וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דלתא - המכירות גדלו ב-43 מיליון דולר, הרווח התפעולי ירד במיליון דולר

הארץ

15.11.2001 / 8:38

שנים רבות תיארו בעליה של חברת דלתא ומנהליה את יחסיה המסחריים עם רשת חנויות הכל בו הבריטית מרקס אנד ספנסר כנכס. ואולם ברבעון השלישי של 2001 התברר כי דלתא איחרה להקטין את תלותה ברשת ולהתרחב לפלח השוק העממי.

שוק המניות הגיב קשות לתוצאות הכספיות של דלתא. מניית דלתא ירדה אתמול ב-4.3%, לאחר שהרווח התפעולי של החברה ירד במיליון דולר, למרות גידול של 43 מיליון דולר במכירותיה.

ההרעה ברווחיותה של החברה משקפת את התפשטות החולשה בביקושים מחנויות הכלבו, ובעיקר מרקס אנד ספנסר, לפלח העליון של השוק, דוגמת חברת ויקטורי'ס סיקרט.

רשת החנויות הבריטית, שנקלעה למשבר בעקבות ירידה חדה ברווחיותה, החלה להפעיל לחץ על ספקיה. בנוסף, ספגה דלתא את החולשה במטבע הבריטי.

החברה נערכה להקטנת חשיפתה ללקוח בעייתי אחד ולמגזר צר ורגיש וכן לשינויים בסביבה המקרו כלכלית, והרחיבה את פעילותה במגזר השוק ההמוני (mass market) הודות לרכישת שתי החברות האמריקאיות, Wundies ו-Inner Secrets, במחצית השנייה של 2000. רכישות אלו, שפיזרו את הסיכון בפעילותה של דלתא, הגידול במכירות מוצרי הנשים והעלייה בנתח הייצור במדינות מתפתחות מיתנו את ההרעה, אך לפחות ברבעון השלישי לא היה די בכך כדי לקזז את הפגיעה שספגה החברה בשוק הבריטי. הרווח הנקי של דלתא ירד ברבעון השלישי ב-17% לעומת הרבעון המקביל ב-2000 ל-3.8 מיליון דולר.

המכירות צמחו ב-41% בהשוואה לרבעון המקביל והסתכמו ב-150 מיליון דולר. הגורם העיקרי לצמיחה היתה רכישת וונדיס ואינר סיקרט, שתרמה למחזור 56 מיליון דולר, אך גם בנטרול הרכישות הציגה דלתא צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל.

המכירות לשוק האמריקאי, שצמחו ב-143% והסתכמו ב-85 מיליון דולר, סיפקו 57% מהכנסות החברה ברבעון השלישי, בהשוואה ל-33% מהמחזור ברבעון המקביל. הגידול בשוק האמריקאי מקטין את חשיפתה של החברה לליש"ט, ומקור הצמיחה הוסט מהפלח העליון של השוק, שהתכווץ, אל השוק ההמוני, הצומח בעתות משבר.

המכירות לשלושת הלקוחות הגדולים ב-mass market האמריקאי הסתכמו ב-47 מיליון דולר, 45% מהמחזור בארה"ב, בעוד המכירות של מוצרים יוקרתיים, כמו לבנים ללא תפר וויקטורי'ס סיקרט, ירדו ב-10% ומשקלן במכירות קטן ל-6.5%, בהשוואה ל-10% ברבעון המקביל.

אפשר להתרשם מהשינוי בסביבה העסקית ובדלתא עצמה מהאזכור המצומצם של המוצרים ללא תפר ומכונות הסנטוני לייצורם, שנגסו בעבר הלא רחוק נתח הגון מסקירת המנהלים של דלתא.

איחוד התוצאות של וונדיס ואינר סיקרטס, שעוסקות בייצור ההלבשה התחתונה והפנאי לנשים ולילדות במותג פרטי עבור רשתות כמו וול-מארט, טארגט, J.C PENNEY וקיי מארט, סייע לחברה לממש את אחד מיעדיה המרכזיים - הגדלת נתח המוצרים לנשים ל-58% מהמחזור בתשעת החודשים הראשונים ב-2001, בהשוואה ל-41% במקביל.

הגידול בפלח זה מיתן את הירידה ברווחיות הגולמית כתוצאה מהשחיקה במכירות במונחים דולריים למרקס אנד ספנסר, הלקוח הגדול ביותר של החברה.

מכירותיה של החברה למרקס אנד ספנסר ירדו ב-3% במונחי ליש"ט, בשל לחץ של הרשת, שבסיסה בבריטניה, על ספקיה להקטין את מחירי המכירה.

השער הממוצע של הליש"ט לעומת הדולר היה נמוך ב-13% ברבעון השלישי בהשוואה המקביל, עובדה שגרמה לירידה של 14% במכירות למרקס אנד ספנסר במונחים דולריים ברבעון השלישי, לרמה של 40 מיליון דולר.

ירידת מחיר המכירה למרקס אנד ספנסר, השחיקה בשער הליש"ט מול הדולר והפרשה של מיליון דולר למלאים היו הגורמים העיקריים לכרסום ברווחיות הגולמית של דלתא ברבעון השלישי, ל-18.5% מהמחזור, בהשוואה ל-20.8% מהמחזור ברבעון המקביל. וזאת למרות ירידה דרמטית במחיר הכותנה.

אינדיקציה לנזק שגרמה הפעילות מחוץ לארה"ב ניתן למצוא בעליה בשיעור ההפרשות למס של החברה ברבעון השלישי של 2001 ל-25% מהמחזור בהשוואה ל-19% מהמחזור במקביל ב-2000 ככל הנראה משום שעיקר הרווח נבע מהשוק האמריקאי שבו שיעור המס מתקרב ל-40%

נשיא ומנכ"ל דלתא, ארנון טיברג, מציין שהחברה מתחילה לראות שינוי לטובה במכירות לרשת הבריטית, המשקף את השיפור בתוצאותיה הכספיות. ואמנם הרווח הנקי של מרקס אנד ספנסר צמח ברבעון ב-20%, עקב גידול של 2.4% במחזור, גידול במכירות מוצרי נשים והעברת ייצור לאסיה; פרופיל פעילות שהולם את דלתא.

מרקס אנד ספנסר (M&S) היא עדיין הלקוח הגדול ביותר של דלתא, אך חלקה במחזור ותלותה של דלתא בה ירדו באופן משמעותי. M&S סיפקה 27% מהמחזור ברבעון השלישי, בהשוואה ל-45% מהמחזור ברבעון המקביל, ואם יימשך השיפור בתוצאותיה של M&S, כפי שניתן להסיק מהעלייה החדה במנייתה, עשויה דלתא לחזור וליהנות ב-2002 מקשריה עם הרשת הבריטית.

גורם אחר שהקל על דלתא לספוג את ההרעה בשוק הבריטי ועשוי לשפר את רווחיותה היה המעבר המואץ לייצור במדינות בעלות כוח אדם זול, שבהן יוצרו 70% מהמחזור של דלתא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully