וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איגוד המזון שוקל לפנות לממונה על ההגבלים העסקיים בבקשה שתבטל את מיזוג שופרסל-קלאבמרקט

עדי דברת

20.1.2009 / 20:29

ההצעה עלתה בדיון בדרכים שבאמצעותן אפשר יהיה להחזיר למדפי שופרסל סל מוצרים שהורדו באחרונה


איגוד המזון של התאחדות התעשיינים דן בדרכים שבאמצעותן אפשר יהיה להחזיר את המוצרים ש הורידה מהמדפים. בישיבת האיגוד - בה השתתפו מנכ"לים רבים, בהם נשיא האיגוד, מנכ"ל שטראוס גדי לסין, נשיא החברה המרכזית למשקאות, רוני קוברובסקי, מנכ"ל החברה איציק תמיר, מנכ"ל יוניליוור ישראל מוטי קרן ואחרים - הועלו כמה אפשרויות פעולה. אחת ההצעות שהועלתה היתה פנייה לממונה על ההגבלים העסקיים בבקשה שתבטל את רכישת קלאבמרקט בידי שופרסל. כמו כן, הועלתה הצעה לפנות למנכ"ל שופרסל, אפי רוזנהויז, עם או בלי העתק לממונה, בבקשה שיחזיר את המוצרים למדף ­ מבלי שהצעד יוכרז כהודאה כלשהי. המשתתפים לא הגיעו לכדי הסכמה על דרך הפעולה.

עם זאת, נראה כי בקשה מהממונה לבטל את המיזוג אינה אפשרית מבחינה משפטית. כשעסקה מאושרת בידי הממונה על ההגבלים, הפרת התנאים מהווה ככל הנראה עילה לענישה­ - אך לא לביטול העסקה. הסמכות לפרק חברה מטעמים של תחרות נתונה בידי בית הדין להגבלים עסקיים, וצעד כזה מעולם לא ננקט בישראל.

שופרסל הסירה באחרונה מוצרים של ספקים שונים ­ בהם אסם, החברה המרכזית למשקאות, ויסוצקי ועוד. זאת, לטענת ספקים, כדי שלא ישתפו פעולה עם מבצעים של רבוע הכחול. בעקבות כך פתחה הרשות להגבלים עסקיים בחקירה שבוחנת אם שופרסל הפרה את התנאים שהוטלו עליה כשרכשה את קלאבמרקט ב-2005.

כשהרשות להגבלים עסקיים אישרה את רכישת קלאבמרקט לפני כשלוש שנים, היא הציבה בפני שופרסל כמה תנאים. בין השאר קבעה הרשות, כי שופרסל לא תסרב לרכישת מוצרי ספק או תתנה את הרכישה בדרישות של אי-אספקה לרשת מתחרה או אי קיום מבצעים עם מתחרה. כמו כן, נקבע כי שופרסל לא תתערב בדרך כלשהי בתנאים המסחריים המוצעים על-ידי ספק למתחרה שלה. לטענת שופרסל, המוצרים ירדו מהמדפים מתוך כוונה להתייעל ולסדר את המדפים באופן אופטימלי תוך צמצום המגוון.

שופרסל וגדי לסין, יו"ר איגוד המזון, סירבו להגיב לידיעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully