וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אובמה והחוב האמריקאי: איזה חשבון עומד לקבל אובמה ביום שיושבע לנשיא?

TheMarker

20.1.2009 / 16:44

לדברי כלכלן המקרו של כלל פיננסים, אמיר כהנוביץ "מי שמממן את החוב האמריקאי הוא מחזיקי האג"ח האמריקאי


הערב בשעה 22:00 יתמנה לארה"ב נשיאה ה-44 והנשיא השחור הראשון בתולדותיה. עם כניסתו לתפקיד מצפה לנשיא הנבחר תוכנית ההבראה הכלכלית הדו-שנתית, בעלות של 825 מיליארד דולר הכוללת השקעות של מיליארדי דולרים באנרגיה מתחדשת וברשת חשמל ארצית שתפיץ אותה והפחתת מסים.

תוכנית ההבראה המתוכננת לשנתיים כפולה בגודלה מהתקציב המותר לממשל הפדרלי, למעט הוצאותיו על ביטוח לאומי, מדיקייר ומדיקייד (תוכניות ביטוח בריאות ממלכתיות).

לשם השוואה, כשביל קלינטון נכנס לבית הלבן ב-1993 הוא ביקש רק 16 מיליארד דולר לתוכנית התמריצים הכלכלית שלו. הקונגרס, שנשלט אז על ידי הדמוקרטים שונאי הגירעונות, דחה את בקשתו.

כשהכלכלה תתחיל להתאושש, יעמוד בפני אובמה והקונגרס אתגר חדש - הפחתת הגירעון התקציבי. במקרה כזה, חוששים רבים, המימון של תוכניות האנרגיה, החינוך והבריאות של אובמה עלול להיפגע. פעילים להפחתת העוני חוששים לעתיד ההצעות להרחיב את הטבות המס לעובדים מעוטי הכנסה ואת תוכנית מדיקייד לעובדים ללא כיסוי ביטוח בריאות שמאבדים את עבודתם. הפעילים חוששים כי הצעות החוק שמיטיבות במיוחד עם משפחות מעוטות הכנסה הן בעלות הסיכוי הנמוך ביותר ליהפך לחוקים קבועים.

החוב הממשלתי האמריקאי עומד כיום על 73% עם גירעון שנתי של 454 מיליארד דולר שהוא 3% מהתמ"ג האמריקאי שעומד על סך של 12 טריליון דולר. תוכנית אובמה להוצאה נוספת של 825 מיליארד דולר תיא את הגירעון לרמה של 1.2 טריליון דולא שהם 10% מהתמ"ג.

לדברי כלכלן המקרו של כלל פיננסים, אמיר כהנוביץ "מי שמממן את החוב האמריקאי הוא מחזיקי האג"ח האמריקאי, מדובר בגירעון עצום במיוחד בהתחשב בחוב החיצוני הגבוה. נכון שיש מקום להגדלת ההוצאות הממשלתיות בזמן מיתון אך עליהן להיות מלוות בהקטנת ההוצאות בזמן שגשוג, שלב שלשלטון המכהן קשה ליישם בשל טווח הראיה הקצר של הקדנציה".

בכלל מאמינים שלאובמה פתרון המשבר יהיה קשה משנדמה לאחר שכלי הריבית נגמר וגם המכלי הפיסיקאלי לא נשאר הרבה.

את הנפילה במדד הדאו ג'ונס מיום בחירתו של אובמה ועד בשיעור של 14%, משווים היום בסוכנות הידיעות בלומברג, לבחירות של שנת 1933. אז נבחר רוזוולט כשהמדד נפל ב-13% בין ה-4 לנובמבר ועד ה-4 במרץ 1933. באותה תקופה יום ההשבעה היה יום מפנה בשווקים שהוביל לראלי של 75%. אובמה, בדומה לרזוולט מתכנן לתת דחיפה לכלכלה באמצעות השקעה אדירה בבניית תשתיות.טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully