וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תל אביב תמתין לחידוש המסחר בוול סטריט; המשנה לנגיד בנק ישראל: המדינה נמצאת במיתון משמעותי

טל לוי

20.1.2009 / 7:43

פרופ' צבי אקשטיין: אחרי המשבר נחזור לעולם של שוק הון חופשי ומפוקח יותר - לא נראה הלאמות


הבורסה של תל אביב תפתח את יום המסחר בצל ירידות השערים אתמול ובהמתנה לחידוש המסחר בוול סטריט: מדד המעו"ף שאיבד אתמול 1.3% יפתח ברמה של 669.41 נקודות ומדד תל אביב 100 שאיבד 1.5% יפתח ברמה של 600.28 נקודות. מחזורי המסחר מוסיפים להיות נמוכים.

המסחר בוול סטריט יתחדש היום לאחר שאתמול ציינה ארה"ב את יום הולדתו של מרטין לותר קינג. נשיא ארה"ב הנבחר, ברק אובמה, יושבע היום לקראת שעות הערב (שעון ישראל) לנשיאות ארה"ב. תכניתו של אובמה לסיוע לכלכלה בעלות של 825 מיליארד דולר, צפויה לפיכך לקבל דחיפה משמעותית. התכנית כוללת הפחתות מיסים לאמריקאים והשקעה מסיבית בתשתיות.

מחיר הנפט ממשיך לרדת ואמש ננעל המסחר במחיר של סביב 34 דולר לחבית. הירידה במחיר הנפט אמנם מורידה את הוצאות האנרגיה של החברות אולם הסיבה לירידה אינה אופטימית כלל וכלל ונובעת מההערכות בדבר עוצמת המיתון העולמי.

המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ' צביקה אקשטיין, ציין אתמול בנאום שנשא כי המדינה נמצאת במיתון אמיתי, משמעותי ועולמי. עם זאת אמר כי "אחרי המשבר נחזור לעולם של שוק הון חופשי, מפוקח יותר, ובישראל לא נראה פקידים שמנהלים בנקים - אנחנו לא הולכים להלאמות".

מניות חברות הקשורות למאגר הגז הטבעי הענק שהתגלה מול חופי חיפה ימשיכו לרכז תשומת לב לאחר שזינקו שלשום בעשרות אחוזים ורשמו אתמול בירידות שערים. בקידוח "תמר 1" שותפות נובל אנרג'י (36%), ישראמקו (28.75%) דלק קידוחים (15.625%), אבנר חיפושי נפט (15.625%) ודור גז (4%). ההערכות הן כי מכירת הגז תחל בשנת 2013.בעקבות הזינוקים שלשום במניית קבוצת דלק ובמניות החברות הבנות, עלה השווי הנכסי הנקי של קבוצת דלק בכ-22% והגיע ל-4 מיליארד שקל. כך עולה מהערכת שווי שביצע האנליסט יואב בורגן מלידר שוקי הון. בפסגות מספקים הערכה דומה.

בנק ישראל יחל בתחילת 2010 את תקנות באזל 2 על הבנקים אולם בשורה התחתונה עדיין ידרוש מהבנקים יחס הלימות הון של 9% כפי שדורש כיום. יחס הלימות ההון הוא היחס שבין ההון שמותיר הבנק בידיו לבין היקף האשראי שהוא מעניק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully