וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למרות החששות: S&P מאשררת את דירוג האשראי של ישראל על A

נתן שבע

20.1.2009 / 18:02

חברת הדירוג צופה כי התוצר יצמח ב-2009 ב-1.4% והגירעון יגיע ל-6%


למרות החששות מפני הורדת דירוג האשראי של ישראל לאור המלחמה, המיתון והצפייה להגדלת הגרעון הממשלתי שוק ההון יכול בינתיים לנשום היום קצת לרווחה. חברת S&P אשררה את דירוג האשראי של ישראל - A עם תחזית יציבה. בהודעה שפירסמה מציינת החברה כי אישרור הדירוג משקף את מחוייבות הממשלה בישראל למשמעת פיסקאלית ומצביע על חוזקה על הכלכלה הישראלית ב-5 שנים האחרונות.

חברת S&P אף מציינת בהודעתה את היתרון שיש למדינת ישראל באופן יחסי למדינות בדירוג מקביל, בשל ערוצי מימון נוספים בדמות ארגון הבונדס ותוכנית הערבויות האמריקאיות. לגבי העימות בעזה מציינת חברת S&P כי העימות אינו צפוי להשפיע על כלכלת ישראל באופן משמעותי, מעבר להשפעה בטווח הקצר בלבד.

חברת S&P צופה כי בשנת 2009 יגדל הגרעון באופן זמני עד לשיעור של עד 6% מהתוצר, דבר שיוביל לגידול זמני ביחס חוב-תוצר לכ- 82%. בשנת 2010 צפוי הגרעון לחזור ולרדת לאזור ה- 3% מהתוצר, ובשנת 2011 צופה החברה כי יחס חוב התוצר יחזור לרדת אל מתחת ל-80%. למרות עלייה זמנית זו בגרעון, החברה מאמינה כי המשך המדיניות הפיסקאלית הקיימת בצירוף הורדת יחס חוב התוצר ימשיכו להיות בעדיפות עליונה של כל ממשלה חדשה שתיבחר.

חברת S&P מציינת כי לאור המצב הכלכלי בעולם, ולאור העובדה שמדינת ישראל הינה מדינה מוטת ייצוא התלויה בכלכלות ארצות הברית ואירופה, צפויה צמיחת התוצר לרדת בשנת 2009 לכ-1.4% אך בשנת 2010 , צופה החברה, הצמיחה בישראל תעלה שוב ותעמוד על כ-3.6%.

החברה מציינת לחיוב את האיזון במרבית החשבונות הלאומיים של מדינת ישראל. להערכת S&P החשבון השוטף צפוי להיות מאוזן משנת 2009 ואילך, ולכן למדינת ישראל לא צפוי קושי מיוחד במימון חיצוני. עוד בהקשר זה מציינת החברה לחיוב את המהלך שביצע בנק ישראל שעה שהגדיל את יתרות המט"ח בצורה משמעותית במהלך השנה האחרונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully