וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המשבר מספק הזדמנויות? אנשי עסקים דוחים מיזוגים ורכישות בעקבות התחושה שהמחירים בשוק ימשיכו לרדת

יובל מעוז

19.1.2009 / 11:38

עו"ד מני גורמן: כל עוד אנשי העסקים יחשבו שהמחירים יכולים לרדת - העסקאות בשוק יתעכבו


אנשי העסקים חוזרים ואומרים בשנה האחרונה בכל אפשרות שרק ניתנת להם כי המשבר שפוקד את השוק הוא הזדמנות. המחירים נמוכים, המוכרים רוצים נזילות והקונים מעוניינים לצאת מחוזקים יותר מהתקופה הקשה. אך למרות ההצהרות הללו, תנאי השוק מכתיבים התנהגות אחרת בין הצדדים שמעודדת המתנה נוספת ואי-חתימה על חוזים של רכישות ומיזוגים בין חברות.

"כל עוד אנשי העסקים חושבים שהעסקות יכולות להיות עוד יותר זולות ומחירן ימשיך לרדת, הם ידחו את מועד ביצוען. הם סבורים שכדאי לחכות למחר ואז לבצע את העסקה וכך נדחים מועדי ביצוע העסקאות", אומר עו"ד מני גורמן, שותף במשרד סאמט, שטינמץ, הרינג, גורמן ושות'.

גורמן מסביר למעשה כי אנשי העסקים סבורים שהשוק עוד יכול לרדת ושלא הגענו לתחתית: "ברגע שההרגשה תחל להיות כזו שיש הזדמנות ולא בטוח שמחר יהיה יותר זול, אז נתחיל להראות יותר ויותר עסקות מתבצעות בשוק".

"אחת הבעיות הגדולות שאנחנו מתמודדים איתן היום היא של אנשי עסקים, גופי השקעה או חברות, שמתקשים בסיטואציה הנוכחית, לקבוע את המחיר. אם המחיר ירד כבר ב-50% - אז נכון לקנות? לא בטוח. יכול להיות שמחר זה יירד עוד יותר", אומר גורמן.

העסקות שכן באות לידי ביצוע וחתימה הן בין שותפים או בין מתחרים. שחקן מתחרה שמעוניין לרכוש חברה מכיר היטב את השוק ויודע לתמחר גם במחירים של היום את הפעילות. "שחקן שנמצא בתוך השוק, ויש לו כבר היום נתח שוק ולקוחות, יודע מה ההוצאות ויכול להעריך האם הרכישה משתלמת. כך גם בין שותפים. שותף מכיר את הפעילות, יודע מה היא צורכת ומעריך בצורה סבירה את הנכס. גם במקרה של שותפים יש אפשרות לנצל את הסיטואציה ולרכושת את השותף החלש יותר.

לכאורה, במצב השוק היום גופים חזקים פיננסית שמסוגלים לרכוש עסק שהבעלים שלו נמצא בקשיים היו צריכים לעשות זאת - אך גורמן מעיד כי בשוק רואים שהמצב עוד להבשיל במיוחד. הקונים עוד לא מוכנים לקבע את המחיר והמוכרים עוד לא מוכנים להיפרד מהנכס שלהם, בין אם הם לא במצב מספיק קשה או אם הם סבורים שהשווי שלו שונה ממה שסברו בעבר.

עורכי הדין, הנמצאים בין הצדדים, עדים לתהליכי המשא ומתן, לטיוטות ולתזוזות בין אנשי העסקים. אך ברגע האמת עסקות רבות נותרות על המדף. "בתחום הנדל"ן יש הרגשה שהשוק הלך רחוק מדי בשווי הנכסים אל מול מה שהנכסים באמת שווים. אם מעריכים עלויות בנייה לעומת כמה ניתן למכור את המוצר ללקוח או להשכיר, רואים שאין עדיין התייצבות מחירים בין הקונה למוכר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully