וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ורד דר מפסגות: "הממשל האמריקאי לא ינוח עד שיהיה לזה סוף"; צפי לחזרה לתוכנית המקורית של רכישת נכסים רעילים

ורד דר

18.1.2009 / 14:21

בנק אוף אמריקה קנה את מריל לינץ' לפני ארבעה חודשים ביום נפילת ליהמן; לאחרונה ביקשו לסגת מהעסקה אבל הפדרל ריזרב ומשרד האוצר נחרדו מהמחשבה שאם עסקת הרכישה של מריל תיפול, סיפור ליהמן יחזור על עצמו, ופתחו את הארנקים


בסוף השבוע קשה היה להתעלם מתחושת הדז'ה-וו בשווקים. מדד המחירים לצרכן בארה"ב ירד בדצמבר ב-0.7% (ליבה, ללא שינוי). בשנת 2008 כולה עלה המדד ב-0.1% שהוא הקצב הנמוך ביותר מאז 1954. מדד הייצור התעשייתי ירד בארה"ב ב-2% לעומת נובמבר. אירלנד הלאימה את הבנק המסחרי השני בגודלו: בנק אנגלו-אייריש והבריטים יוצאים עם תוכנית ענקית לסיוע למגזר הפיננסים שלהם.

ולא רק הפיננסים: סירקיט סיטי, ענקית קמעונאות אלקטרוניקה פשטה את הרגל ותפטר את 35 אלף עובדיה. לאחר שבועות מספר של רגיעה, חזרנו אל התנודתיות התוך-יומית החריפה בנתוני המסחר. למרות כל זאת, עלה ה-S&P ביומיים הללו (0.9% סה"כ).

הממשל נאלץ במהלך חירום להציל את בנק אוף אמריקה

בנק אוף אמריקה, הבנק הגדול בארה"ב, קנה את מריל לינץ' לפני ארבעה חודשים בדיוק, ביום נפילת ליהמן. בשבוע שעבר גילו הרוכשים שהפסדי מריל גבוהים משחשבו, שהנכסים שלהם בעייתיים משהעריכו ושגם התוצאות שלהם עצמם, לא משהו.

עוד הם גילו, שיכול להיות שהיו להם עיניים גדולות מדי, ורכישה של שני בנקים מאוד גדולים בתוך חצי שנה: גם מריל לינץ' וגם קאונטרי-וויד (בנק משכנתאות), זה קצת גדול אפילו עליהם. הם רצו לסגת מהעסקה אבל הפדרל ריזרב ומשרד האוצר נחרדו מהמחשבה שאם עסקת הרכישה של מריל תיפול, סיפור ליהמן יחזור על עצמו, ופתחו את הארנקים.

הממשל יעביר לבנק אוף אמריקה 20 מיליארד דולר בתוספת של ערבות ממשלתית שתבטיח הפסד מקסימלי של 21 מיליארד דולר על 118 מיליארד דולר של נכסים רעילים שיש להם. בנק אוף אמריקה יספגו את ה-10 מיליארד דולר הפסדים הראשונים, ואח"כ 10% מכל הפסד נוסף (90% הנותרים – על הממשלה).

כל זאת, בנוסף להזרמות בהיקף של 25 מיליארד דולר שכבר קיבלו. בתמורה - ישלמו ריבית של 8% על ההלוואה ויפחיתו דיווידנד שהתכוונו לחלק. כמו כן יטילו בבנק הגבלות נוספות על שכר הבכירים ויתחייבו להקל את תנאי מתן המשכנתאות.

השלכות המהלך על השוק

מצד אחד, בימים חמישי ושישי רווחה התחושה המדכאת, שאין לזה סוף, וכשכל פעם שחושבים שיש רק עוד מחיקה אחת קטנה ודי – זה נמשך. ההפסדים של סיטי וההחלטה לפרק אותה לשני חלקים, תרמה לתחושה זו. יש סיכוי לא רע בכלל, שגם היא תזדקק לסיוע ממשלתי נוסף.

סיוע ממשלתי לזרוע הפיננסית של קרייזלר, שנמצאת בבעלות סרברוס, העצימה את התחושה שאין לזה סוף, אבל גם את תחושת הבלבול – מדוע לחלץ חברה שנמצאת בבעלות קרן פריוויט אקוויטי?

מצד שני, הן יום ה' והן יום ו', במהלכם נרשמו ירידות של 2% ומעלה, נסגרו בסוף בעליה.

להערכתנו לשוק ולממשל ברור שזה לא הסוף ושהממשל לא ינוח עד שלא יהיה לזה סוף. רוב הסיכויים שזה אומר שבעלי המניות לא יראו דיווידנדים בשנים הקרובות במקרה הטוב, או יהיה ידוללו קשות, במקרה הפחות טוב. כמו כן שהמודל של ממשל ארה"ב המושתת על הזרמות על גבי הזרמות, לא כל כך עובד. סביר שינסו את המודל המקורי: תוכנית ה-TARP נועדה במקור לרכוש נכסים רעילים וזה כנראה מה שצפוי המששל האמריקאי לעשות.

התוכנית הפיסקלית של אובמה

מדובר בתוכנית הפיסקלית השניה של האמריקאים, אחרי הראשונה שיצאה בראשית שנה שעברה. התוכנית צפויה להיות בהיקף של 825 מיליארד דולר למשך שנתיים, כאשר 275 דולר מתוך סכום זה הוא הפחתות מס. כל זה, בלי כל קשר לכך שנשארו עוד 350 דולר מיליארד מתוכנית ה-TARP המקורית.

בחינת סעיפי ההוצאה העיקריים, מלמדת שלא הושם דגש דווקא על סעיפים תומכי צמיחה, אלא על סעיפים התואמים את האג'נדה של הדמוקרטים. כך למשל, במסגרת התוכנית, יוגדל ביטוח הבריאות, יועלו דמי אבטלה, תוגדל ההשקעה באנרגיה ירוקה, יוגדל תקציב החינוך המיוחד, יוגדלו תקציבי מחקר.

הטבות המס העיקריות המתוכננות - נקודות זיכוי בגין ילדים, פחת מואץ, הטבת מס על יצור אנרגיה מתחדשת, אך נראה שקיים קונצנזוס, שלא יהיה די בסכום זה, ושהוא יורחב בהמשך.

מדד המחירים לצרכן הישראלי בדצמבר – מינוס 0.1%

שנת 2008 כולה הסתיימה באינפלציה של 3.8%. מדד דצמבר היה גבוה משהעריך השוק, אבל זה לחלוטין לא משנה את הערכתנו לגבי המשך 2009. מתי שהוא במהלך השנה הקרובה, תירשם אינפלציה שלילית מצטברת ב-12 החודשים שחלפו.

הכותבת: ורד דר כלכלנית ואסטרטגית ראשית של בית ההשקעות פסגות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully