וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עיני מציע: קרן בסך 1.5 מיליארד שקל להצלת המפעלים בפריפריה; כל עובד במדינה יתרום יום חופש

צבי זרחיה

21.1.2009 / 14:04

המדינה מצידה תעניק ערבות לסיוע שיינתן למפעלים; בראש הקרן יעמוד שופט בדימוס


כל העובדים במדינה יתרמו על חשבונם יום חופשה להצלת המפעלים והעסקים בפריפריה שנמצאים בסכנה, כך מציע יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לוועדת הכספים שדנה במצבו של מפעל ויטה גליל. לפי הצעתו, המדינה והמעסיקים הפרטיים יגיעו להסכם בדבר הקצאת הכספים הללו למפעלים בקשיים. כתוצאה מכך יושגו 300 מיליון שקל, שימונפו על ידי הבנקים לסכום כולל של 1.5 מיליארד שקל. המדינה מצידה תעניק ערבות לסיוע שיינתן למפעלים. בראש הקרן יעמוד שופט בדימוס.

מוטי חזיזה, יו"ר ועד עובדי ויטה פרי גליל, אמר כי "אין לנו זמן למשחקים. אחד מהעובדים עזב שלשום את הבית ויש חשש לחייו. אין לנו שום דרישה אלא לעבוד ולהתפרנס בכבוד. איננו רוצים להיות נטל על המדינה. המפעל הזה הינו מפעל מרוויח".

יו"ר חצור הגלילית, שמעון סוויסה, התריע כי "סגירתו של המפעל תגרום לסגירתה של חצור הגלילית. המפעל הוא כלכלי ורווחי ואין שום סיבה שלא ימשיך להתקיים. הסקטור הציבורי ומערכת הביטחון צריכים להגדיל הביקושים מהמפעל".

עודד גרוס, שמונה לפני שבועיים כמנכ"ל ויטה גליל, אמר כי המפעל מרוויח. "הבעייה היא שבתחום הניהול היה אפשר לעשות דברים שונים. הוכנה תוכנית הבראה שבאמצעותה ניתן להבריא את המפעל בתוך 3-4 חודשים. אנו זקוקים לאשראי מהבנקים לכמה חודשים כדי להפעיל את התוכנית אנו זקוקים לעזרת הבנקים והנושים האחרים.

היקף החובות של המפעל הם 270 מיליון שקל: 100 מיליון שקל מתוכם - לבנק לאומי, 60 מיליון שקל - לבנק דיסקונט, 10 מיליון שקל - לממשלה, ו-90 מיליון שקל - לחקלאים ולנושים אחרים. יו"ר הועדה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) שיזם את הדיון אמר כי אסור לתת לויטה גליל ליפול. בשבוע הבא הוועדה תקיים דיון מעקב בעניין.

משה אינגביר, ראש האגף לאשראים מיוחדים בבנק לאומי, אמר כי "נשמח מאוד שהמפעל ימשיך לייצר. למפעל יש גיבנת גדולה מאוד מאחר שהחובות הם בהיקף הייצור. יש למפעל רווח תפעולי. הסכמנו להסדר ביניים כדי לתת צ'אנס למפעל. יש גופים שמתעניינים במפעל. המועמד הטוב הוא מפעל פרי ניר". מאיר בלישה מבנק דיסקונט אמר כי קימת מטרה אחת והיא שהמפעל ימשיך לעבוד.

ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) אמרה כי סגירת המפעל משמעותה קריסת חצור הגלילית. היא קראה לנציגי דיסקונט לעשות מאמץ נוסף כדי לאפשר למפעל לפעול כעסק חי. אנו נפנה לממונה על ההגבלים העסקיים כדי לאפשר כניסת רוכש חדש. נסייע אם תסייעו לעובדים בכל מהלך כי הם העיקר ולא הבעלים", אמרה.

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) תבע להקים מנגנון שיפקח על פעילות הקרן החדשה שהוצעה על ידי עיני למניעת מצב שבו מפעלים "יתפסו טרמפ" על הקרן החדשה. יונה פרטוק, ראש מרחב ההסתדרות בגליל העליון, הביע חשש מפיטוריהם של 1,500-3,000 עובדים באיזור הצפון אם לא ייעצר גל הפיטורים ולא יינתן סיוע למפעלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully