וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מניית אינטל עולה ב-4% בוול סטריט על רקע תחזית החברה להתאוששות עסקיה ברבעון השני

נמרוד הלפרן

16.1.2009 / 17:05

צופה נפילה בשולי הרווח הגולמי ברבעון הראשון לרמה המתקרבת ל-40%


מניית אינטל עולה ביותר מ-4% במסחר בוול סטריט לאחר שענקית השבבים האמריקאית העריכה אמש כי רווחיה צפויים להתאושש ברבעון השני של השנה, לאחר שתושלם מכירת המלאים העודפים שצברה ללקוחות. החברה, אשר רשמה ברבעון הרביעי שולי רווח גולמי של 53%, העריכה כי שולי הרווח צפויות לצנוח ברבעון הנוכחי לרמה המתקרבת ל-40%.

אינטל, יצרנית המעבדים למחשבים אישיים (PC) הגדולה בעולם, ציינה כי האטה בביקוש למחשבים אישיים חייבה את החברה לצמצם את היקף ייצור השבבים, ועקב כך נפגעה רווחיותה. עם זאת, כאשר המלאים הקיימים יימכרו, תוכל החברה לשוב ולהגדיל את היקף הייצור.

החברה צופה כי הכנסותיה ברבעון הנוכחי יסתכמו בכ-7 מיליארד דולר, אולם בניגוד להרגלה, לא סיפקה אינטל תחזית רשמית, בטענה כי האקלים הכלכלי הנוכחי מקשה על גיבוש תחזיות. אנליסטים צפו עד כה כי החברה תרשום ברבעון מכירות של 7.18 מיליארד דולר.

אינטל, דיווחה אמש על צניחה של 90% ברווחיה ברבעון על רקע ההאטה בכלכלה העולמית. החברה רשמה ברבעון רווח של 234 מיליון דולר, או 4 סנט למניה, לעומת רווח של 2.27 מיליארד דולר, או 38 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תוצאות החברה בשורה זו תאמו את תחזיות האנליסטים.

אינטל, אשר חתכה את תחזית המכירות לרבעון הרביעי של 2008 פעמיים במהלך הרבעון, דיווחה כי מכירותיה ברבעון הרביעי הסתכמו ב-8.23 מיליארד דולר, נפילה של 23% לעומת הרבעון הרביעי של 2007 ובהתאם לתחזיות האנליסטים ולתחזיות המונמכות של החברה עצמה. אינטל רשמה בתקופה המדווחת מכירות של 8.2 מיליארד דולר, ירידה של 23% לעומת הרבעון הרביעי של שנת 2007 ובהתאם לתחזיות האנליסטים.

אינטל, אשר שבבים מתוצרתה מותקנים בשלושה רבעים מהמחשבים האישיים בעולם, רשמה בסיכום שנתי הכנסות של 37.6 מיליארד דולר, ירידה של 2% לעומת שנת 2007. הרווח הנקי בשנה שעברה הסתכם ב-5.3 מיליארד דולר, ירידה של 24% לעומת 2007. עם זאת, בשורת הרווח התפעולי רשמה החברה גידול של 9% לעומת השנה הקודמת, ל-9 מיליארד דולר. נכון לסוף שנת 2008 היו בקופת אינטל 14 מיליארד דולר.

"הכלכלה והמגזר נמצאים בתהליך של קביעה מחדש של קו בסיס אשר ממנו הצמיחה תתחדש", אמר מנכ"ל אינטל, פול אוטליני, בעת פרסום הדו"חות. "בעוד שקיים אקלים של חוסר ודאות, האסטרטגיות העסקיות הבסיסיות שלנו ממוקדות יותר מאי פעם. אינטל תמשיך להרחיב את הובלתה בתחום הייצור, לקדם מוצרים חדשים, לפתח שווקים חדשים וליישם ייעול תפעולי אשר כבר צימצמו את מבנה ההוצאות שלנו ביותר מ-3 מיליארד דולר מאז שנת 2006".

"אינטל התגברה על תקופות קשות בעבר, ואנו יודעים מה צריך לעשות כדי לקדם את הצלחתנו בהמשך הדרך. הטכנולוגיות והמוצרים החדשים שלנו יסייעו להצית צמיחה בשוק ולשגשג כאשר הכלכלה תתאושש", אמר. אוטליני ציין עוד כי בכוונת אינטל להמשיך לחלק דיווידנדים למשקיעים, ואין לחברה כוונה לצמצם את היקף הדיווידנד.

בשבוע שעבר הזהירה אינטל כי הכנסותיה ברבעון הרביעי צפויות להסתכם ב-8.2 מיליארד דולר, לעומת תחזית קודמת למכירות של 9 מיליארד דולר. זאת, לאחר שכבר הורידה בחודש נובמבר את תחזית המכירות מרמה של 10.5 מיליארד דולר. שתי אזהרות הרווח שהוציאה אינטל במהלך הרבעון בלטו במיוחד לאור העובדה שהחברה הפסיקה לפרסם עדכונים אמצע-רבעוניים רשמיים בשנת 2006.

האנליסט קרייג ברגר מבית ההשקעות פרידמן, בלינגס רמזי, העריך בחודש שעבר כי אינטל עשויה לפטר 5,000-6,000 עובדים - 6%-7% מכוח העבודה - ותקפיא ותצמצם העלאות שכר ובונוסים, בעקבות ההאטה בכלכלה העולמית. עוד ציין כי למשבר האשראי היתה השפעה חמורה על מכירות אינטל, במיוחד באסיה.

אינטל ישראל היא המעסיקה הגדולה ביותר בהיי-טק הישראלי. החברה מעסיקה 6,200 עובדים במרכזי ייצור ופיתוח בירושלים, חיפה, פתח תקווה, יקום וקרית גת. בנוסף, יש לה אחזקות במפעל של נומוניקס המעסיק כ-1,500 עובדים. גל הפיטורים האחרון באינטל אירע ב-2006, אז קיצצה החברה 10,500 משרות בשל התחרות הגוברת מול AMD שנגסה ברווחיה. באותו גל קיצוצים פוטרו בישראל רק כמה עשרות עובדים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully