וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המסחר בוול סטריט נסגר בעליות

ניר צליק

21.1.2009 / 19:46

מגזר הפיננסים הוביל את המגמה ונאום שר האוצר העתידי תרם לאווירה. דאו ג'ונס הוסיף 3.5%, נאסד"ק התחזק ב-4.6%, בנק אוף אמריקה זינק ב-28.2%, סיטי הוסיף 24.6%

המסחר בוול סטריט הסתיים בעליות שערים על רקע נאומו של שר האוצר העתידי טימותי גייטנר ובהובלת המגזר הפיננסי.

דאו ג’ונס התחזק ב-3.5% ל-8,228 נקודות, נאסד"ק הוסיף 4.6% ל-1,507 נקודות ו-S&P 500 עלה ב-4.4% ל-840 נקודות.

בשוק הסולידי, מחירי איגרות החוב לעשר שנים של ממשלת ארצות הברית ירדו והתשואה עליהן עלתה ב-0.096% ל-2.441%

בגזרת המקרו, על פי ארגון מרכזי הקניות האמריקאי, הבודק את המכירות בחנויות הקמעוניות הגדולות, עלו המכירות בשבוע שהסתיים ב-17 בינואר ב-1.1% לעומת השבוע הקודם. ציפיות האנליסטים היו לירידה של 2.3%. עם זאת, לעומת השנה שעברה ירדו המכירות ב-1.8%, כאשר הציפיות היו לירידה חריפה יותר של 2.2%.

מנספחי הונאת מיידוף, כריסטופר קוקס, יו"ר הרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC), סיים אתמול את תפקידו לאחר שפוטר על ידי נשיא ארה"ב ברק אובמה כבר בדצמבר - לאחר כישלונו בחשיפת הונאת הפונזי גדולת הממדים שביצע ברנרד מיידוף. קוקס מותיר אחריו את ה-SEC במצב של מורל ירוד בעקבות חשיפת פרשת מיידוף והמשבר הפיננסי אשר הוביל להתמוטטותם של ענקים כמו בר סטרנס וליהמן ברדרס.

תוכנית החילוץ האמריקאית למגזר הפיננסי עתידה לעבור שינויים. טימותי גייתנר, המועמד לתפקיד שר האוצר החדש של ארה"ב אמר כי הנשיא ברק אובמה מתכנן להציג את תוכנית התמריצים לכלכלת ארה"ב בתוך שבועות ספורים. לדבריו, התוכנית עתידה לספק מענה למחנק האשראי והתמוטטות שוק הדיור בארה"ב, והיא תיקח בחשבון את התנאים הכלכליים הגלובליים שמצריכים תגובה בינלאומית מתואמת.

גייתנר קרא היום לקונגרס לאשר תוכנית תמריצים נרחבת לכלכלת ארה"ב והתחייב לבצע רפורמה בתוכנית החירום למגזר הפיננסים שאישר הקונגרס בסך 700 מיליארד דולר. "העלויות הסופיות של המשבר רק יגדלו אם לא נפעל כבר היום במלוא העוצמה", אמר גייתנר. "במשבר בסדר גודל שכזה, התהליך החכם ביותר הוא רב-הכוח ביותר". גייתנר הזהיר כי פיתרון המשבר הפיננסי "ייקח זמן ויצריך פעולה בקנה מידה שלא ראינו מזה דורות".

לגבי הרפורמה ב-TARP, אמר גייתנר כי בכוונתו לשנות את מיקוד כספי התוכנית, על מנת לסייע לעסקים קטנים ולמשפחות שמאבדות את בתיהן. מדובר בהרחבה של התוכנית, ששר האוצר הקודם, הנרי פולסון, מיקד בעיקר בהזרמת הון לבנקים.

יבמ (11.51% , 91.42), חברת שירותי המחשוב הגדולה בעולם, סיפקה היום תחזית רווח גבוהה באופן משמעותי מתחזיות האנליסטים לשנת 2009, אולם דיווחה על תוצאות מעורבות ברבעון הרביעי של 2008. "ביג בלו" צופה לרשום בשנת 2009 רווח של לפחות 9.2 דולר למניה, לעומת תחזיות האנליסטים לרווח של 8.75 דולר למניה.

ברבעון הרביעי של 2008, שאת תוצאותיו פירסמה היום החברה, רשמה יבמ תוצאות מעורבות, כאשר עלתה על התחזיות בשורה התחתונה אולם איכזבה בשורה העליונה. החברה רשמה ברבעון רווח של 4.4 מיליארד דולר, או 3.28 דולר למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 3.03 דולר למניה. עם זאת, החברה רשמה בתקופה המדווחת מכירות של 27 מיליארד דולר - פחות מתחזית האנליסטים למכירות רבעוניות של 28.3 מיליארד דולר.

אינטל לעומתה, עשויה לרשום הפסד בפעם הראשונה מזה עשרים שנה ברבעון הראשון של 2009. כך על פי מזכר פנימי של בכיר באירגון. בשבוע שעבר דיווחה החברה על נפילה של 90% ברווח הרבעוני שלה, כמו גם על ירידה של 23% במכירות.

BHP ביליטון, חברת הכרייה הגדולה בעולם, תקצץ 6,000 משרות בחברה בעקבות המשבר העולמי אשר הביא לירידה בביקוש למתכות - בעיקר לניקל. 70% מהמשרות שיקוצצו יהיו בקרב פרילאנסרים בחברה. הקיצוצים הנוספים יהיו בחטיבת ייצור הפחם והן יתבצעו במהלך המחצית השנייה של 2009. הקיצוצים מהווים 6% מכוח האדם בחברה, כשמרביתם באוסטרליה. 3,300 משרות יקוצצו באוסטרליה, 2,000 משרות נוספות יקוצצו בסין ו-500 בארה"ב.

שתיים מחברות התעופה הגדולות בארה"ב דיווחו היום על תוצאות כספיות לרבעון הרביעי. הפסדיה של אמריקן איירליינס (-23.7% , 7.98), בניכוי הוצאות חד-פעמיות, התרחבו ברבעון ל-340 מיליון דולר - כמעט כפליים מהרבעון המקביל בשנה הקודמת - בעקבות ירידה במספר הנוסעים. החברה רשמה הפסד של 77 סנט למניה, בהתאם לתחזיות האנליסטים בוול סטריט.

חברת התעופה יונייטד איירליינס, שפירסמה אף היא היום את דו"חותיה הרבעונים, רשמה הפסד שעלה על ההפסד שצפו האנליסטים. החברה רשמה ברבעון הפסד נקי בסך 1.3 מיליארד דולר, או 9.91 דולר למניה, לעומת הפסד של 53 מיליון דולר, או 47 סנט למנייה, ברבעון המקביל אשתקד. בניכוי סעיפים חד פעמיים, רשמה החברה הפסד של 4.22 דולר למניה - 20 סנט פחות מתחזיות האנליסטים.

ישראליות בוול סטריט

במניות הישראליות, אורמת טכנולוגיות (7.09% , 30.81), חברת הבת של אורמת תעשיות, שנמצאת בשליטתם של יהודה ודיתה ברוניצקי, תקים תחנת כוח גיאותרמית בקוסטה ריקה בחוזה שהיקפו 65 מיליון דולר. התחנה, שתוקם בלאס פאילס, תשמש את חברת האנרגיה והתקשורת הלאומית של קוסטה ריקה. לדברי החברה, הקמת התחנה צפויה להסתיים בתוך 18 חודשים מכניסתו של החוזה לתוקף.

יצרנית ציוד האבטחה הישראלית מגל (0.35% , 5.76) זכתה בחוזה בהיקף של מיליון דולר, לאבטחת הגבול בין ארה"ב לקנדה. המערכת, אשר תגן על מעבר גבול, תמוקם באחד ממעברי הגבול בין ארה"ב לקנדה, ותכלול מערכת מצלמות מתנייעות ומצלמות טרמיות להגנה היקפית, ומערכות נוספות לזיהוי בני אדם וכלי רכב.

בלופניקס (3.11% , 1.99), ספקית פתרונות המודרניזציה למערכות מחשב מיושנות, חתמה על שני חוזים בהיקף של למעלה ממיליון דולר ממשלה באסיה ועם ספק בינלאומי של תוכנות למערכות הבנקאות.. שני הפרויקטים מיועדים להסתיים במהלך 2009.

גילת לווינים (5.04% , 2.92) תרחיב את רשת הלוויינים של קזחסטן טלקום, לקוחה ותיקה של החברה, בעסקה שהיקפה עשוי להגיע למיליון דולר. על פי הערכות בשוק, תספק גילת עד כ-2,000 תחנות לווייניות זעירות שיאפשרו גם אספקה של שירותי טלפוניה ושירותי אינטרנט על גבי פס רחב לקהילות מרוחקות בקזחסטן.

אחרי שנה קשה שעברה על וראז (30.56% , 0.47), בה נאלצה לפטר כ-160 עובדים, משגרת יצרנית המתגים בשורות טובות למשקיעיה. החברה חוזה כי הכנסותיה ברבעון הרביעי יסתכמו ב-25.5-26.5 מיליון דולר - זאת ביחס לתחזית מוקדמת יותר להכנסות, של 22-24 מיליון דולר. ההפסד הנקי צפוי לעמוד על 2-4 סנטים למניה, ביחס לתחזית מוקדמת להפסד של 4-7 סנטים למניה.

אמדוקס, ספקית תוכנות הבילינג, צפויה לפרסם היום לאחר המסחר את דו"חותיה הרבעוניים.

  • עוד באותו נושא:
  • וול סטריט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully