וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פתיחה עגומה לעונת הדו"חות של מגזר ההיי-טק: נפילה של 90% ברווח הרבעוני של אינטל

נמרוד הלפרן

15.1.2009 / 23:37

ירידה של 23% במכירות ל-8.2 מיליארד דולר - בהתאם לתחזיות; המניה יורדת ב-2% במסחר לאחר הסגירה


ענקית השבבים האמריקאית דיווחה היום על צניחה של 90% ברווחיה הרבעוניים ונפילה של 23% במכירות בעקבות ההאטה בכלכלה העולמית - בהתאם לתחזיות המונמכות של האנליסטים. עם זאת, מניית אינטל יורדת ביותר מ-2% במסחר לאחר הסגירה אחרי שסיפקה תחזית הכנסות מאכזבת לרבעון הנוכחי.

אינטל, אשר חתכה את תחזית המכירות לרבעון פעמיים במהלך הרבעון, רשמה ברבעון הרביעי רווח נקי של 234 מיליון דולר, או 4 סנט למניה, לעומת רווח של 2.27 מיליארד דולר, או 38 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תוצאות החברה בשורה זו תאמו את תחזיות האנליסטים.

אינטל, יצרנית המעבדים למחשבים אישיים (PC) הגדולה בעולם, רשמה בתקופה המדווחת מכירות של 8.2 מיליארד דולר, ירידה של 23% לעומת הרבעון הרביעי של שנת 2007 ובהתאם לתחזיות האנליסטים.

אינטל, אשר שבבים מתוצרתה מותקנים בשלושה רבעים מהמחשבים האישיים בעולם, רשמה בסיכום שנתי הכנסות של 37.6 מיליארד דולר, ירידה של 2% לעומת שנת 2007. הרווח הנקי בשנה שעברה הסתכם ב-5.3 מיליארד דולר, ירידה של 24% לעומת 2007. עם זאת, בשורה הרווח התפעולי רשמה החברה גידול של 9% לעומת השנה הקודמת, ל-9 מיליארד דולר.

"הכלכלה והמגזר נמצאים בתהליך של קביעה מחדש של קו בסיס חדש אשר ממנו הצמיחה תתחדש", אמר מנכ"ל אינטל, פול אוטליני, בעת פרסום הדו"חות. "בעוד שקיים אקלים של חוסר ודאות, האסטרטגיות העסקיות הבסיסיות שלנו ממוקדות יותר מאי פעם. אינטל תמשיך להרחיב את הובלתה בתחום הייצור, לקדם מוצרים חדשים, לפתח שווקים חדשים וליישם ייעול תפעולי אשר כבר צמצמו את מבנה ההוצאות שלנו ביותר מ-3 מיליארד דולר מאז שנת 2006".

"אינטל התגברה על תקופות קשות בעבר, ואנו יודעים מה צריך לעשות כדי לקדם את הצלחתנו בהמשך הדרך. הטכנולוגיות והמוצרים החדשים שלנו יסייעו להצית צמיחה בשוק ולשגשג כאשר הכלכלה תתאושש", אמר.

במבט קדימה צופה אינטל לרשום ברבעון הנוכחי הכנסות של כ-7 מיליארד דולר. זאת לעומת תחזית האנליסטים כי תרשום הכנסות של 7.3 מיליארד דולר. מניית אינטל, אשר עלתה היום ב-1.6% במהלך המסחר בוול סטריט, יורדת ב-2.2% במסחר לאחר הסגירה.

בשבוע שעבר הזהירה אינטל כי הכנסותיה ברבעון הרביעי צפויות להסתכם ב-8.2 מיליארד דולר, לעומת תחזית קודמת למכירות של 9 מיליארד דולר. זאת, לאחר שכבר הורידה בחודש נובמבר את תחזית המכירות מרמה של 10.5 מיליארד דולר. שתי אזהרות הרווח שהוציאה אינטל במהלך הרבעון בלטו במיוחד לאור העובדה שהחברה הפסיקה לפרסם עדכונים אמצע-רבעוניים רשמיים בשנת 2006.

האנליסט קרייג ברגר מבית ההשקעות פרידמן, בלינגס רמזי, העריך בחודש שעבר כי אינטל עשויה לפטר 5,000-6,000 עובדים - 6%-7% מכוח העבודה - ותקפיא ותצמצם העלאות שכר ובונוסים, בעקבות ההאטה בכלכלה העולמית. עוד ציין כי למשבר האשראי היתה השפעה חמורה על מכירות אינטל, במיוחד באסיה.

אינטל ישראל היא המעסיקה הגדולה ביותר בהיי-טק הישראלי. החברה מעסיקה 6,200 עובדים במרכזי ייצור ופיתוח בירושלים, חיפה, פתח תקוה, יקום וקרית גת. בנוסף, יש לה אחזקות במפעל של נומוניקס המעסיק כ-1,500 עובדים.

גל הפיטורים האחרון באינטל אירע ב-2006, אז קיצצה החברה 10,500 משרות בשל התחרות הגוברת מול AMD שנגסה ברווחיה. באותו גל קיצוצים פוטרו בישראל רק כמה עשרות עובדים.טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully