וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איך תשפיע העלייה בגירעון בתקציב על שוק איגרות החוב?

TheMarker

18.1.2009 / 10:17

הגירעון הממשלתי בשנת 2008 הגיע לכדי 15.2 מיליארד שקל המהווים 2.1% מהתמ"ג, חריגה של 0.5% לעומת התכנון המקורי שעמד על 1.6% מהתמ"ג


היקף הגירעון מהתמ"ג בשנת 2009 עשוי להסתכם ביותר מ-5% ולהביא לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל ולעלייה בתשואות האג"ח הארוכות, כך מעריכים הבוקר כלכלני יחידת המחקר של בנק הפועלים.

הגירעון הממשלתי בשנת 2008 הגיע לכדי 15.2 מיליארד שקל המהווים 2.1% מהתמ"ג, חריגה של 0.5% לעומת התכנון המקורי שעמד על 1.6% מהתמ"ג. בהודעת האוצר נמסר כי בעקבות המשבר הגלובלי, הוקדמו חלק מהוצאות הממשלה והשקעות שונות בכדי לסייע למשק (בהיקף של 4.4 מיליארד שקלים).

איגרות חוב שקליות – מגמה קצרת טווח

מק"מ - מומלץ (במינון נמוך)

בשבוע החולף רשם המק"מ לשנה, עליה של 0.3% ותשואתו הגיעה לכדי 1.54% בלבד. למרות תשואתו הנמוכה של המק"מ ממליצים כלכלני בנק הפועלים על השקעה בו, מאחר והתשואה הגלומה בו גבוהה בהשוואה לתחזית המחלקה הכלכלית של הבנק, המניחה כי הריבית צפויה לרדת במהלך השנה לכ-1.25% .

גילונים – אינם מומלצים

להערכת כלכלי בנק הפועלים, הגילונים אינם מומלצים להשקעה, בצל הערכות להמשך הפחתות ריבית ובהתחשב ברמת תוספות התשואה הגלומות בהם, אשר נותרו נמוכות ועומדות על 0.26%-0.48% מעל המק"מ.

שחרים – מומלצים במח"מ עד 4 שנים

בסיכום שבועי, רשמו השחרים עליות שערים של 0.1% בטווחים הקצרים לעומת עליה של 0.7%-1% בטווחים הבינוניים והארוכים. בשבוע הבא תתחדש ההנפקה של איגרות חוב לציבור, לאחר הפוגה של חודש מאז ההנפקה האחרונה. במסגרת ההנפקה, בכוונת האוצר לגייס כמיליארד שקלים בשלוש סדרות לתקופות של חצי שנה ועד חמש שנים (312,2682 ו-809).

לדברי כלכלני בנק הפועלים "פער התשואות בין השחר ל-10 שנים והמקבילה האמריקאית נותר ברמה דומה של 2.72% ואינו משקף עלייה ניכרת בפרמיית הסיכון של ישראל על רקע אירועי הלחימה. ולהערכתנו הריבית עשויה להמשיך לרדת בשיעור של 0.50%, אנו ממליצים לפזר את ההשקעות בין הרכיב הצמוד והשקלי במידה שווה ולנהל מח"מ השקעה בינוני באפיק השקלי".

אגרות חוב צמודות מדד - מגמה קצרת טווח

מדדי קצר עד 3 שנים - אינו מומלץ להשקעה

למרות ציפיות האינפלציה הנמוכות הגלומות באג"ח המדדיות הקצרות, אנו סבורים כי האפיק הצמוד הקצר אינו אטרקטיבי להשקעה בשל החשש כי האינפלציה בחודשים הקרובים עשויה להיות שלילית יותר מהתחזיות המוקדמות.

מדדי בינוני 4-7 שנים - מומלץ להשקעה

ציפיות האינפלציה הנגזרות משוק ההון התייצבו במהלך השבועיים האחרונים ברמה דומה לכל הטווחים, ומשקפת רמה נמוכה מ-2%. בבנק הפועלים סבורים כי השקעה בצמודים הבינוניים, ברמת התשואות הנוכחיות, משקפת אינפלציה גלומה נמוכה ומצדיקה המשך השקעה ברכיב זה.

מדדי ארוך מעל 7 שנים - מומלץ ברכיב קטן

לדברי כלכלני הפועלים "ציפיות האינפלציה הגלומות בצמודים הארוכים אמנם תומכות בהשקעה בהן, אולם בשל התנודתיות הגבוהה משקלן צריך להיות נמוך. במהלך השבוע תתקיים הנפקה לציבור של שתי סדרות צמודות מדד לטווחים של 9 ו-7 שנים (צמוד 418, 5036) בהיקף כולל של 0.5 מיליארד שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully