וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנקים יגדילו ההפרשות הספציפיות כדי להתקזז עם ההפרשה המיוחדת שקבע המפקח

הארץ

15.11.2001 / 7:59

בנקאי בכיר אמר כי הוראות המפקח יפגעו בשיקול הדעת של הנהלות הבנקים, ויגרמו להן לרצות לבצע הפרשות מוגדלות לחובות ספציפיים

מאת עמית שרביט

רבים מהבנקים החליטו על הגדלה ניכרת של ההפרשות הספציפיות לחובות מסופקים במחצית השנייה של 2001 - כך עולה מהערכות של בנקאים בכירים. ההגדלה תבוא לידי ביטוי בדו"חות הכספיים הקרובים של הרבעון השלישי, האמורים להתפרסם בקרוב.

הבנקים יגדילו את ההפרשות הספציפיות יותר מכפי שדורש המצב במשק, לצורך קיזוזן עם ההפרשה המיוחדת שקבע מהמפקח על הבנקים, יצחק טל. לפי הוראות המפקח, ניתן לקזז את ההפרשה המיוחדת, אם הבנק הפריש ב-25% יותר מההפרשות הספציפיות ב-2000.

בנקאי בכיר אמר כי הוראות המפקח יפגעו בשיקול הדעת של הנהלות הבנקים, ויגרמו להן לרצות לבצע הפרשות מוגדלות לחובות ספציפיים; זאת כדי להגיע למיכסה שממנה ניתן יהיה לקזז הפרשות אלה מההפרשה המיוחדת שקבע המפקח. לדבריו, הנהלות הבנקים עשויות לקבל החלטות על פי פרמטרים שאינם כלכליים; וזאת כי ההפרשה הספציפית מוכרת לצורכי מס - בניגוד להפרשה המיוחדת שקבע המפקח.

בצעד זה, הביע טל אי אמון בכך שהנהלות הבנקים מפרישות מספיק לחובות מסופקים. טל חושש כי לבנקים אין כרית ספיגה מספיק גדולה במיתון הנוכחי, וכי הם להוטים להציג תשואה גבוהה על הון משיקולים של חלוקת דיווידנדים.

ואולם למעשה, התחזית של המפקח עשויה להגשים את עצמה, אם הנהלות הבנקים יקבלו החלטות על סמך פרמטרים לא כלכליים ויגדילו את ההפרשות הספציפיות, מעל ומעבר למצב הבעייתי שהמשק נקלע אליו.

באחרונה הורה טל לקונסורטיום הבנקים שמימן את עסקת הרכישה של 20% ממניות בזק על ידי איש העסקים גד זאבי - לבצע הפרשה של כ-150 מיליון שקל; זאת בשל הפער בין שווי הביטחונות שבידי הבנקים (מניות בזק והון עצמי), לבין שווי ההלוואות שלקח זאבי למימון רכישת המניות. לדברי הבכיר, לאור השקט היחסי שבה התקבלה הוראת המפקח לבצע הפרשה ספציפית במקרה זאבי, ניתן ללמוד כי הבנקים השלימו עם הגדלת ההפרשות.

כמה מהבנקים שקלו לבצע הערכות שווי חיצוניות, כדי להוכיח למפקח כי ההפרש בין שווי השוק של מניות בזק, המשמשות כביטחונות להלוואות של זאבי, נמוך משמעותית מהשווי הכלכלי של אותן מניות. ואולם כיום הדיעה הרווחת היא שיש לבצע את ההפרשות, כדי שניתן יהיה לקזז הפרשות ספציפיות עם ההפרשה המיוחדת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully