסדי הדסה מהונאת מיידוף באו בתקופה שבה רשם הארגון הפסדים גם על השקעות אחרות. לדברי מקור המקורב לארגון, תיק ההשקעות של הדסה מסתכם כעת בכ-450 מיליון דולר, לעומת 750 מיליון דולר לפני שנה.

הונאת הפונזי של מיידוף, המוערכת ב-50 מיליארד דולר, הסבה הפסדים כבדים למוסדות צדקה וגופים יהודים רבים. כך למשל, הפסידה ישיבה יוניברסיטי למעלה מ-100 מיליון דולר, וקרן התרומות של אלי ויזל הפסידה כ-15 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully