וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הורביץ: "אי אפשר היה לומר במצפון נקי שפולדינג תוסיף לרווח תוך שנתיים"

הארץ

15.11.2001 / 9:55

טבע החליטה כי לא תרכוש את חטיבת הזריקות של פולדינג תמורת 365 מיליון דולר

מאת יורם גביזון

ארבעה חודשים לאחר שהכריזה על כוונתה לרכוש את חטיבת הזריקות של חברת פולדינג האוסטרלית תמורת 365 מיליון דולר, החליטה חברת טבע לסגת מהעסקה. ההחלטה התקבלה עקב האכזבה מממצאי בדיקת הנאותות שערכה טבע.

נשיא ומנכ"ל טבע, אלי הורביץ, אמר ל"הארץ": "לטבע יש אמות מידה מחמירות בנוגע לרכישות חדשות. אנחנו מוכנים לקבל שחיקה קטנה ברווח בשנה הראשונה לאחר הרכישה, ומיד אחר כך חייב העסק הנרכש להגדיל את הרווח. אי אפשר היה לומר זאת במצפון נקי על חטיבת הזריקות של פולדינג".

הורביץ אמר כי שאלת מחיר העסקה לא נידונה. "לא הצענו עסקה אחרת לאחר שקבלנו את תוצאות בדיקת הנאותות".

הוא סירב לגלות מה היה מקור האכזבה, אך אמר "ייתכן שהדבר יתגלה בתוצאות הכספיות שתפרסם פולדינג בקרוב". לדבריו, טבע התאכזבה ממה שמצאה בשווקים המעניינים אותה.

טבע התעניינה בעיקר בפיתוח עסקי הזריקות האונקולוגיות של פולדינג בארה"ב, שהיו 33% ממחזור של 160 מיליון דולר של החטיבה כולה.

עם זאת הבהירה טבע כי בכוונתה להמשיך בצמיחה הפנימית של עסקי הזריקות שלה, המרוכזים במפעל פרמהכמי בהולנד, וכן הודיעה על חיפוש הזדמנויות רכישה נוספות בתחום זה.

"יש הרבה מאוד הזדמנויות, ואין צורך לבחור במה שלא באמת רוצים", אמר הורביץ והוסיף, "אין זאת הפעם הראשונה שאנחנו אומרים לא. חברת Schein שנרכשה על ידי Watson הוצעה לנו, במחיר זול יותר מהמחיר שבו נרכשה על ידי ווטסון, אך לאחר בדיקה החלטנו לא לרכוש אותה. ההחלטה התקבלה אף שלנו היו פתרונות טכנולוגיים עדיפים בהשוואה לאלה של ווטסון, מפני שיכולנו להעביר את כל הייצור לפרמהכמי".

הורביץ מציין כי זריקות הן עסק מסובך. זהו העסק תחרותי מאוד, משום שבתי חולים רגישים למחיר עד כדי כך שהם מוכנים להעדיף יצרן מזדמן, ומצד שני יש הקפדה נוקשה על איכות ותקנים. בדיקה במפעל סטרילי כמעט תמיד יוצרת בעיות, ואחת לשמונה חודשים יש בעיות זיהום.

מעמד חזק בנישה חזקה

הורביץ אומר כי חברת טבע פועלת בעסק כה תחרותי ותובעני, משום שיש לה מעמד חזק בנישה חזקה, כמו התחום האונקולוגי, שבו יש הרבה פחות מתחרים והיקפו העולמי של שוק זה הוא עשרות מיליוני דולרים בשנה.

טבע פועלת בשוק זה באמצעות מפעל פרמהכמי, שנמצא בחזית הטכנולוגיה. טבע הגדילה את כושר הייצור במפעל זה באופן ניכר, כמעט ללא תוספת השקעות, כך שעכשיו היא יעילה יותר ומסוגלת לקחת נתח שוק.

הורביץ הוסיף וציין: "גם פולדינג נמצאת בנישה זו, אך חשבנו שבקנה מידה אחר מבחינה איכותית, כמותית ושוקית".

הורביץ התייחס לירידה החדה במנית ווטסון (סימול נאסד"ק WPI), עקב הקיטון ברווחיה לרבעון השלישי ותחזית עגומה ל-2002.

חברת ווטסון הסבירה את הירידה ברווחיה בתחרות הגוברת בשוק הגנרי ששוחקת את המחירים ובעיכובים בהחדרת מוצרים חדשים כתוצאה מהלחץ המשפטי שמפעילות החברות הגנריות.

הורביץ אינו רואה סימנים לשחיקת מחירים בשוק הגנרי האמריקאי לטבליות, משחות וסירופים.

להערכתו, אין שחיקת מחירים בשווקים אלו משום שהם נשלטים על ידי חברות גדולות שיודעות להילחם נכון. בחלק שווטסון קנתה כלומר הזריקות מדובר בתחום קשה שמתאפיין בשחיקת מחירים קשה.

עם זאת הורביץ רואה את מצוקתה של ווטסון מפרספקטיווה רחבה יותר.

"הרבה פעמים שאלו אותי על Watson, ואמרתי כי ווטסון היא לא בדיוק חברה גנרית", אמר הורביץ. "היא חברה חצי גנרית. הם באים מתרבות אחרת. חברה גנרית צריכה להיות בעלת מנטליות של צנחן, של לוחם רחוב. אתה צריך להיות הכי זול והכי גמיש מבלי לוותר על איכות ועל רמת שירות כי אם לא תספק אותה יש מספר רב של חברות בתור למלא את מקומך. הם באו מעולם קצת נינוח שבו לא צריך להגיב כל כך מהר. ווטסון חשבו כי פיתוח טוב פותר את הבעיה. הם אכן עושים פיתוח טוב אך אין די בכך. כמו בכל עסק אחר אתה לא יכול להיות חצי בעניין, צריך מחויבות מלאה. הם לא עשו זאת וחטאו גם לעסקים הגנריים וגם לפיתוח של התרופות המקוריות".

הורביץ נשאל אם אינו חושש כי המעורבות של החברה בעסקים אתיים כמו תרופות למחלת הטרשת הנפוצה ולמחלת הפרקינסון תעשה דבר דומה לטבע. לדבריו, אין חשש שכך יקרה לחברת טבע משום שהפיתוח והשיווק של התרופות האתיות אוגדו ומוחזקים ביחידות נפרדות.

הורביץ התייחס לידיעות לפיהן חברת לונדבק הדנית, שהיא שותפתה של טבע לפיתוח תרופות אתיות, עלולה להפסיק את השתתפותה במימון ניסוי הקופקסון האורלי.

"זהו קשקוש", אמר. "אם תהיה הצדקה לניסוי נוסף במינון גבוה יותר הם לא ילכו אלא ירוצו איתנו. הם נלהבים מהפיתוח בדיוק כמונו. ואם בינואר 2002 כשנדע את התוצאות של הניסוי הנוכחי יהיו אינדיקציות לכך שיש קשר חיובי בין המינון של התרופה לבין תוצאות הטיפול נחקור את הנתונים לעומקם ונחליט".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully