וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת פרואקטיביטי תובעת את בנק לאומי: תחזירו לנו את הכסף של האקזיט

גיא גרימלנד

22.1.2009 / 10:14

לטענת פרואקטיביטי, לאומי עיכב בידיו כספים שהתקבלו ממכירת פעילותה החל מחודש יוני 2006


חברת הטכנולוגיה הישראלית פרואקטיביטי סופטוור סולושנס תובעת פיצויים על סך של כ-16.5 מיליון שקל מבנק לאומי בגין נזקים כספיים שלכאורה גרם לה הבנק. לטענת פרואקטיביטי, לאומי עיכב בידיו כספים שהתקבלו ממכירת פעילותה החל מחודש יוני 2006, לאחר שהחברה נמכרה בכ-30 מיליון דולר ל-EMC. "מדובר בהתנהגות "כוחנית, צינית וחסרת תום הלב", מסבירה החברה בכתב התביעה שהוגש היום לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה.

זו לא הפעם הראשונה ששני הצדדים נפגשים בבית המשפט. בסוף חודש אפריל 2006 הורה בית המשפט המחוזי לבנק לאומי להסיר את השעבודים המוטלים על כספי התמורה ולהעבירם לפרואקטיביטי, זאת במסגרת פסק דין הצהרתי (פסק דין הנועד להצהיר על קיומה של זכות מסוימת או על מצב עניינים מסוים). למרות זאת, פרואקטיביטי טוענת כי גם לאחר פסק הדין, שהפך זה מכבר לחלוט (כלומר פסק דין סופי שאין לערער עליו), טרם העביר הבנק את מלוא כספי התמורה מהאקזיט והוא ממשיך לעכב בידיו סך של כ-5.5 מליון דולר. לטענת פרואקטיביטי, לבנק אין כל זכות לעכב בידיו את כספי האקזיט והתנהלותו גרמה לה נזקים כספיים כבדים והביאה להתעשרות שלא כדין של הבנק על חשבון התובעת.

פרואקטיביטי היא חברת טכנולוגיה ישראלית אשר נוסדה בשנת 1993 ועסקה באספקת פתרונות תוכנה בתחום אופטימיזציה של תהליכים עסקיים. החברה עברה במהלך השנים מספר משברים ועל כן נטלה הלוואות הון סיכון שונות. קרן הון הסיכון אינפיניטי היא בעלת המניות הגדולה בחברה, ולצידה השקיעו בפרואקטיביטי גם כלל תעשיות, וכן קרנות ההון סיכון ורטקס ישראל, יזראל סיד פרטנרס ואתגר. בסך הכל החברה נטלה הלוואות וגייסה השקעות בהיקף כולל של 25 מיליון דולר.

במהלך השנים 2000 ו-2002, סיפק לאומי לפרואקטיביטי מימון לפעילותה. משהתגבשה העסקה בין פרואקטיביטי לבין EMC במהלך שנת 2006, פנתה פרואקטיביטי ללאומי וביקשה ממנו להסיר את השעבודים אשר היו מוטלים על נכסיה כנגד פירעון מלוא יתרתן של ההלוואות מתוך כספי התמורה (האקזיט) שיתקבלו ממכירת פעילותה. לטענת פרואקטיביטי, לאומי ניצל בחוסר תום לב את העובדה כי עסקת המכירה לא היתה יכולה להתבצע ללא אישורו, ודרש מפרואקטיביטי כי מלוא כספי התמורה ישועבד לטובתו. עם השלמת העסקה פרעה פרואקטיביטי את ההלוואה שהעמיד לה לאומי. בנוסף פרואקטיביטי מיהרה לנסות ולהסדיר עם לאומי את שחרור כספי התמורה, אולם לטענת החברה לאומי סירב לכך בטענה כי מעבר להלוואה שנפרעה במלואה, מגיעים לו כספים נוספים מתוך התמורה.

לטענת פרואקטיביטי, במשך למעלה משנתיים וחצי, וגם לאחר פסק הדין הצהרתי שהורה ללאומי מפורשות להעביר את מלוא כספי התמורה לחברה, טרם העבירם לאומי לידיה, והוא ממשיך לעכב בידיו שלא כדין סך של כ-5.5 מליון דולר ארה"ב המגיעים לה עבור מכירת נכסיה. את פרואקטיביטי מייצגים עוה"ד גיורא ארדינסט, ניר אמודאי ודפנה גרוסמן, ממשרד ארדינסט, בן נתן ושות'. טרם הוגש כתב הגנה מטעם בנק לאומי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully